Maisto piramidė yra vaizdinis vadovas, kuriame asmenims pateikiama informacija apie maisto rūšis, kurias jie turėtų valgyti, kad išlaikytų sveiką mitybą. Piramidė suskirstyta į skirtingas dalis, kurių kiekviena atstoja skirtingą maisto grupę. Šios maisto grupės apima grūdus, vaisius, daržoves, pieno produktus, baltymus ir riebalus/aliejus. Maisto piramidės laikymasis gali padėti žmonėms užtikrinti, kad jie gauna tinkamą maistinių medžiagų, įskaitant vitaminus ir mineralus, pusiausvyrą, kad jų organai ir bendra sveikata būtų geros būklės. Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime, kaip svarbu laikytis maisto piramidės sveikai mitybai ir konkrečias maistines medžiagas bei jų kiekius, reikalingus optimaliai sveikatai.
Illustration Of Healthy Nutrition

Maisto piramidės laikymosi svarba sveikai mitybai

Tinkamai subalansuota mityba yra būtina norint išlaikyti gerą sveikatą ir užkirsti kelią lėtinėms ligoms. Maisto piramidė yra vaizdinis vadovas, kuriame pateikiamos rekomendacijos dėl maisto rūšių ir kiekių, kuriuos asmenys turėtų vartoti, kad galėtų laikytis sveikos ir subalansuotos mitybos. Šiame straipsnyje išsiaiškinsime, kas yra maisto piramidė, kokios maisto rūšys įtrauktos į maisto piramidę ir kokius vitaminus bei mineralus žmonės turėtų vartoti kasdien, kad išlaikytų optimalią sveikatą.

Kas yra maisto piramidė?

Maisto piramidė yra vaizdinis vadovas, kurį sukūrė Jungtinių Valstijų žemės ūkio departamentas (USDA), kad padėtų žmonėms pasirinkti sveiką maistą. Piramidė suskirstyta į šešias dalis, kurių kiekviena atstovauja skirtingą maisto grupę. Skyriai yra tokie:

Kiekviena piramidės dalis žymi skirtingą maisto grupę, o rekomenduojamas kiekvienos maisto grupės porcijos dydis skiriasi priklausomai nuo amžiaus, lyties ir fizinio aktyvumo lygio.

Kokios maisto rūšys įtrauktos į maisto piramidę?

Maisto piramidė apima įvairias maisto grupes, kurios užtikrina, kad asmenys valgytų gerai subalansuotą mitybą. Kiekvienos maisto grupės rekomenduojamos dienos porcijos yra šios:

  1. Grūdai:6-8 porcijos
  2. Daržovės:3-5 porcijos
  3. Vaisiai:2-4 porcijos
  4. Pieno produktai: 2-3 porcijos
  5. Baltymas:2-3 porcijos
  6. Riebalai, aliejai ir saldainiai: Naudokite taupiai

Sveiki grūdai, tokie kaip rudieji ryžiai, kvinoja ir viso grūdo duona, yra rekomenduojami, o ne rafinuoti grūdai, tokie kaip balta duona ir makaronai. Daržovių grupė apima įvairius variantus, tokius kaip tamsiai žalios lapinės daržovės, krakmolingos daržovės ir ankštinės daržovės. Vaisių grupei priklauso švieži, konservuoti, šaldyti ir džiovinti vaisiai. Rekomenduojami neriebūs pieno produktai, tokie kaip pienas, sūris ir jogurtas, o baltymų grupė apima įvairius variantus, tokius kaip liesa mėsa, žuvis, paukštiena, pupelės ir riešutai.

healthy food pyramid
Healthy Food Pyramid

Kokius vitaminus ir mineralus žmonės turėtų vartoti kasdien?

Be įvairių maisto grupių vartojimo, žmonės taip pat turėtų vartoti rekomenduojamus vitaminų ir mineralų dienos kiekius, kad išlaikytų optimalią sveikatą. Rekomenduojamas vitaminų ir mineralų paros kiekis yra toks:

  1. Kalcis:1000-1200 mg
  2. Vitaminas D:600-800 TV
  3. Geležis: 8-18 mg
  4. Vitamino C:75-90 mg
  5. Vitaminas A:700-900 mcg
  6. Vitaminas E:15 mg
  7. Vitaminas K:120 mcg
  8. B grupės vitaminų(tiaminas, riboflavinas, niacinas, vitaminas B6, folio rūgštis, vitaminas B12): skiriasi priklausomai nuo amžiaus ir lyties

Šie vitaminai ir mineralai yra būtini sveikiems kaulams, stipriam imunitetui, sveikam regėjimui ir kitoms gyvybiškai svarbioms kūno funkcijoms palaikyti.

Apibendrinant galima teigti, kad maisto piramidė yra vaizdinis vadovas, kuriame pateikiamos rekomendacijos dėl maisto rūšių ir kiekių, kuriuos asmenys turėtų vartoti, kad pasiektų sveiką ir subalansuotą mitybą. Maisto piramidė apima įvairias maisto grupes, įskaitant grūdus, daržoves, vaisius, pieno produktus, baltymus, riebalus, aliejus ir saldumynus. Norėdami išlaikyti optimalią sveikatą, asmenys taip pat turėtų vartoti rekomenduojamus vitaminų ir mineralų, tokių kaip kalcis, geležis ir vitaminas C, dienos normą. Laikydamiesi maisto piramidės gairių ir vartodami įvairų maistinių medžiagų turintį maistą, asmenys gali išlaikyti gerą sveikatą ir užkirsti kelią lėtinėms ligoms.

169
276 Pasidalino
avatar
Argintė Andreikėnienė
Labai svarbi informacija mūsų visuomenei, ypač žinant, kad nesubalansuota mityba yra viena iš dažniausių negalavimų priežasčių.
Naujausias
mitybos planas
mitybos planas