Česnakas yra daugiametis augalas, priklausantis amarilių šeimai.
Šiose prieskoninėse daržovėse yra daug vitaminų: C, B1, K ir B2. Česnakuose taip pat yra kalio, magnio ir geležies.
Česnako nauda ir žala
Česnakuose yra daug įvairių vitaminų, kurie padeda palaikyti stiprią imuninę sistemą.
Naudinga žinoti, kad šios prieskoninės daržovės skatina geležies įsisavinimą, o jose esantys eteriniai aliejai prisotina organizmą svarbiais elementais.
Nors česnako nauda yra tiesiog neabejotina, tačiau svarbu nepamiršti, kad česnakas yra stiprus alergenas, todėl juo nereikėtų piktnaudžiauti.
Jei česnaką vartojate labai dažnai, ilgainiui galite pajusti deginimą skrandžio srityje (galimi ir kiti šalutiniai reiškiniai).
Ligų gydymas
Ekspertai teigia, kad česnakai yra labai naudingi sergant šiomis ligomis:
- Rinitas. Jei iš nosies pasirodo žalios išskyros, vertėtų naudoti česnaką. Vis dėlto, ši prieskoninė daržovė nėra rekomenduojama sergantiems alerginiu rinitu, nes priešingai, šiuo atveju gali pasireikšti stiprus dirginimas.
- Sinusitas. Ši komplikacija dažniausiai atsiranda peršalus. Jei norite sušvelninti sinusito simptomus, vatos tamponėlius suvilgykite česnako sultimis ir įsikiškite į šnerves.
- Laringitas. Gerklų gleivinės uždegimas dažniausiai pasireiškia peršalus. Česnakas ir medus laikomi veiksmingiausiomis priemonėmis, padedančiomis atsikratyti šios ligos simptomų.
Tai yra pagrindinės ligos, kurių galite atsikratyti reguliariai vartodami česnaką.
Kaip išsirinkti ir laikyti česnaką?
Renkantis česnaką, reikia vadovautis keliais paprastais patarimais. Visų pirma, reikia rinktis tik kietas ir sausas česnako galvutes. Jos neturėtų būti pernelyg didelės ar per mažos, nes tai turės įtakos skoniui.
Česnakuose neturi būti juodų dėmių ar kitų puvimo požymių. Pirkdami česnaką įsitikinkite, kad jis buvo laikomas sausoje vietoje. Česnakus leidžiama laikyti uždarose patalpose, nes optimali laikymo temperatūra yra apie 18 laipsnių.
Kontraindikacijos
Sergantiems tam tikromis ligomis česnako valgyti nerekomenduojama. Vertėtų būti atsargesniems, jei sergate epilepsija, anemija, pankreatitu ar inkstų ligomis. Per didelis šio produkto vartojimas taip pat gali sukelti galvos skausmą.
Česnako vartojimas
Dažniausiai česnakai derinami su kitais maisto produktais. Jei reguliariai valgote termiškai neapdorotą česnaką, ši prieskoninė daržovė gali padėti atsikratyti įvairių mikrobų.
Keptas česnakas taip pat nepraranda teigiamų savybių. Termiškai apdorotas česnakas tampa ne toks aitrus, tačiau didžioji dalis naudingų savybių išlieka.
Jei laikotės dietos, galite valgyti virtą česnaką, tačiau svarbu žinoti, kad virtas česnakas praranda didžiąją dalį naudingųjų savybių.
Marinuoti česnakai gali normalizuoti kepenų veiklą. Juose gausu stiprių antioksidantų.