Beta karotinas yra natūralus junginys, priklausantis karotinoidų, pigmentų, esančių vaisiuose ir daržovėse, grupei. Jis plačiai žinomas dėl savo ryškiai oranžinės spalvos ir dažnai siejamas su morkomis. Tačiau jo taip pat galima rasti kituose vaisiuose ir daržovėse, pavyzdžiui, špinatuose, saldžiosiose bulvėse ir manguose.
Šiame straipsnyje mes gilinsimės į beta karotino pasaulį ir išnagrinėsime jo poveikį mūsų sveikatai.
Kas yra beta karotinas?
Beta karotinas yra pigmentas, kuris daugeliui vaisių ir daržovių suteikia ryškiai oranžinę spalvą. Tai yra provitamino A rūšis, o tai reiškia, kad organizmas jį gali paversti vitaminu A – maistine medžiaga, būtina geram regėjimui, odos sveikatai ir imuninės sistemos veiklai palaikyti. Beta karotinas taip pat tinka veganams, nes jo yra daržovėse ir vaisiuose.
Didelis beta karotino kiekis randamas tam tikruose maisto produktuose, pavyzdžiui, saldžiosiose bulvėse, morkose, špinatuose ir lapiniuose kopūstuose, bet taip pat gali būti vartojamas kaip papildas.
Ar beta karotinas yra tas pats kaip vitaminas A?
Beta karotinas nėra tas pats, kas vitaminas A, tačiau organizme jis gali virsti vitaminu A.
Vitaminas A yra riebaluose tirpus vitaminas, būtinas sveikam regėjimui, odai ir imuninei funkcijai palaikyti. Tai taip pat svarbu augimui ir vystymuisi, taip pat reprodukcinei sveikatai.
Yra du pagrindiniai vitamino A tipai: retinoidai ir karotenoidai. Retinoidai randami gyvūniniuose produktuose, tokiuose kaip kepenys, kiaušiniai ir pieno produktai, o karotinoidai randami augaliniame maiste, pavyzdžiui, vaisiuose ir daržovėse.
Beta karotinas yra vienas iš labiausiai paplitusių karotinoidų, randamų maisto produktuose. Kai vartojame beta karotiną, mūsų organizmas prireikus gali jį paversti vitaminu A. Šį procesą reguliuoja kepenyse esantys fermentai, kurie beta karotiną paverčia retinoliu – aktyvia vitamino A forma.
Kaip beta karotinas veikia mūsų organizmą?
Beta karotinas yra galingas antioksidantas, padedantis apsaugoti ląsteles nuo žalos, kurią sukelia kenksmingos molekulės, žinomos kaip laisvieji radikalai. Laisvieji radikalai gali sukelti oksidacinį stresą, kuris siejamas su lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip vėžys, širdies ligos ir Alzheimerio liga.
Be to, įrodyta, kad beta karotinas turi priešuždegiminių savybių, kurios gali padėti sumažinti lėtinių ligų, tokių kaip artritas ir diabetas, riziką.
Kokia yra rekomenduojama beta karotino paros dozė?
Rekomenduojama beta karotino paros norma priklauso nuo amžiaus ir lyties. Nacionalinio sveikatos instituto (NIH) duomenimis, suaugusiesiems rekomenduojama suvartoti 3–6 mg beta karotino per dieną.
Kokie yra beta karotino privalumai sveikatai?
Beta karotinas siūlo įvairią naudą organizmui. Štai keletas svarbiausių beta karotino privalumų sveikatai:
- Antioksidacinės savybės:Beta karotinas organizme veikia kaip antioksidantas, o tai reiškia, kad jis padeda apsaugoti ląsteles nuo žalos, kurią sukelia kenksmingos molekulės, žinomos kaip laisvieji radikalai. Tai gali padėti sumažinti lėtinių ligų, tokių kaip vėžys, širdies ligos ir diabetas, riziką.
- Akių sveikata: Beta karotinas yra svarbus norint palaikyti gerą akių sveikatą, ypač siekiant užkirsti kelią su amžiumi susijusiai geltonosios dėmės degeneracijai ir kataraktai. Jis padeda apsaugoti tinklainę ir kitas akies dalis nuo laisvųjų radikalų sukeltos žalos.
