Aštrus maistas yra mėgstamas daugelio patiekalų priedas visame pasaulyje. Nuo čili pipirų iki aštrių padažų yra daugybė aštraus maisto formų ir veislių. Tačiau ne visi atlaiko karštį, o aštrus maistas gali turėti ir naudos, ir pavojų mūsų sveikatai. Šiame straipsnyje gilinamasi į aštraus maisto pasaulį ir nagrinėjami populiariausi variantai, kas gali juos valgyti ir ar jie mums yra sveiki. Taip pat nagrinėjame su aštriu maistu susijusias ligas, kas nutinka, kai valgome per daug, kaip jie veikia mūsų imuninę sistemą ir virškinimą. Pabaigai pateikiame keletą patarimų, kaip numalšinti deginimo pojūtį gerklėje pavartojus aštraus maisto ir atskleidžiame, kuriose šalyse vartojamas aštriausias maistas.
Spicy Food

Aštrų maisto pasaulio tyrinėjimas: nauda, rizika ir populiarios galimybės

Aštrus maistas daugelį amžių buvo pagrindinis daugelio kultūrų ir virtuvių patiekalas. Nuo čili pipirų iki aštrių padažų – aštrus maistas yra įprastas ir mėgstamas daugelio patiekalų priedas. Tačiau kokie yra populiariausi aštrūs maisto produktai ir ar kiekvienas gali juos valgyti? Ar aštrus maistas mums sveikas, o kokios ligos susijusios su aštriu maistu? Šiame straipsnyje gilinsimės į aštraus maisto pasaulį ir jų įtaką mūsų sveikatai.

Populiarus aštrus maistas

Aštrus maistas būna įvairių formų ir rūšių. Kai kurie iš populiariausių aštrių maisto produktų yra šie:

  1. Čili pipirai:Šios mažos ugningos paprikos yra daugelio virtuvių, įskaitant meksikietišką ir tailandietišką, patiekalas. Jie būna įvairių karščio lygių – nuo švelnaus iki itin karšto.

  2. Aštrus padažas:Šis pagardas gaminamas sumaišius čili pipirus, actą ir prieskonius. Tai populiarus daugelio patiekalų, nuo kiaušinių iki sparnelių, priedas.

  3. Salsa:Šis sodrus padažas gaminamas iš pomidorų, svogūnų, paprikų ir prieskonių. Jis dažnai patiekiamas su traškučiais arba kaip taco ir kitų meksikietiškų patiekalų užpilas.

  4. Karis:Šis prieskonių mišinys paplitęs Indijos ir Pietryčių Azijos virtuvėse. Paprastai tai apima čili pipirus, kmynus, kalendras ir kitus prieskonius.

  5. Vasabis:Ši aštri pasta gaminama iš japoniškų krienų ir dažnai patiekiama su sušiais.

Ar visi gali valgyti aštrų maistą?

Nors daugelis žmonių mėgsta aštrų maistą, ne visi gali jį toleruoti. Aštrumą sukelia cheminis junginys, vadinamas kapsaicinu, kuris stimuliuoja burnos ir gerklės nervus. Kai kurie žmonės yra jautresni kapsaicinui nei kiti, o aštraus maisto valgymas gali sukelti diskomfortą, deginimą ir net skausmą.

Tačiau laikui bėgant gali išsivystyti tolerancija aštriam maistui. Reguliarus aštraus maisto vartojimas gali padėti sumažinti jautrumą burnos ir gerklės nervams, todėl ateityje bus lengviau valgyti aštrų maistą.

funny persons face smile made of red hot chili pepper
Peppers

Ar aštrus maistas mums sveikas?

Aštrus maistas buvo siejamas su daugybe naudos sveikatai. Įrodyta, kad kapsaicinas, junginys, dėl kurio aštrus maistas karštas, turi priešuždegiminių ir skausmą malšinančių savybių. Tai taip pat gali padėti pagreitinti medžiagų apykaitą ir padėti numesti svorio.

Be to, aštrus maistas gali būti naudingas širdžiai. Kai kurie tyrimai parodė, kad žmonės, kurie reguliariai valgo aštrų maistą, turi mažesnę širdies ligų ir insulto riziką.

Aštrus maistas buvo siejamas su keliais privalumais sveikatai. Štai keletas priežasčių, kodėl aštrus maistas gali būti laikomas sveiku:

  1. Priešuždegiminės savybės:Įrodyta, kad kapsaicinas, junginys, atsakingas už aštraus maisto karštį, turi priešuždegiminių savybių. Tai gali padėti sumažinti skausmą ir uždegimą tokiomis sąlygomis kaip artritas.

  2. Skatina medžiagų apykaitą:Aštrus maistas gali padėti pagreitinti medžiagų apykaitą, nes padidina kūno temperatūrą ir skatina kalorijų deginimą.

  3. Širdies sveikata:Kai kurie tyrimai rodo, kad reguliarus aštraus maisto vartojimas gali sumažinti širdies ligų ir insulto riziką. Kapsaicinas gali padėti pagerinti kraujotaką ir sumažinti cholesterolio kiekį.

