Yra priežastis, kodėl plaukai auga ant mūsų kūno. Plaukai atlieka savo funkcijas, ir norėdami sužinoti daugiau apie šią temą, paruošėme šį straipsnį.
 Ar turime šalinti plaukus nuo kūno?

Ar turime šalinti plaukus nuo kūno?

Kodėl mes išvis turime plaukusPrieš atsakydami į šį klausimą, sužinokime, kas yra plaukai ir kam jie reikalingi.

Žinduoliai turi vidinį mechanizmą, leidžiantį smegenims reguliuoti kūno temperatūrą, vadinamą termoreguliacija. Kai mes prakaituojame, mūsų vidaus organai atvėsta. Tačiau tam, kad prakaitas atliktų savo darbą ir atvėsintų mus, plaukai neturėtų būti per stori. Todėl mes turime plonus plaukus, kurie puikiai atlieka šią funkciją.

Mūsų protėviai buvo apaugę tankiais plaukais, tačiau šiuolaikiniai žmonės juos prarado maždaug prieš 2–3,3 milijono metų. Paveikslėlyje matote žinduolių epidermio vidinę ir išorinę struktūrą. Ji susideda iš negyvų ląstelių, prakaito liaukų ir nervų galūnių. Prakaito liaukos gamina riebalus, kurie palaiko plaukų sveikatą, o plaukų tiesimo raumuo gali priversti plaukus „stovėti“. Plaukai, susidedantys iš keratino, auga iš folikulo, kuris yra prijungtas prie kiekvieno plauko odoje. Plaukai yra puikus šilumos laidininkas, leidžiantis šilumai patekti ir išeiti. Plaukai saugo odą nuo daugelio kenksmingų dalykų.

Tačiau per evoliuciją plaukų danga tapo plonesnė, o žmogaus kūnas pasikeitė dėl karšto klimato ir aktyvaus gyvenimo būdo. Kai kurie mokslininkai mano, kad šilumos išlaikymas tapo mažiau svarbus nei apsauga nuo parazitų.

Šiuolaikiniai žmonės turi apie 5 milijonus plaukų folikulų per visą kūną. Plaukų vieta ir struktūra gali skirtis priklausomai nuo amžiaus ir hormonų. Mes vis dar turime plaukus, nes jie atlieka svarbią funkciją. Plaukai ant galvos reguliuoja smegenų temperatūrą. Beje, garbanoti plaukai yra ypač efektyvūs apsaugant galvos odą ir smegenis nuo perkaitimo bei labai gerai išgarina prakaitą. Storesni plaukai šalia lytinių organų ir pažastų greičiausiai susiję su seksualine atranka. Apokrinių liaukų gaminami kvapūs cheminiai junginiai yra unikalūs kiekvienam žmogui ir padeda pritraukti priešingą lytį, panašiai kaip feromonai gyvūnams.

Kalbant apie nematomus plaukus, jie taip pat atlieka svarbią funkciją. Jie padeda odai atsistatyti ir tarnauja kaip kamieninių ląstelių sandėlis.

Plaukų pašalinimo istorijaJei mūsų plaukai yra tokie svarbūs, kodėl mes norime jų atsikratyti? Į šį klausimą reikėtų ieškoti atsakymo senovėje. Plaukų šalinimas buvo naudojamas kaip socialinio statuso rodiklis ir siekiant apibrėžti moteriškumo sampratą. Ankstyvosiose žmogaus istorijos stadijose žmonės pašalindavo plaukus tiesiog norėdami palaikyti kūno švarą. Tačiau pirmieji variniai skustuvai buvo naudojami Egipte ir Indijoje.

Kleopatros laikais žmonės naudodavo cukraus mišinį plaukams pašalinti. O Romos moterys naudojo žnyplės ir kitus įrankius.

Vienas iš teorijų, kodėl žmonės nori pašalinti plaukus, atsirado po to, kai 1871 metais buvo išleista Charleso Darwino knyga „Žmogaus kilmė“. Pagal natūralios atrankos teoriją, žmonės atsikratė visko, kas yra nereikalinga, o tankūs plaukai tiesiog nėra būtini. Plaukų šalinimas buvo skatinamas, nes mados industrija, žurnalai, skustuvų gamintojai ir kitos įmonės uždirbo pinigus iš šios tendencijos. Po to, kai 1987 metais viename JAV salone pasirodė vaško epiliacija, plaukai moterų kūnuose tapo tabu.

Ar turėtume pašalinti plaukų nuo kūno?Kai buvo sunkiau palaikyti kūno švarą, skutimas buvo vienintelis būdas atsikratyti nemalonių kvapų ir parazitų. XXI amžiuje tai kitaip, todėl ar norite skusti plaukus, ar ne, yra tiesiog skonio reikalas. Tačiau turėtumėte apsvarstyti šį faktorių:

Skutimas gali sukelti įaugusius plaukus, odos dirginimą, infekcijas ir sužalojimus.