Alkoholis jau tūkstančius metų buvo žmonijos istorijos dalis, tačiau vis labiau aiškėja neigiamas jo poveikis sveikatai. Reguliarus alkoholio vartojimas gali sukelti įvairių sveikatos problemų, įskaitant kepenų pažeidimus, neurologinius pažeidimus ir padidėjusią vėžio riziką. Perdozavimas alkoholio gali būti mirtinas, o net saikingas alkoholio vartojimas gali turėti neigiamą poveikį organizmui. Jei nuspręsite gerti alkoholį, svarbu tai daryti saikingai ir žinoti apie riziką. Atminkite, kad pirmenybė visada turėtų būti jūsų sveikatai ir saugai.
Alcohol Drinks

Alkoholio vartojimo istorija, poveikis sveikatai ir rizika

Alkoholis jau tūkstančius metų buvo žmogaus kultūros dalis. Jo poveikis protui ir kūnui buvo tiriamas tiek pat ilgai. Šiame straipsnyje išnagrinėsime alkoholio istoriją, kodėl jis mums nesveikas, kaip jis veikia įvairius mūsų organus, kas gali nutikti perdozavus alkoholio ir kiek alkoholis mums yra mirtinas. Taip pat aptarsime, kas atsitiks mūsų imuninei sistemai, organams, odai, plaukams, nagams ir kitoms kūno dalims, jei gersime kiekvieną savaitgalį arba kasdien išgersime taurę vyno.

Alkoholio istorija

Alkoholis turi ilgą ir įvairią istoriją, siekiančią senovės laikus. Tiesą sakant, kai kurie istorikai mano, kad alkoholis buvo vienas iš pirmųjų žmonių atradimų.

Ankstyviausi žinomi alkoholio vartojimo įrodymai datuojami maždaug 7000 m. pr. Kr. dabartinėje Irano teritorijoje. Tuo metu žmonės fermentavo vynuoges, kad sukurtų vyną. Iki 6000 m. pr. Kr. alus buvo gaminamas senovės Mesopotamijoje, o 3000 m. prieš Kristų egiptiečiai pradėjo gaminti alų ir vyną.

Per visą istoriją alkoholis vaidino svarbų vaidmenį daugelyje kultūrų. Pavyzdžiui, senovės Graikijoje vynas buvo laikomas dievų dovana ir buvo naudojamas religinėse ceremonijose. Viduramžių Europoje alus buvo kasdienio gyvenimo pagrindas, todėl daugelis žmonių patys gamindavosi namuose.

XIX amžiuje Europoje ir Šiaurės Amerikoje smarkiai išaugo alkoholio vartojimas, todėl padaugėjo su alkoholiu susijusių sveikatos problemų ir socialinių problemų. Dėl to buvo priimti įstatymai, reglamentuojantys alkoholio vartojimą, įskaitant garsųjį draudimą Jungtinėse Valstijose 1920 m.

Šiandien alkoholis išlieka populiarus gėrimas visame pasaulyje, tačiau jo poveikis sveikatai ir visuomenei vis dar kelia daug diskusijų.

Kodėl alkoholis mums nesveikas?

Nors alkoholis gali būti malonus saikingai, jis taip pat gali turėti daug neigiamų pasekmių mūsų sveikatai. Štai keletas priežasčių, kodėl alkoholis mums yra nesveikas:

  1. Gali sukelti priklausomybę:Reguliarus gėrimas gali sukelti priklausomybę nuo alkoholio, todėl sunku nustoti gerti net tada, kai to norisi. Tai gali turėti didelės įtakos jūsų fizinei ir psichinei sveikatai, taip pat santykiams ir darbui.

  2. Gali pakenkti kepenims:Kepenys yra atsakingos už alkoholio skaidymą organizme, tačiau gausus gėrimas gali pažeisti kepenų ląsteles ir sukelti kepenų ligas, įskaitant cirozę ir kepenų vėžį.

