Cukrus yra angliavandenis, kurio yra daugelyje maisto produktų ir gėrimų. Jis žinomas dėl savo saldaus skonio ir dažnai naudojamas maisto produktams ir gėrimams suteikti skonio. Nors cukrus yra natūrali medžiaga, jis taip pat gali pakenkti sveikatai, kai vartojamas per daug. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip gaminamas cukrus, apie įvairias cukraus rūšis, kodėl žmonės vartoja tiek daug cukraus, kokia priklausomybė nuo cukraus, kokia rekomenduojama paros norma, kaip sveikai vartoti cukrų, apie neigiamą jo pertekliaus poveikį. cukraus suvartojimas ir kaip cukrus veikia odą, plaukus ir diabetu sergančius asmenis.
Kaip gaminamas cukrus?
Cukrus gaminamas iš cukranendrių arba cukrinių runkelių sulčių. Sultys išspaudžiamos ir virinamos, kad pašalintų vandenį, kuris palieka cukraus kristalus. Šie cukraus kristalai vėliau apdorojami, kad būtų gaminamas įvairių rūšių cukrus.
Įvairios cukraus rūšys ir jų skirtumai
Yra keletas cukraus rūšių, įskaitant baltąjįcukraus, rudojo cukraus, cukraus pudros ir žaliavinio cukraus. Baltasis cukrus yra labiausiai paplitusi cukraus rūšis ir yra cukranendrių arba cukrinių runkelių sulčių perdirbimo ir rafinavimo rezultatas. Rudasis cukrus yra cukraus rūšis, kuri nėra taip perdirbta kaip baltasis cukrus ir išlaiko dalį melasos iš cukranendrių. Cukraus pudra yra smulkiai sumaltas baltasis cukrus, į kurį įdėta kukurūzų krakmolo, kad nesusidarytų gumulėlių. Žaliavinis cukrus yra cukraus rūšis, kuri nėra taip perdirbta kaip baltasis cukrus, bet yra rupesnės tekstūros ir rudos spalvos.
Kodėl žmonės vartoja tiek daug cukraus?
Žmonės savo mityboje naudoja cukrų dėl kelių priežasčių, įskaitant maisto produktų skonį, gėrimų skonio gerinimą ir energijos suteikimą. Cukrus taip pat naudojamas kaip konservantas kai kuriuose maisto produktuose, nes padeda išvengti gedimo ir prailgina galiojimo laiką.
Ar cukrus gali sukelti priklausomybę? Kaip?
Taip, cukrus gali sukelti priklausomybę dėl savo poveikio smegenims. Kai vartojamas cukrus, jis skatina dopamino, su malonumu ir atlygiu susijusio neuromediatoriaus, išsiskyrimą. Laikui bėgant smegenys gali tapti nejautrus dopamino poveikiui, todėl norint pasiekti tą patį poveikį, reikia daugiau cukraus. Tai gali sukelti cukraus vartojimo ir priklausomybės ciklą.
Rekomenduojama paros norma
Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja suaugusiems apriboti kasdienį pridėtinio cukraus suvartojimą iki 10% visų suvartojamų kalorijų. Vidutiniam suaugusiam žmogui tai prilygsta maždaug 50 gramų cukraus per dieną. Vaikams rekomenduojama suvartoti dar mažiau cukraus – ne daugiau kaip 5% viso suvartojamų kalorijų kiekio, ty apie 25 gramus cukraus per dieną.
Natūralus cukrus VS sintetinis cukrus
Visuose vaisiuose esantis cukrus skiriasi nuo pridėto cukraus, esančio perdirbtuose maisto produktuose ir gėrimuose, pavyzdžiui, šokolade ir gazuotuose gėrimuose. Vaisiuose yra natūralių cukrų, kurie yra susieti su skaidulomis, vitaminais, mineralais ir kitomis organizmui naudingomis maistinėmis medžiagomis. Vaisiuose esančios skaidulos padeda sulėtinti cukraus įsisavinimą į kraują, o tai gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.
Kita vertus, perdirbtuose maisto produktuose ir gėrimuose pridėtas cukrus turi mažai arba visai neturi maistinės vertės ir gali sukelti neigiamų pasekmių sveikatai, kai suvartojama per daug. Pridėtas cukrus gali prisidėti prie svorio padidėjimo, uždegimų ir lėtinių ligų, tokių kaip 2 tipo diabetas, širdies ligos ir suriebėjusių kepenų ligų, rizikos.
