Žalioji arbata yra visame pasaulyje populiarus gėrimas, kuris mėgstamas dėl išskirtinio skonio ir galimos naudos sveikatai. Jis pagamintas iš Camellia sinensis augalo lapų ir turi daug antioksidantų, kurie gali padėti apsisaugoti nuo lėtinių ligų. Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime galimą žaliosios arbatos naudą sveikatai, jos maistinę sudėtį ir kaip ją paruošti bei mėgautis.
Galima žaliosios arbatos nauda sveikatai
Žaliojoje arbatoje yra daug antioksidantų, kurie gali padėti sumažinti uždegimą ir apsaugoti nuo lėtinių ligų. Kai kurios galimos žaliosios arbatos naudos sveikatai yra šios:
-
Gali sumažinti širdies ligų riziką: Įrodyta, kad žalioji arbata pagerina kraujotaką ir mažina cholesterolio kiekį, o tai gali padėti sumažinti širdies ligų riziką.
-
Gali sumažinti tam tikrų vėžio formų riziką:Žaliojoje arbatoje yra antioksidantų, kurie gali padėti užkirsti kelią vėžio ląstelių augimui ir apsaugoti nuo tam tikrų vėžio rūšių, įskaitant krūties, prostatos ir plaučių vėžį.
-
Gali pagerinti smegenų veiklą:Žaliojoje arbatoje esantis kofeinas ir aminorūgštis L-teaninas gali pagerinti smegenų veiklą ir padidinti budrumą.
-
Gali padėti numesti svorio:Įrodyta, kad žalioji arbata pagerina medžiagų apykaitą ir padeda deginti riebalus, o tai gali padėti numesti svorio.
-
Gali sumažinti 2 tipo diabeto riziką:Įrodyta, kad žalioji arbata padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, o tai gali padėti sumažinti 2 tipo diabeto riziką.
Žaliosios arbatos maistinė sudėtis
Žalioji arbata yra mažai kalorijų turintis gėrimas, kuriame gausu antioksidantų ir kitų maistinių medžiagų. Viename puodelyje (240 ml) užplikytos žaliosios arbatos yra:
- 2 kalorijos
- 0 gramų riebalų
- 0 gramų angliavandenių
- 0 gramų cukraus
- 0,2 gramo baltymų
- 25 mg kofeino
- 29,3 mg katechinų (antioksidantų)
Kaip paruošti ir mėgautis žaliąja arbata
Žalioji arbata gali būti patiekiama karšta arba šalta ir paprastai užplikoma vandeniu. Norėdami paruošti žaliąją arbatą, atlikite šiuos paprastus veiksmus:
-
Šildykite vandenį: Prieš pildami arbatą, užvirinkite vandenį ir palikite keletą minučių atvėsti.
-
Pridėti arbatos:Į arbatinuką ar infuzinį indą įpilkite vieną ar du arbatos maišelius arba 2–3 gramus palaidų žaliosios arbatos.
-
Staigus:Palaikykite arbatą 2–3 minutes, kad išvengtumėte kartaus skonio. Jei pageidaujate stipresnio skonio, arbatą galite trinkti iki 5 minučių.
-
Nukoškite ir patiekite:Išimkite arbatos maišelius ar užpilą, arbatą nukoškite ir patiekite.
Žaliąja arbata taip pat galima mėgautis įvairiais būdais, įskaitant kaip latte, kokteilius ar šaltą arbatą. Pagal skonį jį galima pasaldinti medumi, cukrumi ar kitais natūraliais saldikliais.
Apibendrinant, žalioji arbata yra sveikas gėrimas, kurį daugelis mėgsta dėl savo unikalaus skonio ir galimos naudos sveikatai. Jame yra daug antioksidantų ir jis gali padėti apsisaugoti nuo lėtinių ligų, tokių kaip širdies ligos, tam tikros vėžio formos ir 2 tipo diabetas. Jame taip pat mažai kalorijų ir jį lengva paruošti, todėl jis puikiai papildo sveiką mitybą.
Nuorodos:
- Cabrera C, Artacho R, Giménez R. Naudingas žaliosios arbatos poveikis – apžvalga. J Am Coll Nutr. 2006 balandis;25(2):79-99.
-
Chen IJ, Liu CY, Chiu JP, Hsu CH. Terapinis didelės dozės žaliosios arbatos ekstrakto poveikis svorio mažinimui: atsitiktinių imčių, dvigubai aklas, placebu kontroliuojamas klinikinis tyrimas. Clin Nutr. 2016 m. birželis;35(3):592-9.
-
Cooper R, Morré DJ, Morré DM. Vaistinė žaliosios arbatos nauda: I dalis. Nevėžinės naudos sveikatai apžvalga. J Altern Complement Med. 2005 m. birželis;11(3):521-8.
-
Nagao T, Komine Y, Soga S, Meguro S, Hase T, Tanaka Y, Tokimitsu I. Nurijus arbatą, kurioje gausu katechinų, sumažėja vyrų kūno riebalų ir malondialdehido modifikuotų MTL. Esu J Clin Nutr. 2005 sausis;81(1):122-9.
-
Nacionalinis papildomos ir integruotos sveikatos centras. Žalioji arbata. (2021). https://www.ncih.nih.gov/health/green-tea.
-
Zhang C, Qin YY, Wei X, Yu FF, Zhou YH, He J. Arbatos vartojimas ir širdies ir kraujagyslių ligų bei bendro mirtingumo rizika: sisteminga perspektyvinių stebėjimo tyrimų apžvalga ir metaanalizė. Eur J Epidemiol. 2015 m. vasario mėn.;30(2):103-13.