  3. Gali padidinti vėžio riziką:Alkoholio vartojimas buvo susijęs su padidėjusia rizika susirgti įvairių rūšių vėžiu, įskaitant krūties, kepenų ir storosios žarnos vėžį. Kuo daugiau alkoholio geriate, tuo didesnė rizika.

  4. Gali padidinti kraujospūdį:Per didelis alkoholio vartojimas gali padidinti kraujospūdį, o tai gali sukelti įvairių sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas, insultą ir inkstų pažeidimą.

  5. Gali paveikti smegenų veiklą:Alkoholis gali pabloginti pažinimo funkciją, sulėtinti reakcijos laiką ir paveikti sprendimo bei sprendimų priėmimo įgūdžius. Gausus gėrimas netgi gali sukelti atminties praradimą ir kitas demencijos formas.

  6. Gali susilpninti imuninę sistemą:Alkoholio vartojimas gali susilpninti jūsų imuninę sistemą, todėl esate imlesni infekcijoms ir ligoms.

  7. Gali sukelti virškinimo problemų:Alkoholis gali dirginti skrandžio ir žarnyno gleivinę, todėl gali atsirasti virškinimo problemų, tokių kaip rūgšties refliuksas ir opos.

  8. Gali prisidėti prie svorio padidėjimo:Alkoholis turi daug kalorijų ir gali prisidėti prie svorio padidėjimo, ypač jei jo vartojama per daug.

  9. Gali padidinti nelaimingų atsitikimų ir traumų riziką:Alkoholio vartojimas gali pabloginti koordinaciją ir mąstymą, padidindamas nelaimingų atsitikimų ir sužalojimų riziką.

  10. Gali turėti neigiamą poveikį psichinei sveikatai:Alkoholio vartojimas gali sukelti depresiją, nerimą ir kitas psichinės sveikatos problemas. Tai taip pat gali pabloginti esamas psichinės sveikatos sąlygas.

martini glass
Martini

Kas gali atsitikti, jei perdozuosite alkoholio?

Perdozavimas alkoholiu, dar vadinamas apsinuodijimu alkoholiu, gali būti itin pavojingas ir net mirtinas. Apsinuodijimas alkoholiu gali įvykti, kai per trumpą laiką suvartojate didelį alkoholio kiekį, dėl kurio jūsų organizmas negali jį metabolizuoti ir pašalinti.

Kai kurie įprasti apsinuodijimo alkoholiu simptomai:

  • Sumišimas ir dezorientacija
  • Vėmimas
  • Priepuoliai
  • Lėtas arba nereguliarus kvėpavimas
  • Mėlyna oda arba blyški oda
  • Sąmonės netekimas

Jei jūs arba kas nors iš jūsų pažįstamų patiria šiuos simptomus išgėręs, svarbu nedelsiant kreiptis į greitąją medicinos pagalbą. Negydomas apsinuodijimas alkoholiu gali sukelti sunkų smegenų pažeidimą ar net mirtį.

Kiek alkoholio mums mirtina?

Alkoholio kiekis, kuris gali būti mirtinas, priklauso nuo asmens svorio, amžiaus, lyties ir bendros sveikatos. Paprastai 0,40% ar didesnė alkoholio koncentracija kraujyje (BAC) gali būti mirtina. Vidutinio ūgio suaugusiam žmogui tai prilygsta 8–10 gėrimų per valandą.

Kas atsitiks, jei gersime kiekvieną savaitgalį?

Reguliarus alkoholio vartojimas, net ir tik savaitgaliais, gali turėti neigiamą poveikį mūsų imuninei sistemai, organams, odai, plaukams, nagams ir kitoms kūno dalims. Kai kurie dažniausiai pasitaikantys reguliaraus alkoholio vartojimo padariniai:

  1. Imuninė sistema:Alkoholis gali slopinti imuninę sistemą, todėl organizmui sunkiau kovoti su infekcijomis ir ligomis.

  2. Kepenys:Kepenys yra atsakingos už toksinų, įskaitant alkoholį, perdirbimą ir pašalinimą iš organizmo. Reguliarus alkoholio vartojimas gali pakenkti kepenims ir sukelti tokias ligas kaip suriebėjusių kepenų liga, hepatitas ir cirozė.

