UV spinduliai yra elektromagnetinės spinduliuotės rūšis, kuri sklinda iš saulės ir gali turėti tiek teigiamą, tiek žalingą poveikį mūsų kūnui. Nors nedideli UV spinduliuotės kiekiai gali būti naudingi mūsų sveikatai, per didelis UV spindulių poveikis gali sukelti daugybę sveikatos problemų, įskaitant nudegimą saulėje, priešlaikinį odos senėjimą ir odos vėžį. Šiame straipsnyje mes ištyrėme, kaip svarbu apsisaugoti nuo UV spindulių ir kaip tai padaryti.
Sun

Apsauga nuo UV spindulių: kodėl tai svarbu ir kaip apsisaugoti

UV spinduliai yra saulės spinduliuotės rūšis. Nors jie yra būtini mūsų organizmui vitamino D gamybai, per didelis UV spindulių poveikis gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime, kodėl svarbu apsisaugoti nuo UV spindulių ir kaip tai padaryti.

Kas yra UV spinduliai?

UV spinduliai arba ultravioletiniai spinduliai yra elektromagnetinės spinduliuotės rūšis, kuri sklinda iš saulės ir gali būti gaminama iš dirbtinių šaltinių, tokių kaip rauginimo lovos ir suvirinimo degikliai. UV spinduliai žmogaus akiai nematomi, tačiau gali turėti ir naudingą, ir žalingą poveikį mūsų kūnui, priklausomai nuo poveikio kiekio ir intensyvumo. UV spinduliai pagal bangos ilgį skirstomi į tris tipus: UVA, UVB ir UVC. UVC spinduliai turi trumpiausią bangos ilgį ir dažniausiai juos sugeria ozono sluoksnis, todėl žmonėms jie nėra labai svarbūs. Tačiau UVA ir UVB spinduliai gali prasiskverbti pro Žemės atmosferą ir pakenkti mūsų odai bei akims.

UV spinduliai ir žmogaus kūnas

UV spinduliai gali paveikti mūsų organizmą tiek teigiamai, tiek neigiamai. Mažais kiekiais UV spinduliai padeda mūsų organizmui gaminti vitaminą D, kuris yra būtinas sveikiems kaulams ir imuninei funkcijai. Tačiau per didelis UV spindulių poveikis gali pakenkti mūsų odai, akims ir imuninei sistemai.

Kai UV spinduliai prasiskverbia pro odą, jie gali pažeisti odos ląsteles, įskaitant DNR pokyčius. Tai gali sukelti priešlaikinį odos senėjimą, raukšles ir amžiaus dėmes. Sunkiais atvejais per didelis UV spindulių poveikis gali sukelti odos vėžį, įskaitant bazinių ląstelių karcinomą, plokščiųjų ląstelių karcinomą ir melanomą.

Per didelis UV spindulių poveikis gali sukelti daugybę sveikatos problemų, įskaitant saulės nudegimą, priešlaikinį odos senėjimą ir odos vėžį. Tiesą sakant, Amerikos vėžio draugija apskaičiavo, kad maždaug 100 000 odos vėžio atvejų kasmet JAV sukelia per didelis UV spinduliuotės poveikis.

UV spinduliai taip pat gali paveikti akis, pakenkdami ragenai, lęšiui ir tinklainei. Tai gali sukelti kataraktą, geltonosios dėmės degeneraciją ir kitas regėjimo problemas.

Per didelis UV spindulių poveikis taip pat gali slopinti imuninę sistemą, todėl organizmui sunkiau kovoti su infekcijomis ir ligomis. Tai gali sukelti didesnę peršalimo, gripo ir kitų infekcijų riziką.

Apskritai svarbu apsisaugoti nuo UV spindulių, kad išvengtume šio neigiamo poveikio mūsų organizmui.

two mans in beach
Summer

Kada saulė yra pavojingiausia?

Saulė pavojingiausia nuo 10 iki 16 val. vasaros mėnesiais, kai UV spinduliai yra stipriausi. Šiuo metu svarbu apsisaugoti nuo saulės spindulių, ypač jei esate lauke ilgą laiką.

Be to, svarbu žinoti UV indeksą – saulės UV spinduliuotės stiprumo matą. Kuo didesnis UV indeksas, tuo stipresni UV spinduliai ir tuo didesnė odos pažeidimo rizika. UV indeksą savo vietovėje galite patikrinti naudodami Aplinkos apsaugos agentūros (EPA) internetinį įrankį.

