Kas yra glitimas bei glitimo netoleravimas ir kodėl taip populiaru apie jį kalbėti?
Tai yra cheminė medžiaga, kuri dažniausiai aptinkama grūduose, tokiuose kaip kviečiai, rugiai ir miežiai.
Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai parodė, kad daugelis žmonių praktiškai negali sveikai vartoti glitimo.
Buvo atlikta įvairių tyrimų, įrodančių, kad žmogaus kūnas turėtų atsisakyti glitimo ir kad ši medžiaga kenkia organizmo funkcijoms.
Tai yra glitimo netoleravimas. Ši būklė pasireiškia, kai organizmas paprasčiausiai nenori perdirbti glitimo ir blogai reaguoja į jo vartojimą.
Štai kodėl daugelis restoranų ir maisto gamintojų šiais laikais siūlo produktus be glitimo. Tai tam tikras ekonominis atsakas į augančią rinką, atsveriančią glitimo netoleravimą.
Bet kaip sužinoti, ar netoleruojate glitimo? Viskas priklauso nuo to, kaip jūs ir jūsų kūnas reaguoja į suvartojamo glitimo kiekį.
Kur galima atrasti glitimo kasdien suvartojamame maiste?
Jo yra daugelyje kvietinių maisto produktų, tokių kaip grūdai ir duona. Jo galima aptikti net aluje, nes rugiai yra pagrindinis alaus ingredientas ir taip pat puikus glitimo šaltinis.
Glitimo taip pat yra makaronuose, salotų padažuose, sriubose ir naminių gyvūnėlių maiste. Iš tikrųjų daugelyje grūdų, kuriuos vartojame kasdien, greičiausiai yra glitimo.
Negydant ir ignoruojant glitimo netoleravimą gali išsivystyti celiakija. Iš esmės tai yra autoimuninė liga, dėl kurios smarkiai pažeidžiama plonoji žarna.
Kai celiakija sergantis asmuo vartoja glitimą, organizmas į tai atsako neigiamai ir tai gali būti net mirtina.
Galų gale nutinka taip, kad virškinimo sistema paprasčiausiai neveikia tinkamai, nes organizmo imuninė sistema puola save, reaguodama į glitimo suvartojimą.
Taip organizmas neįsisavina jokių maistinių medžiagų, kurias žmogus suvartojo.
Neprižiūrima celiakija gali turėti reikšmingą neigiamą poveikį bendrai žmogaus sveikatai. Įrodyta, kad celiakija serga 1 % pasaulio gyventojų.
Tad kaip žinoti, ar tikrai netoleruojate glitimo? Yra keli požymiai, į kuriuos galėtumėte atkreipti dėmesį.
Staigus svorio padidėjimas
Žmonės, netoleruojantys glitimo, nėra linkę maistines medžiagas perdirbti taip efektyviai ir tinkamai, kaip kiti žmonės, kai suvartojama glitimo.
Kai taip nutinka, kūnas negali efektyviai apdoroti suvartotų kalorijų, kad paverstų jas energija.
Dėl to kūnas kaupia daugiau riebalų, kad ateityje juos panaudotų energijai.
Pažeista imuninės sistemos funkcija
Mūsų kūne pilna gerųjų bakterijų, kurios padeda kovoti su kenksmingomis bakterijomis.
Bet kai glitimo netoleruojantis organizmas turi perdirbti glitimą, imuninė sistema pradeda veikti maksimaliai. Ir tai išveda ją iš pusiausvyros.
Galvos svaigimas
Glitimo netoleruojantiems žmonėms gali pasireikšti galvos svaigimas, kai tik jie suvartoja glitimo. Taip yra dėl to, kad glitimas gali sutrikdyti kūno nervų sistemą, nukreipdamas visą organizmo dėmesį į virškinamąjį traktą. O kai tai atsitinka, smegenys paprasčiausiai negali būti tokios guvios, kaip turėtų būti.
Dantų sveikatos problemos
Glitimas taip pat gali pakenkti glitimo netoleruojančių žmonių dantims. Dantų ir dantenų audiniai paprastai blogai reaguoja į šią medžiagą, todėl gali pablogėti jų būklė.
Galvos skausmai
Kartais būna blogiau nei galvos svaigimas. Žmonėms, netoleruojantiems glitimo, didžiulis organizmo atsakas į glitimą kartais gali sukelti galvos skausmą. Taip nutinka dėl to, kad nervų sistema pažeidžiama ir ją užvaldo visa nenatūrali veikla, kuri vyksta kūne.
Odos ligos
Kitas šalutinis glitimo vartojimo poveikis yra bloga odos sveikata. Yra žinoma, kad žmonės, netoleruojantys glitimo, patiria problemų, susijusių su oda, kaskart, kai suvartoja glitimo.
Sąnarių ir raumenų skausmas
Viena dažniausių glitimo vartojimo pasekmių žmonėms, netoleruojantiems glitimo, yra sąnarių ir raumenų skausmai. Tai visų pirma lemia nenormalūs baltymai, esantys glitimo medžiagoje. Šie baltymai paprastai nesuderinami su raumenų grupėmis, kurioms jie buvo skirti.
Nuovargis
Galiausiai glitimas gali tiesiog išeikvoti glitimo netoleruojančio žmogaus energiją. Tam tikra prasme organizmas turi dirbti dvigubai ilgiau, bandydamas perdirbti šią medžiagą, o tai visada baigiasi pervargimu. Jei vartodamas glitimą nuolat jaučiatės pavargęs, tikriausiai taip yra dėl to, kad jūsų kūnas labai stengiasi perdirbti šią pašalinę medžiagą.
Nepamirškite, kad ši medžiaga tik informacinio pobūdžio. Dėl išsamios diagnozės būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Sunerimti reikėtų, jei jums pasireiškia bent keli čia išvardinti simptomai. Ignoruojamas glitimo netoleravimas yra gana pavojingas, todėl stebėkite savo sveikatą!