  3. Smegenys:Alkoholis gali paveikti smegenis, sukeldamas nuotaikos, elgesio ir pažinimo funkcijų pokyčius. Ilgainiui gausus alkoholio vartojimas gali sukelti neurologinius pažeidimus ir net demenciją.

  4. Oda:Alkoholis gali išsausinti odą, sukelti raukšles, sausumą ir kitus senėjimo požymius. Tai taip pat gali sukelti odos dirginimą ir odos ligų, tokių kaip rožinė, paūmėjimą.

  5. Plaukai ir nagai:Reguliarus alkoholio vartojimas gali susilpninti plaukus ir nagus, sukelti jų retėjimą, lūžinėjimą ir kitus pažeidimus.

  6. Skrandis:Alkoholis gali sudirginti skrandžio gleivinę ir sukelti tokias ligas kaip gastritas ir opos.

cocktails
Cocktails

Viena stiklinė gėrimo kiekvieną dieną prieš iššvaistymą vieną dieną per savaitę

Gausus gėrimas vieną dieną per savaitę nėra tas pats, kas kasdien išgerti taurę vyno. Nors abu elgesys gali turėti neigiamą poveikį organizmui, alkoholio vartojimo dažnis ir kiekis turi įtakos nustatant bendrą poveikį sveikatai.

Gausus gėrimas vieną dieną per savaitę gali sukelti daugybę neigiamų padarinių, įskaitant dehidrataciją, pažinimo funkcijų sutrikimus ir kepenų bei kitų organų pažeidimus. Tai taip pat gali padidinti nelaimingų atsitikimų ir traumų riziką.

Priešingai, saikingas alkoholio vartojimas, apibrėžiamas kaip vienas gėrimas per dieną moterims ir du gėrimai per dieną vyrams, buvo susijęs su tam tikra nauda sveikatai, pavyzdžiui, sumažinta širdies ligų rizika. Tačiau svarbu atsiminti, kad net ir saikingas alkoholio vartojimas gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, o tam tikriems asmenims, pavyzdžiui, nėščioms moterims ar turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų, alkoholį reikėtų vartoti saikingai arba iš viso jo vengti.

Apibendrinant,alkoholis yra žmonijos istorijos dalis tūkstančius metų, tačiau vis labiau ryškėja neigiamas jo poveikis sveikatai. Reguliarus alkoholio vartojimas gali sukelti įvairių sveikatos problemų, įskaitant kepenų pažeidimus, neurologinius pažeidimus ir padidėjusią vėžio riziką. Perdozavimas alkoholio gali būti mirtinas, o net saikingas alkoholio vartojimas gali turėti neigiamą poveikį organizmui.

Jei nuspręsite gerti alkoholį, svarbu tai daryti saikingai ir žinoti apie riziką. Apriboti alkoholio vartojimą ir kreiptis pagalbos, jei manote, kad turite problemų dėl alkoholio, labai svarbu išlaikyti bendrą sveikatą ir gerovę. Atminkite, kad yra daug kitų būdų linksmintis ir bendrauti be alkoholio, todėl pirmenybė visada turėtų būti teikiama sveikatai ir saugumui.

157
919 Pasidalino
avatar
Vaida Ambrazienė
Alkoholio įtaka sveikatai yra kompleksiška tema, ir atsakingas vartojimas tampa vis svarbesnis šiuolaikinėje visuomenėje.
Naujausias
app-banner
Website logo
Sveikauk
  • Be reklamų
  • Pritaikyta tau
  • Visiškai nemokama
sveikauk ios aplikacijasveikauk android aplikacija