Neigiamas per didelio cukraus vartojimo poveikis
Per didelis cukraus vartojimas gali turėti keletą neigiamų pasekmių sveikatai, įskaitant nutukimą, 2 tipo diabetą, dantų ėduonį ir širdies ligas. Vartojant per daug cukraus gali padidėti svoris, nes cukrus yra labai kaloringa medžiaga, dėl kurios gali padidėti bendras suvartojamų kalorijų kiekis. Laikui bėgant, per didelis cukraus vartojimas taip pat gali sukelti atsparumą insulinui ir 2 tipo diabetą. Cukrus taip pat gali sukelti dantų ėduonį, nes jis maitina burnoje esančias bakterijas, kurios sukelia ėduonies atsiradimą. Be to, per didelis cukraus vartojimas buvo susijęs su padidėjusia širdies ligų rizika, nes tai gali sukelti aukštą kraujospūdį ir cholesterolio kiekį.
Kaip cukrus veikia odą, plaukus ir diabetu sergančius asmenis
Per didelis cukraus vartojimas gali turėti neigiamą poveikį odai ir plaukams. Kai cukrus patenka į kraują, jis prisijungia prie baltymų, sudarydamas kenksmingas molekules, vadinamas pažangiais glikacijos galutiniais produktais (AGE). Šie AGE gali pažeisti kolageną ir elastiną, kurie yra baltymai, suteikiantys odai elastingumo ir stangrumo. Laikui bėgant, kolageno ir elastino pažeidimas gali sukelti priešlaikinį senėjimą, raukšles ir odos suglebimą.
Be to, cukrus taip pat gali prisidėti prie uždegimo organizme, kuris gali pabloginti odos ligas, tokias kaip spuogai, rožinė ir egzema. Uždegimas taip pat gali pažeisti plaukų folikulus, o tai gali sukelti plaukų slinkimą ir retėjimą.
Cukriniu diabetu sergantys asmenys turi būti ypač atsargūs vartodami cukrų. Cukrinis diabetas yra būklė, kai organizmas negali tinkamai reguliuoti cukraus kiekio kraujyje, o tai gali sukelti įvairių sveikatos komplikacijų. Vartojant per daug cukraus, gali padidėti cukraus kiekis kraujyje, o tai gali sukelti hiperglikemiją ir padidinti ilgalaikių komplikacijų, pvz., nervų, inkstų pažeidimo ir širdies ir kraujagyslių ligų, riziką.
Kada geriausias laikas valgyti cukrų?
Nėra konkretaus paros laiko, kada būtų geriausia vartoti cukrų. Tačiau svarbu jį vartoti saikingai kaip subalansuotos mitybos dalį. Cukraus vartojimas ryte gali suteikti greitą energijos pliūpsnį, bet taip pat gali sukelti avariją vėliau dienos metu. Cukraus vartojimas vakare gali trukdyti miegui ir priaugti svorio. Rekomenduojama cukrų vartoti saikingai ir derinti su baltymų ir skaidulų turinčiu maistu, kad sulėtėtų cukraus įsisavinimas į kraują.
Kaip iš maisto produktų surinkti sveikesnį cukrų?
Nors svarbu apriboti pridėto cukraus kiekį maiste, yra keletas būdų, kaip surinkti sveikesnį cukrų iš maisto produktų. Visuose vaisiuose ir daržovėse yra natūralaus cukraus, taip pat daug skaidulų, vitaminų ir mineralų. Viso maisto vartojimas gali padėti aprūpinti organizmą reikiama energija, kartu aprūpinti svarbiomis maistinėmis medžiagomis gerai sveikatai.
Be to, natūralūs saldikliai, tokie kaip medus ir klevų sirupas, gali būti saikingai naudojami kaip rafinuoto cukraus pakaitalas. Šiuose natūraliuose saldikliuose yra nedidelis vitaminų ir mineralų kiekis ir jie dažnai yra mažiau apdoroti nei rafinuotas cukrus.
Apibendrinant, Nors cukrus yra natūrali medžiaga, jis gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, kai vartojamas per daug. Įvairios cukraus rūšys ir jų perdirbimas lemia maistinę vertę ir poveikį sveikatai. Perdirbtuose maisto produktuose esantis cukrus suteikia mažai maistinės vertės ir gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai, o sveiki vaisiai suteikia natūralaus cukraus, susieto su skaidulomis ir maistinėmis medžiagomis. Asmenims rekomenduojama apriboti kasdienį pridėto cukraus kiekį ir vartoti natūralius cukraus šaltinius, esančius visaverčiuose maisto produktuose. Per didelis cukraus vartojimas gali turėti neigiamą poveikį odai, plaukams ir diabetu sergantiems asmenims. Labai svarbu saikingai vartoti cukrų kaip subalansuotos mitybos dalį, derinti jį su baltymų ir skaidulų turinčiu maistu ir riboti cukraus vartojimą naktį, kad netrukdytų miegoti. Laikydamiesi šių rekomendacijų, asmenys gali vartoti cukrų sveikai ir sumažinti neigiamas pasekmes sveikatai.