Šiandien tikrai turite tai išbandyti!
Tyrimo, kurį atliko La Coruña universitetinės ligoninės (Ispanija) kardiologai, rezultatai buvo pristatyti Europos kardiologų draugijos moksliniame kongrese.
Tyrime dalyvavo 165 pacientai, kuriems buvo įtarta ar kuriems jau buvo diagnozuota išeminė širdies liga.
Mankštos metu dalyviai patyrė tokius simptomus kaip skausmas krūtinėje ar dusulys.
Visiems dalyviams pirmiausia buvo atliktas testas ant bėgimo takelio, kurio metu kiekvieno iš jų funkciniai gebėjimai (individualus fizinio krūvio tolerancijos lygis) buvo įvertinti metaboliniais ekvivalentais (MET).
Manoma, kad 1 MET yra energijos kiekis, kurį sudegina kūnas ramybės būsenoje (1 kcal / kg / val.), 2–4 MET atitinka energiją, reikalingą lengvam fiziniam aktyvumui atlikti, pavyzdžiui, lėtai vaikščiojant.
Neatlaikymas bėgimo takelio apkrovos, viršijančios 5 MET, rodo sumažėjusį funkcinį pajėgumą ir didelę mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų riziką, o tiems, kurie gali toleruoti 10 MET krūvį, – atvirkščiai – yra mažesnė mirties rizika.
Pailsėję dalyviai buvo paprašyti greitu tempu pakilti keturiomis kopėčiomis (60 laiptelių).
Išanalizavus surinktus duomenis paaiškėjo, kad pacientams, kurie sugebėjo įkopti į keturias laiptinės pakopas greičiau nei per 40–45 sekundes, funkcinis pajėgumas pasiekia 9–10 MET, o tai rodo gerą išgyvenimo prognozę.
Tuo pačiu metu pacientams, kuriems šiai užduočiai atlikti prireikė daugiau nei pusantros minutės, ši prognozė yra gana neigiama.
Be to, bėgimo takelio bandymo metu daugiau nei pusė dalyvių (58 proc.), ilgą laiką lipusių laiptais, turėjo širdies problemų.
Tarp užkopusių į ketvirtą aukštą, kuriems pakilimas užtruko mažiau nei minutę, tokių pažeidimų nustatyta tik 32 proc.
Kopėčių testas yra labai lengvas, paprastas ir prieinamas būdas patikrinti savo širdies sveikatą“, – sakė tyrimo autorius Jesúsas Peteiro.
„Jei įkopti į keturias pakopas jūs užtruksite daugiau nei pusantros minutės, turite kreiptis pas gydytoją.“