Kofeinas yra natūraliai atsirandantis stimuliatorius, randamas daugelyje maisto produktų ir gėrimų, todėl jis tapo populiariausia psichoaktyvia medžiaga pasaulyje. Tai gali padidinti energijos lygį, pagerinti pažinimo veiklą ir pagerinti nuotaiką. Kofeino yra įvairių šaltinių, tokių kaip kava, arbata, soda, energetiniai gėrimai, šokoladas ir net kai kurie vaistai. Tarp kofeino šaltinių kava yra populiariausia kofeino forma visame pasaulyje. Šiame straipsnyje aptarsime įdomius faktus apie kofeiną ir jo poveikį žmogaus organizmui.
Cup Of Coffee

Kofeino pamišimas: ką reikia žinoti apie populiariausią pasaulyje stimuliatorių

Kofeinas yra plačiausiai pasaulyje vartojama psichoaktyvi medžiaga, randama įvairiuose gėrimuose ir maisto produktuose. Jis žinomas dėl savo gebėjimo padidinti energiją, susikaupti ir nuotaiką. Tačiau jo populiarumas sukėlė susirūpinimą dėl jo saugumo ir poveikio sveikatai. Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime priežastis, kodėl kofeinas yra toks populiarus, įvairias jo vartojimo formas, galimą naudą ir riziką sveikatai bei rekomenduojamą paros dozę.

Kodėl kofeinas toks populiarus?

Kofeinas yra natūralus stimuliatorius, kuris gali suteikti energijos ir pagerinti dėmesį bei budrumą. Tai taip pat gali pagerinti nuotaiką ir sumažinti nuovargį, todėl tai yra populiarus pasirinkimas žmonėms, kuriems reikia ilgai nemiegoti ar budriems, pavyzdžiui, studentams, pamaininiams darbuotojams ir sportininkams. Be to, kofeino yra daugelyje įprastų gėrimų, įskaitant kavą, arbatą ir soda, todėl jis lengvai pasiekiamas.

Kiek žmonių vartoja kofeiną?

Tarptautinės kavos organizacijos duomenimis, kava yra populiariausias gėrimas pasaulyje – kasdien išgeriama daugiau nei 2,25 mlrd. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose daugiau nei 90 % suaugusiųjų tam tikra forma vartoja kofeiną, o kava yra populiariausias šaltinis. Arbata, soda ir energetiniai gėrimai taip pat yra dažni kofeino šaltiniai.

Produktai, kurių sudėtyje yra kofeino

Kofeino galima rasti įvairiuose maisto produktuose ir gėrimuose, įskaitant kavą, arbatą, šokoladą, energetinius gėrimus ir kai kuriuos vaistus. Kofeino kiekis gali labai skirtis priklausomai nuo šaltinio. Štai keletas įprastų maisto produktų ir gėrimų, kuriuose yra kofeino, pavyzdžių ir apytikslis jų kofeino kiekis:

  • Kava:Viename 8 uncijų (240 ml) užplikytos kavos puodelyje yra 95 mg kofeino, nors kiekis gali skirtis priklausomai nuo rūšies ir virimo būdo.
  • Arbata:Viename 8 uncijų (240 ml) puodelyje užplikytos arbatos yra 47 mg kofeino, nors kiekis gali skirtis priklausomai nuo rūšies ir užplikymo būdo.
  • Šokoladas:Vienoje uncijoje (28 gramai) tamsaus šokolado yra 23 mg kofeino, o vienoje uncijoje pieniško šokolado yra 6 mg kofeino.
  • Energetiniai gėrimai:Įprastame 8 uncijų (240 ml) energetiniame gėrime, priklausomai nuo prekės ženklo, gali būti nuo 70 iki 200 mg kofeino.
  • Vaistai:Kai kuriuose vaistuose, tokiuose kaip skausmą malšinantys vaistai ir vaistai nuo peršalimo bei alergijos, gali būti kofeino. Kiekis gali skirtis priklausomai nuo produkto.

Svarbu pažymėti, kad kai kuriuose produktuose, pavyzdžiui, energetiniuose gėrimuose ir maisto papilduose, gali būti daug kofeino, todėl svarbu stebėti suvartojamą kiekį, kad nesuvartotumėte per daug. Be to, asmenys, kurie yra jautrūs kofeinui arba turi tam tikrų sveikatos sutrikimų, prieš vartodami produktus, kurių sudėtyje yra kofeino, turėtų pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.

coffee bean
Coffee Bean

Kuri kofeino forma yra pati populiariausia ir kodėl?