Kas atsitiks, jei gausite per daug UV spindulių?

Jei gausite per daug saulės ultravioletinių spindulių, tai gali sukelti įvairių žalingų padarinių jūsų odai, akims ir imuninei sistemai. Poveikis gali būti ūmus, ty pasireiškia iškart po sąlyčio, arba lėtinis, tai reiškia, kad jis išsivysto laikui bėgant pakartotinai veikiant.

Kai kurie tiesioginiai per didelio UV poveikio padariniai yra saulės nudegimas, pūslių susidarymas ir odos lupimasis. Sunkiais atvejais tai taip pat gali sukelti šilumos išsekimą arba šilumos smūgį. Ilgalaikis ar lėtinis UV spinduliuotės poveikis gali sukelti rimtesnių sveikatos problemų, tokių kaip priešlaikinis odos senėjimas, akių pažeidimai ir odos vėžys.

Odos pažeidimas yra labiausiai paplitęs per didelio UV spinduliavimo poveikis. Tai gali sukelti saulės nudegimą, priešlaikinį senėjimą ir odos vėžį. Nudegimas gali atsirasti per kelias valandas po buvimo saulėje, o jo simptomai yra odos paraudimas, skausmas ir jautrumas. Tai taip pat gali sukelti pūslių susidarymą ir lupimąsi, o tai gali užtrukti kelias dienas.

Priešlaikinis odos senėjimas gali atsirasti po daugelio metų nuolatinio saulės poveikio. Dėl to oda gali išsausėti, susiraukšlėti ir pakeisti spalvą. UV spinduliuotė gali suardyti kolageną ir elastiną – du baltymus, kurie išlaiko odą tvirtą ir elastingą. Tai gali sukelti odos suglebimą ir smulkių linijų bei raukšlių atsiradimą.

UV spinduliuotė taip pat gali pažeisti akis, sukelti kataraktą, geltonosios dėmės degeneraciją ir kitas regėjimo problemas. Be to, UV poveikis gali slopinti imuninę sistemą, todėl organizmui sunkiau kovoti su infekcijomis ir ligomis.

woman with skin burnes face crying
Woman With Sun Burns

Ar UV spinduliai mums yra sveiki?

Nors per didelis UV spindulių poveikis gali būti žalingas, tam tikras UV spindulių poveikis yra būtinas, kad mūsų organizmas gamintų vitaminą D. Vitaminas D yra svarbus sveikiems kaulams, dantims ir raumenims palaikyti, taip pat yra susijęs su mažesne tam tikrų ligų rizika. tokių kaip vėžys ir išsėtinė sklerozė.

UV spinduliai turi naudos mūsų organizmui, įskaitant:

  • Vitamino D gamyba:UVB spinduliai yra atsakingi už vitamino D sintezę mūsų odoje. Vitaminas D yra būtinas kaulų sveikatai ir imuninei funkcijai, netgi gali turėti apsauginį poveikį nuo tam tikrų ligų.
  • Nuotaikos gerinimas:UV spindulių poveikis gali paskatinti serotonino, neuromediatoriaus, kuris gali padėti pagerinti nuotaiką ir sumažinti depresijos simptomus, gamybą.
  • Odos sąlygos:UV spinduliuotė taip pat gali būti naudojama tam tikroms odos ligoms, tokioms kaip psoriazė, egzema ir vitiligo, gydyti.

UV spinduliai skirtingais sezonais ir orais

UV spinduliai gali turėti skirtingą poveikį mūsų odai ir sveikatai, priklausomai nuo sezono ir oro sąlygų. Štai keletas pagrindinių skirtumų, kuriuos reikia žinoti:

  • Vasara:Vasaros mėnesiais saulės spinduliai yra stipriausi ir žalingiausi. UVB spinduliai yra didžiausi, o tai gali sukelti saulės nudegimus ir odos pažeidimus. Svarbu apsisaugoti dėvint apsauginius drabužius, naudojant apsaugos nuo saulės priemones ir vengti ilgo buvimo saulėje piko valandomis (10-16 val.).
  • Žiema:Nors tai gali atrodyti prieštaringa, UV spinduliai žiemos mėnesiais vis tiek gali būti žalingi. Tiesą sakant, sniegas ir ledas gali atspindėti iki 80% saulės spindulių, o tai gali padidinti jūsų UV spindulių poveikį. Be to, nors UVB spinduliai žiemą būna ne tokie intensyvūs, UVA spinduliai išlieka pastovūs ištisus metus ir vis tiek gali pažeisti odą. Net debesuotomis dienomis svarbu dėvėti apsaugos nuo saulės priemones ir apsauginius drabužius.
  • Lietinga diena:Paplitusi klaidinga nuomonė, kad debesuotomis ar lietingomis dienomis UV spinduliai nėra kenksmingi. Tačiau iki 80 % UV spinduliuotės vis tiek gali prasiskverbti per debesis ir lietų. Be to, vanduo gali atspindėti UV spindulius ir padidinti jūsų poveikį. Net debesuotomis ar lietingomis dienomis svarbu dėvėti apsaugos nuo saulės priemones ir apsauginius drabužius.
  • Debesuota diena:Nors debesys gali užblokuoti kai kuriuos saulės spindulius, UV spinduliai vis tiek gali prasiskverbti pro debesis ir pažeisti odą. Net debesuotomis dienomis svarbu dėvėti apsaugos nuo saulės priemones ir apsauginius drabužius.

Būdai, kaip apsisaugoti nuo UV spindulių

  1. Dėvėkite apsauginius drabužius:Uždenkite odą drabužiais, tokiais kaip marškiniai ilgomis rankovėmis, kelnės, kepurės ir saulės akiniai su UV apsauga.
  2. Užtepkite apsaugos nuo saulės:Naudokite plataus spektro apsaugos nuo saulės priemones, kurių SPF ne mažesnis kaip 30, ir gausiai tepkite visą atvirą odą. Pakartotinai tepkite kas dvi valandas arba po plaukimo ar prakaitavimo.
  3. Ieškokite šešėlio:Saulės piko metu, paprastai nuo 10 iki 16 val., būkite šešėlyje.
  4. Venkite soliariumų:Soliariumai skleidžia UV spinduliuotę, kuri gali padidinti odos vėžio riziką.
  5. Laikykitės hidratacijos:Gerkite daug vandens, kad jūsų oda būtų hidratuota ir sveika.
  6. Atkreipkite dėmesį į atspindinčius paviršius:Vanduo, sniegas, smėlis ir betonas gali atspindėti UV spindulius ir padidinti jūsų poveikį.
  7. Naudokite lango plėvelę:Ant automobilio ar namų langų uždėkite langų plėvelę, kad užblokuotumėte UV spindulius.
  8. Patikrinkite UV indeksą:Žinokite apie UV indeksą savo vietovėje ir imkitės atitinkamų atsargumo priemonių, kai jis yra didelis.

Svarbu pažymėti, kad UV indekso lygiai gali skirtis priklausomai nuo vietos ir paros laiko, todėl svarbu patikrinti vietinius UV indekso lygius ir atitinkamai pakoreguoti apsaugą nuo saulės. Apskritai, norint apsisaugoti nuo UV spindulių, geriausia dėvėti apsauginius drabužius, ieškoti šešėlio piko valandomis ir naudoti plataus spektro apsaugos nuo saulės priemones, kurių SPF yra 30 ar daugiau.

woman with sun cream on her nose
Wear SPF 50 On Face During The Impact With Sun

Ryšys tarp UV spindulių, DNR pokyčių ir vėžio

UV spindulių poveikis gali pakenkti mūsų odos ląstelių DNR. Kai UV spinduliai prasiskverbia į odą, jie gali sukelti chemines reakcijas, dėl kurių susidaro laisvieji radikalai. Šie laisvieji radikalai gali pažeisti mūsų odos ląstelių DNR ir sukelti mutacijas, kurios ilgainiui gali sukelti odos vėžį.

Kūnas turi mechanizmus šiam DNR pažeidimui ištaisyti, tačiau pakartotinis UV spindulių poveikis gali nugalėti šiuos atstatymo mechanizmus ir sukelti nuolatinį DNR pažeidimą. Štai kodėl svarbu apsaugoti odą nuo UV spindulių ir apriboti buvimą saulėje, ypač piko UV valandomis.