-
Imuninės sistemos palaikymas:Beta karotinas vaidina svarbų vaidmenį palaikant imuninę sistemą, padėdamas išvengti imuninių ląstelių pažeidimo ir stiprindamas jų funkciją. Tai gali padėti sumažinti infekcijų ir kitų ligų riziką.
-
Odos sveikata:Beta karotinas gali padėti apsaugoti odą nuo UV spindulių ir kitų aplinkos veiksnių sukeltos žalos. Jis taip pat gali padėti skatinti sveiką odą, pagerindamas jos elastingumą, mažindamas raukšles ir smulkias linijas bei pagerindamas bendrą odos atspalvį.
-
Širdies ir kraujagyslių sveikata:Beta karotinas gali padėti pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatą, nes mažina uždegimą ir pagerina kraujotaką. Tai gali padėti sumažinti širdies ligų, insulto ir kitų širdies ir kraujagyslių problemų riziką.
-
Vėžio prevencija:Beta karotinas buvo susijęs su sumažėjusia tam tikrų vėžio rūšių, įskaitant plaučių, krūties ir prostatos vėžį, rizika. Manoma, kad taip yra dėl jo antioksidacinių savybių ir gebėjimo palaikyti imuninę sistemą.
Apskritai, beta karotinas teikia daug naudos sveikatai organizmui. Beta karotino turinčio maisto įtraukimas į savo mitybą arba papildų vartojimas gali padėti pagerinti bendrą sveikatą ir sumažinti lėtinių ligų riziką.
20 maisto produktų, kuriuose yra daug beta karotino, sąrašas
Čia yra 20 maisto produktų, kuriuose yra daug beta karotino, ir apytikslis jų kiekis:
- Saldžiosios bulvės:Vienoje vidutinio dydžio saldžiojoje bulvėje yra apie 22 miligramai beta karotino.
- Morkos:Vienoje vidutinio dydžio morkoje yra apie 8 miligramus beta karotino.
- Špinatai:Viename puodelyje virtų špinatų yra apie 6 miligramus beta karotino.
- Kopūstai:Viename puodelyje virtų kopūstų yra apie 5 miligramus beta karotino.
- Abrikosai:Trijuose abrikosuose yra apie 4 miligramai beta karotino.
- Mangai:Viename mange yra apie 3 miligramai beta karotino.
- Papajos:Vienoje papajoje yra apie 2,5 miligramo beta karotino.
- Kantalupos:Viename puodelyje supjaustytos kantalupos yra apie 2,5 miligramo beta karotino.
- Sviestinis moliūgas:Viename puodelyje virtų moliūgų yra apie 6,5 miligramo beta karotino.
- Raudonosios paprikos:Vienoje vidutinio dydžio raudonojoje paprikoje yra apie 1 miligramas beta karotino.
- Apykaklės žalumynai:Viename puodelyje virtų žalumynų yra apie 5 miligramus beta karotino.
- Brokoliai:Viename puodelyje virtų brokolių yra apie 2 miligramus beta karotino.
- Žirniai:Viename puodelyje virtų žirnių yra apie 1,5 miligramo beta karotino.
- Moliūgas:Viename puodelyje virto moliūgo yra apie 17 miligramų beta karotino.
- Pomidorai:Viename vidutinio dydžio pomidore yra apie 1 miligramas beta karotino.
- Greipfrutas: Pusėje greipfruto yra apie 1,5 miligramo beta karotino.
- Apelsinai:Viename vidutinio dydžio apelsine yra apie 0,3 miligramo beta karotino.
- Burokėlių žalumynai:Viename puodelyje virtų burokėlių žalumynų yra apie 3 miligramus beta karotino.
- Šveicarijos mangoldas:Viename puodelyje virtų šveicariškų mangoldų yra apie 3,5 miligramo beta karotino.
- Ropės žalumynai:Viename puodelyje virtų ropių žalumynų yra apie 5 miligramus beta karotino.
