Spalio 10-oji kasmet minima kaip Pasaulinė košės diena. Ne veltui šiam patiekalui nuspręsta skirti atskirą šventę, nes be jo neįsivaizduojama kasdienė mityba. Jis ypač nepakeičiamas kūdikių maiste: įvairūs grūdai yra neatsiejama vaikų mitybos dalis. Tačiau ne visi grūdai yra vienodai naudingi.
Šiandien mes kalbėsime apie tai, kurie grūdai, pasak ekspertų, yra nenaudingiausi.
Mokslininkai išsklaidė abejones dėl kai kurių javų naudos. Taigi pažvelkime atidžiau, kokiais javais geriau nepiktnaudžiauti ir kodėl.
Nenaudingi javai
Konkrečių grūdų naudingumas priklauso nuo naudingų mikroelementų, vitaminų ir augalinių baltymų kiekio juose. Remdamiesi tuo, galime išskirti tris nenaudingiausius javus. Žinoma, visada svarbu ir tai, su kuo ir kaip patiekiate šiuos grūdus. Juk akivaizdu, kad riebiame padaže plaukiančios sveikiausios kruopos nepadarys patiekalo sveiku.
Ryžių košė
Yra daugybė ryžių rūšių ir jų veislių. Jie skiriasi grūdelių forma, spalva, aromatu ir tekstūra. Rudieji ryžiai, ko gero, naudingiausi, nes išsaugomas jų lukštas, taigi ir vertingos medžiagos. Tačiau dažniausiai naudojame baltus poliruotus ryžius, kuriuose yra labai mažai mikroelementų, vitaminų ir skaidulų. Be to, mes įpratę juos virti piene, pridedant sviesto, todėl košė tampa dar kaloringesnė.
Manų kruopos
Manoma, kad manų kruopos labai naudingos kūdikiams. Dėl savo mitybos, sotumo ir didelio kaloringumo jos dažnai įtraukiamas į vaikų racioną norint priaugti svorio. Tačiau tyrimai patvirtino, kad naudos iš to praktiškai nėra. Šioje košėje yra labai mažai skaidulų ir itin kaloringų vitaminų. Manų kruopas rekomenduojama valgyti ne dažniau kaip kartą ar du per savaitę.
Greitai paruošiami avižiniai dribsniai
Greitai paruošiama avižinė košė turi tik vieną pliusą: jų nereikia ilgai virti. Tačiau tokią košę valgyti nenaudinga, nes joje praktiškai nėra maistinių medžiagų ir maistinių skaidulų. Be to, ji mažai prisotina ir prisideda prie pilvo pūtimo. Košei ruošti geriausia naudoti avižinius dribsnius: jie naudingiausi. Produkte yra augalinių baltymų, būtinų organizmo ląstelių statybai. Taip pat svarbu pažymėti, kad avižiniai dribsniai pašalina toksinus iš organizmo. Avižiniuose dribsniuose yra krakmolo, subalansuoto aminorūgščių komplekso, beveik visų B grupės vitaminų ir antioksidantų.
Kaip valgyti košę
Ne veltui grūdai žmogaus racione užima ypatingą vietą, nes yra sotūs, skanūs ir lengvai paruošiami. Kad grūdai būtų naudingi, reikia laikytis kelių taisyklių.
- Netgi pats naudingiausias produktas gali būti žalingas per dideliais kiekiais. Specialistai nepataria nuolat valgyti tų pačių grūdų. Javus geriau nuolat keisti, kad mityba būtų įvairi.
- Mitybos specialistai pataria košę valgyti ryte, o geriausia – pusryčiams. Pirma, tokiu būdu maisto medžiagos geriau įsisavinamos. Antra, tai suteiks malonų sotumo jausmą iki pietų ir padidins darbingumą bei susikaupimą visos dienos metu.
- Pirmenybė turėtų būti teikiama viso grūdo grūdams. Skirtingai nuo rafinuotų grūdų, sveiki grūdai išlaiko visas maistines medžiagas savo sudėtyje. Jie yra turtingi vitaminų B, A, E, taip pat jie yra geras geležies, vario, cinko, magnio, antioksidantų ir sveikųjų riebalų šaltinis.
- Kaloringi dribsniai kaip garnyras, tokie kaip ryžiai ar soros, turėtų būti derinami ne su mėsa, o su daržovėmis. Tada patiekalas bus mažiau riebus.
Vadovaukitės ekspertų patarimais ir iš grūdų gausite tik naudos ir jokios žalos. Su malonumu valgykite grūdus ir atminkite, kad dienos racionas turi būti visavertis ir įvairus. Būkite sveiki!