Odos vėžys yra labiausiai paplitęs vėžio tipas visame pasaulyje, o UV spindulių poveikis yra pagrindinis ligos rizikos veiksnys. Melanomą, mirtiniausią odos vėžio formą, sukelia odos ląstelių DNR pažeidimas dėl UV spinduliuotės.

Kiti odos vėžio tipai, tokie kaip bazinių ląstelių karcinoma ir plokščiųjų ląstelių karcinoma, taip pat atsiranda dėl UV poveikio. Apie 90% nemelanomos odos vėžio atvejų yra susiję su UV spindulių poveikiu.

Ką daryti po saulės nudegimo?

Jei nudegėte saulėje, svarbu nesikaitinti saulėje, kol jūsų oda nesugis. Taip pat turėtumėte gerti daug vandens, kad išvengtumėte dehidratacijos, o odai nuraminti naudokite alavijo ar kitus vėsinančius kremus.

  1. Išeik iš saulės:Pirmas dalykas, kurį reikia padaryti, yra išeiti iš saulės, kad išvengtumėte tolesnio odos pažeidimo.
  2. Atvėsinkite odą: Paimkite vėsią vonią ar dušą arba uždėkite vėsų kompresą ant pažeistos vietos. Nenaudokite ledo, nes jis gali dar labiau pažeisti odą.
  3. Drėkina:Pažeistą vietą patepkite drėkinamuoju kremu arba alavijo geliu, kuris padės nuraminti odą ir neleis jai išsausėti.
  4. Gerti daug skysčių:Nudegimas saulėje gali sukelti dehidrataciją, todėl svarbu gerti daug skysčių, kad būtų galima atstatyti prarastus skysčius.
  5. Vartokite skausmą malšinančius vaistus:Jei jaučiate skausmą ar diskomfortą, galite vartoti nereceptinius skausmą malšinančius vaistus, tokius kaip ibuprofenas arba acetaminofenas.
  6. Venkite tolesnio saulės poveikio:Kol jūsų oda gyja, svarbu vengti tolesnio saulės poveikio, kad išvengtumėte tolesnio odos pažeidimo.
  7. Jei reikia, kreipkitės medicininės pagalbos:Jei jaučiate stiprų pūslių susidarymą, karščiavimą ar šaltkrėtį, svarbu kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti sunkesnio nudegimo saulėje požymiai.

Kai kurie maisto produktai, galintys padėti nuo saulės nudegimo

  1. Alijošius:Alavijas šimtmečius buvo naudojamas saulės nudegusiai odai nuraminti. Jis turi priešuždegiminių savybių, kurios gali padėti sumažinti paraudimą, patinimą ir skausmą.
  2. Lapiniai žalumynai: Lapuose, tokiuose kaip špinatai, lapiniai kopūstai ir šveicariniai mangoldai, gausu antioksidantų, kurie gali padėti apsaugoti odą nuo UV spindulių poveikio ir sumažinti uždegimą.
  3. Ciberžolė:Ciberžolėje yra galingo priešuždegiminio junginio, vadinamo kurkuminu, kuris gali padėti sumažinti patinimą ir paraudimą.
  4. Žalioji arbata: Žaliojoje arbatoje yra daug antioksidantų, kurie gali padėti apsaugoti odą nuo UV spindulių pažeidimų ir sumažinti uždegimą.
  5. Agurkai:Agurkai turi daug vandens ir gali padėti drėkinti odą. Jie taip pat turi priešuždegiminių savybių, kurios gali padėti sumažinti paraudimą ir patinimą.

Svarbu pažymėti, kad nors šie maisto produktai gali padėti sumažinti uždegimą ir nuraminti odą po saulės nudegimo, jie neturėtų būti naudojami kaip tinkamų apsaugos nuo saulės priemonių pakaitalas.

man with spf 50 all over his body on the beach
Wear SPF

Kur UV spinduliai yra stipriausi pasaulyje

UV spinduliai stipriausi regionuose, esančiuose arčiau pusiaujo, kur saulės spinduliai yra labiau tiesioginiai. UV spindulių intensyvumas taip pat priklauso nuo tokių veiksnių kaip paros laikas, aukštis virš jūros lygio ir debesuotumas. Pavyzdžiui, UV spinduliai yra stipresni didesniame aukštyje, nes yra mažiau atmosferos juos išfiltruoti.

