Kumino pavadinimą dažniausiai girdime kalbose apie svorio metimą. Nudžiuginsime: plačiai aprašytas prieskonio efektas tikrai nėra mitas! Visgi egzotiškasis kmyno pusbrolis pasižymi ir daugiau sveikatai naudingų savybių: gerina virškinimą, kovoja su odos ligomis bei stiprina kraują.
Kmynas ar kuminas – kaip atskirti?
Dažnas kuminą maišo su lietuviams gerai pažįstamu kmynu, todėl patariame vadovautis pagrindiniu indikatoriumi – spalva: kuminas kur kas šviesesnis, oranžiniai geltonas. Šio prieskonio skonis kiek kartokas, juo galima pakeisti juodąjį pipirą. Kuminas, priešingai nei kmynas, dedamas praktiškai į visus azijietiškus ryžių ir daržovių patiekalus, kartais juo pagardinami saldėsiai.
Ne mažiau painaties įneša ir neteisingai išversti pavadinimai, jų neatskiria net „Google“ vertėjas. Angliškai kuminas – cumin arba jeera, tuo tarpu kmynas – caraway. Jei gaminate vadovaudamiesi užsienietiškais receptais, nenumokite ranką į tikslų vertimą, kadangi vietoj kumino naudojant kmyną skonis itin pasikeičia.
Maistinė vertė
Viename valgomajame šaukšte kumino yra apie 22 kCal, visiškai nėra cholesterolio, 3 gramai angliavandenių ir 1 gramas baltymų. Taip pat 22% geležies ir 6% kalcio rekomenduojamos geležies paros normos.
Kumino nauda sveikatai:
- Prieskonis puikiai išsprendžia su virškinimu susijusias problemas. Komponentas kumino aldehidas burnoje aktyvuoja seilių liaukas, ir taip palengvina maisto virškinimą pirminėje stadijoje. Tuo tarpu timolis stimuliuoja rūgščių, tulžies ir už virškinimą atsakingų fermentų gamybą skrandyje bei žarnose. Kuminas neleidžia kauptis dujoms, gerina virškinimą ir kontroliuoja apetitą, malšina skrandžio skausmą:
- Į stiklinę vandens į berkite arbatinį šaukštelį kumino sėklų, užvirkite. Kai vanduo nusidažys rudai, puodą nukelkite nuo viryklės, palikite nuovirą atvėsti iki kambario temperatūros. Vartokite tris kartus per dieną arba tol, kol numalšinsite skrandžio skausmą.
- Pagrindinė hemorojaus priežastis – išangėje atsivėrusias žaizdas (sukeltas vidurių užkietėjimo) užpuolusios infekcijos. Dėl medžiagų apykaitą greitinančių skaidulų bei su grybeliu ir mikrobais kovojančio kumino aldehido, miltelių pavidalu vartojamas prieskonis veikia kaip natūralūs laisvinamieji bei susidoroja su pagrindinėmis hemorojaus priežastimis.
- Kuminas turi ypatingą savybę tuo pačiu metu ir stimuliuoti, ir atpalaiduoti, todėl dažnai pasitelkiamas į pagalbą gydant nemigą. Moksliniai tyrimai rodo, jog pakankamas vitaminų kiekis (ypač B grupės) ir sklandi virškinimo sistemos veikla pagerina miego miego kokybę. Be to, prieskonio sudėtyje esančios medžiagos padeda susidoroti su stresu ir nerimu – vienais pagrindinių nemigos sukėlėjų.
- Prieskonis tobulai tinka gydyti kvėpavimo takų sutrikimus, pavyzdžiui, astmą ir/ar bronchitą. Kuminas lengvina atsikosėjimą, kadangi suskystina kvėpavimo takuose esančius skreplius ir gleives. Vadinasi, juos tampa lengviau pašalinti čiaudulio ir kosulio metu.
- Kai imuninė sistema susilpnėja ir tampa labiau pažeidžiama, mus užpuola peršalimas ar kitos virusinės infekcijos. Kuminas puikiai susidoroja su pastarosiomis, gerina kvėpavimo takų veiklą, ir, žinoma, dėl sudėtyje esančio vitamino C, stiprina imunitetą.