  4. Vėžio prevencija:Tyrimai parodė, kad kapsaicinas gali turėti priešvėžinių savybių, ypač užkertant kelią tam tikrų vėžio ląstelių augimui.

  5. Gali pagerinti virškinimą:Aštrus maistas gali paskatinti skrandžio rūgšties gamybą, kuri padeda virškinti. Tai taip pat gali padėti padidinti seilių ir skrandžio sulčių gamybą, o tai gali padėti skaidyti maistą ir pagerinti virškinimą.

  6. Gali sumažinti skausmą: Nustatyta, kad kapsaicinas turi skausmą malšinančių savybių ir yra naudojamas kai kuriuose vietiniuose skausmą malšinančiuose kremuose.

Svarbu pažymėti, kad nors aštrus maistas gali turėti naudos sveikatai, kai kuriems žmonėms jie taip pat gali pabloginti tam tikras sveikatos būkles, tokias kaip rūgšties refliuksas ir dirgliosios žarnos sindromas (IBS). Todėl, vartojant aštrų maistą, labai svarbu laikytis saiko ir atsižvelgti į individualius sveikatos poreikius.

Ligos, susijusios su aštriu maistu

Nors aštrus maistas gali būti sveikas daugeliui žmonių, jis taip pat gali sukelti problemų kitiems. Aštrus maistas gali pabloginti tokias ligas kaip rūgšties refliuksas, opos ir dirgliosios žarnos sindromas (IBS).

Jei turite kurią nors iš šių būklių, geriau vengti aštraus maisto arba apriboti suvartojimą. Aštrus maistas taip pat gali sukelti rėmenį, kuris gali būti nemalonus ir skausmingas.

Kas gali nutikti, jei valgysite per aštrų maistą?

Per daug aštraus maisto valgymas gali sukelti daugybę simptomų, įskaitant:

  1. Deginimas ar perštėjimas burnoje ir gerklėje
  2. Pykinimas ir vėmimas
  3. Viduriavimas
  4. Skrandžio skausmas
  5. Prakaitavimas

Jei šie simptomai pasireiškia valgydami aštrų maistą, geriausia gerti vandenį arba pieną, kad sumažintumėte deginimo pojūtį.

red peppers
Peppers

Aštrus maistas ir imuninė sistema

Yra įrodymų, kad aštrus maistas gali turėti teigiamą poveikį imuninei sistemai. Įrodyta, kad kapsaicinas, junginys, dėl kurio aštrus maistas tampa karštas, turi antimikrobinių savybių, o tai reiškia, kad jis gali kovoti su kenksmingomis bakterijomis ir virusais.

Be to, aštrus maistas gali padėti pašalinti spūstis ir sumažinti sinusų spaudimą, o tai gali būti ypač naudinga peršalimo ir gripo sezono metu. Įrodyta, kad kapsaicinas padeda suskaidyti gleives sinusuose, palengvindamas kvėpavimą ir sumažindamas infekcijos riziką.

Be to, kai kurie tyrimai rodo, kad kapsaicinas gali padėti skatinti baltųjų kraujo kūnelių, kurie yra pagrindinė organizmo apsauga nuo infekcijų ir ligų, gamybą. Tai gali sustiprinti imuninę sistemą ir veiksmingiau kovoti su infekcijomis.

Tačiau svarbu pažymėti, kad aštraus maisto ir imuninės sistemos ryšio tyrimai vis dar yra riboti, todėl reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima visiškai suprasti galimą naudą sveikatai. Be to, nors aštrus maistas gali turėti teigiamą poveikį imuninei sistemai, jis taip pat gali sukelti problemų žmonėms, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų, tokių kaip rūgšties refliuksas ir opos.

Aštrus maistas ir virškinimas

Aštrus maistas gali turėti teigiamą ir neigiamą poveikį virškinimui, priklausomai nuo žmogaus ir jo virškinimo sistemos. Įrodyta, kad junginys, atsakingas už daugelio maisto produktų aštrumą, kapsaicinas, skatina skrandžio rūgšties gamybą, kuri gali padėti virškinti. Padidėjusi skrandžio rūgštis gali padėti veiksmingiau skaidyti maistą, todėl geriau įsisavinamos maistinės medžiagos ir veiksmingesnis virškinimo procesas.

Tačiau asmenims, sergantiems tam tikromis virškinimo ligomis, tokiomis kaip rūgšties refliuksas, gastritas ar pepsinė opa, skrandžio rūgšties padidėjimas gali pabloginti simptomus ir sukelti diskomfortą. Kapsaicinas gali sudirginti skrandžio ir stemplės gleivinę, sukeldamas deginimo pojūtį ir gali sukelti uždegimą ar pažeidimą.