Štai keletas vietų, kur UV spinduliai yra stipriausi pasaulyje

  1. Kitas, Ekvadoras:Kitas yra į pietus nuo pusiaujo ir yra viena aukščiausių pasaulio sostinių. Jis žinomas dėl intensyvaus UV spinduliavimo dėl didelio aukščio.
  2. Everestas:Aukščiausio pasaulio kalno Everesto viršūnė yra ties pusiauju ir dėl savo pakilimo gauna intensyvią UV spinduliuotę.
  3. La Pasas, Bolivija:La Pasas yra aukščiausia administracinė sostinė pasaulyje ir yra netoli pusiaujo. Jis žinomas dėl didelio aukščio ir stiprios UV spinduliuotės.
  4. Nairobis, Kenija: Nairobis yra netoli pusiaujo ir dėl jo aukščio patiria stiprią UV spinduliuotę.
  5. Bankokas, Tailandas:Bankokas yra netoli pusiaujo ir patiria stiprią UV spinduliuotę, nes yra arti saulės.
  6. Sidnėjus, Australija:Sidnėjus yra žinomas dėl didelio UV spinduliuotės lygio dėl savo padėties pietiniame pusrutulyje ir netoli pakrantės.
  7. Majamis, JAV: Majamis yra pietinėje JAV dalyje ir dėl jo arti pusiaujo patiria didelį UV spindulių lygį.
  8. Dubajus, Jungtiniai Arabų Emiratai:Dubajus yra netoli pusiaujo ir dėl savo padėties dykumoje patiria stiprią UV spinduliuotę.

Apibendrinant,UV spinduliai yra galinga gamtos jėga, kuri gali būti naudinga ir pakenkti mūsų kūnui. Nors tam tikras UV spinduliuotės poveikis yra būtinas vitamino D gamybai, per didelis poveikis gali sukelti daugybę sveikatos problemų, įskaitant nudegimus saulėje, priešlaikinį odos senėjimą, akių pažeidimus ir odos vėžį. Labai svarbu apsisaugoti nuo UV spindulių dėvint apsauginius drabužius, naudojant apsaugos nuo saulės priemones, ieškoti šešėlio saulės piko metu ir žinant UV indeksą.

Be to, UV spinduliuotės poveikis gali skirtis priklausomai nuo sezono ir oro sąlygų. Nors UV spinduliai yra stipriausi vasaros mėnesiais, jie vis tiek gali būti kenksmingi žiemą, debesuotomis ir net lietingomis dienomis. Nepriklausomai nuo oro sąlygų būtina visus metus dėvėti apsauginius kremus nuo saulės ir dėvėti apsauginius drabužius.

Taip pat svarbu žinoti ryšį tarp UV spindulių, DNR pokyčių ir vėžio. UV spinduliuotės poveikis gali pažeisti mūsų odos ląstelių DNR, o tai gali sukelti mutacijas, kurios ilgainiui gali sukelti odos vėžį. Odos vėžys yra labiausiai paplitusi vėžio rūšis visame pasaulyje, o UV spindulių poveikis yra svarbus ligos rizikos veiksnys.

Be apsaugos nuo saulės priemonių, kai kurie maisto produktai gali padėti sumažinti uždegimą ir nuraminti odą po saulės nudegimo, pavyzdžiui, alavijas, žalumynai, ciberžolė, žalioji arbata ir agurkai. Tačiau šie maisto produktai neturėtų būti naudojami kaip tinkamų apsaugos nuo saulės priemonių pakaitalas.

Galiausiai, labai svarbu žinoti pasaulio vietas, kuriose UV spinduliai yra stipriausi, pvz., Kitas, Ekvadoras, Everesto kalnas ir La Pasas, Bolivija. Tačiau svarbu pažymėti, kad UV spinduliai gali būti stiprūs bet kurioje pasaulio vietoje, todėl labai svarbu apsisaugoti nuo UV spindulių, nepaisant jūsų buvimo vietos.

Apibendrinant galima pasakyti, kad UV spinduliai yra galinga jėga, kuri gali ir naudinga, ir pakenkti mūsų kūnui. Imdamiesi tinkamų apsaugos nuo saulės priemonių ir suvokdami UV spinduliuotės keliamą pavojų, galime mėgautis saulės teikiama nauda ir sumažinti žalingą jos poveikį mūsų sveikatai.