- Į dvi stiklines vandens įberkite vieną valgomąjį šaukštą kumino sėklų, šiek tiek smulkinto imbiero. Kai vanduo užvirs, nukoškite, šią arbatą gerkite kiek įmanoma dažniau.
- Kuminas – turtingas geležies šaltinis: 100 gramų – daugiau nei 66 mg šio mineralo. Jis – pagrindinė hemoglobino, pernešančio deguonį į ląsteles, sudėtinė dalis. Kai organizme trūksta geležies, susergama mažakraujyste (anemija). Pagrindiniai ligos simptomai – nuovargis, nerimas, virškinimo sutrikimai, darosi sunku susikoncentruoti ir dirbti protinį darbą. Dėl didelės geležies koncentracijos, kuminas gali būti labai naudingas moterims menstruacijų ar nėštumo metu.
- Prieskonyje netrūksta vitamino E, kuris išlaiko odą sveiką ir spindinčią. Šis vitaminas – galingas antioksidantas, užkertantis kelią laisvųjų radikalų daromai žalai t.y. raukšlėms ir dėmelėms, palaiko odos standumą. Dėl antibakterinių savybių, kuminas padeda išgydyti ir odą puolančias infekcijas.
- Kumine esantys vitaminai A ir C bei geležis efektyviai stiprina imuninę sistemą. Vitaminas A – vienas galingiausių antioksidantų, stimuliuojančių baltųjų kraujo kūnelių gamybą. Vitaminas C užkerta kelią laisvųjų radikalų daromai žalai, ir, tuo pačiu, vėžiniams susirgimams.
- Suvartojamas pakankamas geležies kiekis leidžia išvengti ne tik anemijos, bet ir padeda deguonimi aprūpinti smegenis. Tokiu būdu darosi lengviau susikoncentruoti, gerėja atmintis, sumažėja Alzheimerio ir senatvinės demencijos rizika.
Kaip kuminas padeda mesti svorį?
Kuminas nežymiai pakelia kūno temperatūrą, tokiu būdu suaktyvinama medžiagų apykaita, pagreitinamas šalinimo procesas, pagerėja virškinimas. Be to, prieskonis natūraliai tirpdo riebalus, ypač pilvo srityje. Vartojimo būdai:
- 2 valgomuosius šaukštus kumino sėklų per naktį išmirkykite vandenyje. Ryte nukoškite sėklas, į gautą skystį įspauskite pusę citrinos. 2 savaites kiekvieną rytą gerkite ant tuščio skrandžio.
- Sumaišykite 1 arbatinį šaukštelį kumino miltelių su 5 gramais natūralaus jogurto ir vartokite kiekvieną dieną.
- Sumaišykite 3 gramus kumino ir keletą lašų medaus, gautą mišinį iškart suvartokite.
Žinokite, ką perkate!
Patariama pirkti sėklas, o ne iš jų malimo metu gautus miltelius, kadangi pastarieji greičiau praranda skonį ir juose gali būti prastesnės kokybės prieskonių priemaišų. Be to, sėklas labai lengva susimalti namuose. Jei perkate sveriamą, o ne įpakuotą kuminą, patikrinkite jo kokybę: suspaudę sėklą pirštais, turėtumėte pajusti malonų, tačiau šiek tiek pipirus primenantį aromatą. Sėklas laikykite sausoje vėsioje vietoje, saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių. Milteliai ilgiausiai skonį išlaikys stovėdami šaldytuve.
Idėjos, kaip į racioną įtraukti daugiau kumino:
- Keletu arbatinių šaukštelių malto kumino pagardinkite mėgstamas orkaitėje keptas daržoves (itin tinka kartu su saldžiosiomis bulvėmis, moliūgais, morkomis, žiediniais kopūstais);
- Sumaišykite kuminą su maltais čili pipirais, česnakais, svogūnais ir paprikomis – turėsite egzotišką prieskonių rinkinį;
- Įberkite kumino į humusą arba gvakamolę, juo pagardinkite keptus avinžirnius ar riešutus.