Svarbu pažymėti, kad tikslus beta karotino kiekis šiuose maisto produktuose gali skirtis priklausomai nuo tokių veiksnių kaip maisto įvairovė, jo paruošimo būdas ir jo šviežumas.
Ar beta karotinas gali sukelti sveikatos problemų ir ligų?
Nors beta karotinas paprastai laikomas saugiu, per didelis beta karotino papildų vartojimas gali sukelti būklę, vadinamą karotenemija, kuriai būdinga geltona arba oranžinė odos spalva. Ši būklė nėra kenksminga ir paprastai išnyksta sumažinus beta karotino suvartojimą.
Beta karotino papildai taip pat gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, įskaitant kai kuriuos cholesterolio kiekį mažinančius vaistus ir retinoidus, kurie yra vitamino A rūšis. Didelės beta karotino papildų dozės taip pat buvo susijusios su padidėjusia rūkančiųjų plaučių vėžio rizika.
Ar beta karotinas gali būti toksiškas?
Beta karotinas paprastai laikomas saugiu, o toksiškas beta karotino kiekis suvartojamas tik su maistu. Tačiau didelių beta karotino papildų dozių vartojimas gali būti toksiškas ir sukelti hipervitaminozę A.
Hipervitaminozės A simptomai yra pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, galvos svaigimas ir neryškus matymas. Sunkiais atvejais tai gali sukelti kepenų pažeidimą, kaulų retėjimą ir apsigimimus nėščioms moterims.
Prieš pradėdami vartoti beta karotino papildų, svarbu pasikalbėti su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei esate nėščia, sergate kepenų ar inkstų liga arba vartojate vaistus.
Beta karotinas iš maisto produktų ir papildų
Paprastai rekomenduojama beta karotino gauti iš maisto šaltinių, o ne iš papildų. Taip yra todėl, kad maistinių medžiagų gavimas iš visaverčio maisto suteikia subalansuotą vitaminų, mineralų ir kitų maistinių medžiagų derinį, kuris sinergiškai palaiko bendrą sveikatą.
Nors papildai gali būti naudingi tam tikriems asmenims, kuriems sunku gauti pakankamai maistinių medžiagų iš maisto, prieš pradedant bet kokį naują papildų režimą svarbu pasikalbėti su sveikatos priežiūros specialistu.
Beta karotinas gali būti vartojamas kartu su kitais vitaminais ir mineralais be jokių problemų. Tiesą sakant, daugelyje maisto produktų, kuriuose yra daug beta karotino, pavyzdžiui, saldžiosios bulvės ir špinatai, taip pat yra kitų naudingų maistinių medžiagų, tokių kaip vitaminas C ir geležis.
Geriausias laikas vartoti beta karotiną yra valgis, kuriame yra šiek tiek sveikųjų riebalų. Beta karotinas yra riebaluose tirpi maistinė medžiaga, o tai reiškia, kad ji geriau pasisavinama esant maisto riebalams. Pavyzdžiui, į salotas, kuriose yra daug beta karotino turinčių daržovių, įpylus šlakelį alyvuogių aliejaus, galima pagerinti jų įsisavinimą.
Taip pat svarbu pažymėti, kad maisto gaminimas gali turėti įtakos beta karotino kiekiui maisto produktuose. Virimas, garuose ir mikrobangų krosnelėje gali netekti maistinių medžiagų, o kepimas ir skrudinimas gali padėti išsaugoti daugiau maistinių medžiagų.
Apibendrinant, beta karotinas yra galingas antioksidantas, turintis daug naudos sveikatai. Tai nėra tas pats, kas vitaminas A, bet organizme jis gali virsti vitaminu A. Beta karotinas yra svarbus norint išlaikyti sveiką odą, nagus ir plaukus, taip pat gali padėti apsisaugoti nuo tam tikrų ligų, įskaitant vėžį ir širdies ligas. Beta karotiną rekomenduojama vartoti laikantis subalansuotos mitybos, kurioje yra įvairių vaisių ir daržovių. Nors beta karotino papildai yra prieinami, prieš vartojant svarbu pasikalbėti su sveikatos priežiūros specialistu.