Kava yra populiariausia kofeino forma, o daugiau nei 150 milijonų amerikiečių kasdien vartoja kavą. Tikėtina, kad taip yra dėl jo prieinamumo, įperkamumo ir įvairių galimų variantų, įskaitant karštus ir šaltus alaus gaminius, aromatintus sirupus ir įvairius kepsnius. Be to, kava turi išskirtinį skonį, kurį mėgsta daugelis.

Ar kofeinas kenkia mūsų sveikatai?

Nors kofeinas gali laikinai padidinti energijos kiekį, per didelis jo vartojimas gali sukelti neigiamą šalutinį poveikį, įskaitant nervingumą, nerimą, nemigą ir greitą širdies plakimą. Kai kuriems asmenims didelės kofeino dozės gali sukelti galvos skausmą, skrandžio sutrikimus ir kitus neigiamus padarinius. Be to, vartojant kofeiną energetinių gėrimų pavidalu, kuriuose gali būti daug kofeino ir kitų stimuliuojančių medžiagų, gali padidėti neigiamo poveikio sveikatai rizika.

Ar kofeinas sveikas? Kodėl taip?

Saikingai kofeinas gali turėti daug naudos sveikatai. Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad kofeinas gali sumažinti Parkinsono ligos, 2 tipo diabeto ir kepenų ligų išsivystymo riziką. Tai taip pat gali pagerinti pažinimo veiklą ir sumažinti depresijos riziką. Be to, įrodyta, kad kofeinas didina fizinį pajėgumą, todėl yra populiarus sportininkų pasirinkimas.

Kiek kofeino žmogus gali suvartoti per dieną?

Rekomenduojama kofeino paros norma priklauso nuo amžiaus, sveikatos būklės ir kitų veiksnių. Pasak JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA), sveiki suaugusieji gali suvartoti iki 400 miligramų kofeino per dieną, o tai apytiksliai prilygsta keturiems kavos puodeliams. Tačiau nėščioms moterims ir asmenims, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų, gali būti patariama apriboti kofeino vartojimą.

Apibendrinant,kofeinas yra populiarus stimuliatorius, kurį vartoja milijardai žmonių visame pasaulyje. Nors tai gali būti naudinga sveikatai, per didelis vartojimas gali sukelti neigiamą šalutinį poveikį. Svarbu saikingai vartoti kofeiną ir žinoti rekomenduojamą paros normą. Jei nerimaujate dėl kofeino vartojimo ar jo poveikio jūsų sveikatai, rekomenduojama pasikalbėti su sveikatos priežiūros specialistu.

Nuorodos:

  1. Tarptautinė kavos organizacija. (2020). Kavos vartojimas pasirinktose importuojančiose šalyse. Gauta iš https://www.ico.org/documents/cy2020-21/icc-129-7e-2c-coffee-consumption.pdf
  2. JAV maisto ir vaistų administracija. (2021). Kofeinas. Tarptautinė kavos organizacija. (2020). Kavos vartojimas pasirinktose importuojančiose šalyse. Gauta iš https://www.ico.org/documents/cy2020-21/icc-129-7e-2c-coffee-consumption.pdf
  3. JAV maisto ir vaistų administracija. (2021). Kofeinas. Gauta iš https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/spilling-beans-how-much-caffeine-too-much
  4. Nacionalinis papildomos ir integruotos sveikatos centras. (2021). Kofeinas. Gauta iš https://www.nccih.nih.gov/health/caffeine
  5. Ruxton, C. H. S. (2008). Kofeino įtaka nuotaikai, pažinimo funkcijai, našumui ir hidratacijai: naudos ir rizikos apžvalga. Mitybos biuletenis, 33(1), 15-25.
  6. Smith, A. (2002). Kofeino poveikis žmogaus elgesiui. Food and Chemical Toxicology, 40(9), 1243-1255.
  7. Temple, J. L., Bernard, C., Lipshultz, S. E., Czachor, J. D., Westphal, J. A. ir Mestre, M. A. (2017). Suvartoto kofeino saugumas: išsami apžvalga. Psichiatrijos ribos, 8, 80.
  8. Winston, A. P., Hardwick, E. ir Jaberi, N. (2005). Kofeino neuropsichiatrinis poveikis. Advances in Psychiatric Treatment, 11(6), 432-439.