Hormonas insulinas, kurį išskiria specialios kasos ląstelės, veikia gliukozę ir perdirba ją į energiją. Be to, insulinas tiesiogiai dalyvauja baltymų-angliavandenių apykaitoje.
3 – 26 mmol/l yra insulino koncentracijos norma nevalgiusios moters kraujyje. Šis skaičius yra didesnis paauglių ir vyresnių moterų kraujyje. Hormono trūkumas sukelia cukrinį diabetą (įgimtą ar įgytą). Perteklinis insulinas sukelia metabolinio sindromo vystymąsi.
Kaip insulinas veikia svorį?
Metabolinis sindromas yra būklė, kurią sukelia ląstelių jautrumo insulinui sumažėjimas, dėl kurio pažeidžiama baltymų-angliavandenių apykaita. Tuo pačiu metu visceralinių riebalų kiekis sparčiai auga, taip pat išsivysto hipertenzija. Laikui bėgant, hiperinsulinemija gali sukelti II tipo diabetą.
Esminis nutukimo su metaboliniu sindromu skirtumas nuo įprasto antsvorio yra tas, kad dietos šiuo atveju neveikia. Jei darote viską, kad sulieknėtumėte, bet negaunate jokių rezultatų, pasitikrinkite insulino kiekį kraujyje.
Be to, galite įtarti, kad turite insulino perteklių dėl pasireiškimo per didelio prakaitavimo, nuolatinio noro užkąsti, greito nuovargio, dusulio net po nedidelio fizinio krūvio, raumenų skausmo, niežėjimo ir lėto žaizdų gijimo.
Hiperinsulinemija nėra priežastis džiaugtis, tačiau tai nėra ir priežastis panikuoti. Galite ištaisyti situaciją, jei pakoreguosite savo gyvenimo būdą ir mitybą. Surinkome endokrinologų ir dietologų rekomendacijas, kaip sumažinti insulino koncentraciją kraujyje, normalizuoti medžiagų apykaitą ir pradėti svorio metimo procesą.
Kaip sumažinti insulino kiekį?
1. Pasirinkite mažai angliavandenių turinčią dietą. Atkreipkite dėmesį, kad šiuo atveju mes kalbame ne apie angliavandenių atsisakymą apskritai, bet apie greitų angliavandenių neįtraukimą. Venkite vartoti: konditerijos gaminius, medų, sultis, saldžius vaisius, pyragus, kvietinę duoną ir makaronus.
2. Specialistai įrodė, kad obuolių sidro actas veikia medžiagų apykaitos reakcijas. Į mitybą įtraukite gėrimus su obuolių sidro actu, kad organizmas būtų efektyviai valomas ir galėtumėte lieknėti.
3. Laikykitės dalinės dietos: valgykite dažniau, bet mažomis porcijomis.
4. Padidinkite skaidulų kiekį. Lėtai judėdamos žarnyne, skaidulos ilgiau išlieka kūne ir organizmas jaučiasi sotus. Tai padeda išvengti cukraus kiekio kraujyje padidėjimo ir papildomos insulino gamybos. Valgykite daugiau daržovių, ankštinių daržovių, būtinai į racioną įtraukite sėlenų, linų sėklų, sezamo sėklų.
5. Gerkite daugiau žaliosios arbatos. Nustatyta, kad šio gėrimo antioksidantas kahetinas padeda kovoti su atsparumu insulinui.
6. Sumažinkite raudonos mėsos vartojimą, padidinkite žuvies ir jūros gėrybių kiekį savo mityboje. Tai yra aukštos kokybės baltymų ir nesočiųjų riebalų šaltinis.
7. Gerkite daug vandens: bent po kelis gurkšnius vienu metu!
Dar kartą primename: nepatingėkite kreiptis į gydytoją, jei suprantate, kad negalite numesti svorio ne tik dėl valios trūkumo. Atlikite kraujo tyrimą!
Griežtos dietos su metaboliniu sindromu dar labiau pablogins situaciją.
Būkite liekni ir, svarbiausia, sveiki!