Be to, aštrus maistas kai kuriems žmonėms gali sukelti vidurius laisvinantį poveikį, dėl kurio gali atsirasti viduriavimas arba laisvos išmatos. Šis poveikis atsiranda dėl žarnyno gleivinės sudirginimo, kurį sukelia kapsaicinas, kuris gali padidinti žarnyno judesius.

Verta paminėti, kad aštraus maisto įtaka virškinimui kiekvienam žmogui labai skiriasi. Kai kurie asmenys gali valgyti aštrų maistą be jokio diskomforto ar virškinimo sutrikimų, o kiti gali patirti ryškesnį poveikį. Svarbu klausytis savo kūno ir prireikus pakoreguoti savo mitybą, kad palaikytumėte virškinimo sistemos sveikatą.

Ar aštrus maistas gali sukelti refliuksą?

Aštrus maistas kai kuriems žmonėms gali sukelti rūgšties refliuksą.

Taip yra todėl, kad kapsaicinas, junginys, dėl kurio aštrus maistas karštas, gali sudirginti stemplės gleivinę ir sukelti deginimo pojūtį. Kai šis dirginimas pasireiškia dažnai arba išlieka, jis gali sukelti rūgšties refliuksą arba gastroezofaginio refliukso ligą (GERL).

Žmonėms, sergantiems GERL, patariama vengti aštraus maisto ir kitų veiksnių, kurie gali pabloginti jų simptomus. Be aštraus maisto, kiti dažni veiksniai yra alkoholis, kofeinas, šokoladas, keptas ir riebus maistas, česnakai ir svogūnai, mėtos ir pomidorai.

Jei valgydami aštrų maistą jaučiate refliukso simptomus, geriau vengti arba apriboti šių maisto produktų vartojimą. Jei simptomai išlieka, svarbu pasikalbėti su gydytoju, kad nustatytų pagrindinę priežastį ir parengtų gydymo planą.

red peppers and one green pepper
Peppers

Būdai, kaip nuraminti karštį gerklėje, jei valgote ką nors per aštraus

Jei netyčia suvalgėte ko nors per aštraus, yra keletas būdų, kaip nuraminti deginimo pojūtį gerklėje:

  1. Gerkite pieną arba valgykite jogurtą:Pieno produktai gali padėti neutralizuoti aštraus maisto kapsaiciną.

  2. Valgykite duoną ar ryžius:Krakmolingi maisto produktai, tokie kaip duona ar ryžiai, gali padėti sugerti šilumą ir sumažinti deginimo pojūtį.

  3. Gerk vandenį:Vandens gėrimas gali padėti atskiesti burnos ir gerklės aštrumą.

  4. Valgyk bananą:Bananuose yra junginių, kurie gali padėti neutralizuoti aštraus maisto šilumą.

  5. Gerkite žolelių arbatą:Tam tikros žolelių arbatos, pavyzdžiui, ramunėlių ar pipirmėčių, gali padėti nuraminti gerklę ir sumažinti uždegimą.

Kuri šalis valgo aštriausią maistą?

Aštrus maistas yra populiarus daugelyje kultūrų, tačiau kai kurios šalys yra žinomos dėl savo meilės šilumai. Remiantis 2017 m. „Bloomberg“ atlikta apklausa, šalys, kuriose vartojamas aštriausias maistas:

  1. Tailandas
  2. Kinija
  3. Pietų Korėja
  4. Meksika
  5. Indija
  6. Malaizija
  7. Peru
  8. Brazilija
  9. Vietnamas
  10. Indonezija

Apibendrinant, aštrus maistas buvo žmonijos kultūros dalis šimtmečius ir tebėra mėgstamas daugelio pasaulio virtuvių priedas. Nors aštrus maistas gali turėti daug naudos sveikatai, pavyzdžiui, priešuždegiminių ir skausmą malšinančių savybių, jis taip pat gali sukelti diskomfortą ir pabloginti tam tikras sveikatos sąlygas, tokias kaip rūgšties refliuksas ir opos. Todėl svarbu atkreipti dėmesį į savo organizmo reakciją į aštrų maistą ir atitinkamai koreguoti suvartojamą kiekį.

Nepaisant galimų trūkumų, aštrus maistas gali būti sveikas ir skanus jūsų dietos priedas, jei vartojamas saikingai. Į savo patiekalus įtraukę aštrų maistą, galėsite mėgautis unikaliu jų skoniu ir gauti naudos sveikatai. Tiesiog nepamirškite atkreipkite dėmesį į savo kūno reakcijas ir atitinkamai pakoreguokite savo suvartojamą kiekį, kad užtikrintumėte, jog mėgausitės visomis aštraus maisto privalumais be jokio diskomforto.

667
896 Pasidalino
avatar
Gaudvinas Astramskas
Aštrus maistas tikrai ne kiekvienam tinka, bet asmeniškai man patinka eksperimentuoti su įvairiais aštriais padažais ir pipirais.
Naujausias
app-banner
Website logo
Sveikauk
  • Be reklamų
  • Pritaikyta tau
  • Visiškai nemokama
sveikauk ios aplikacijasveikauk android aplikacija