Miežiai yra javų grūdai, plačiai auginami ir vartojami visame pasaulyje. Tai ketvirta pagal svarbą javų kultūra po kviečių, kukurūzų ir ryžių. Grūdai paprastai naudojami gyvūnų pašarams, alaus gamybai ir kaip pagrindinis maistas daugelyje kultūrų.
Manoma, kad miežiai kilę iš Vidurio Rytų derlingojo pusmėnulio regiono maždaug prieš 8000 metų. Tai buvo vienas iš pirmųjų prijaukintų pasėlių ir buvo svarbus maisto šaltinis senovės civilizacijoms, tokioms kaip egiptiečiai, graikai ir romėnai. Šiandien miežiai auginami daugelyje pasaulio šalių, įskaitant Europą, Aziją, Šiaurės Ameriką ir Australiją.
Miežiai yra ištvermingas augalas, galintis augti įvairaus tipo dirvožemyje ir įvairiomis klimato sąlygomis. Tai vėsaus sezono pasėliai ir paprastai sėjami rudenį, o derlius nuimamas kitą vasarą.Yra dvi pagrindinės miežių rūšys: vasariniai miežiai, kuris sodinamas pavasarį ir derlius nuimamas vasarą, iržieminiai miežiai, kuris sodinamas rudenį ir nuimamas kitą pavasarį.
Miežiai yra universalus augalas, kurį galima naudoti įvairiais būdais. Vienas iš labiausiai žinomų miežių panaudojimo būdų yra alaus gaminimo ingredientas. Miežiai yra salykliniai – procesas, kurio metu grūdai mirkomi vandenyje, o po to jiems leidžiama sudygti. Tada sudygę miežiai džiovinami ir sumalami į miltelius, vadinamus salyklu, kurie naudojami alui gaminti.
Miežiai taip pat naudojami kaip pagrindinis maistas daugelyje kultūrų
Nesmulkinti miežiai yra maistingi grūdai, kuriuose yra daug skaidulų, baltymų ir daug svarbių vitaminų bei mineralų. Jis dažnai naudojamas kaip ryžių pakaitalas ir gali būti naudojamas sriuboms, troškiniams ir salotoms. Iš miežių taip pat gaminami miltai, iš kurių galima gaminti duoną ir kitus kepinius.
Kalbant apie skaidulą, 100 gramų perlinių miežių (įprastos miežių formos, nuo kurios pašalinta išorinė luobelė) porcijayra apie 17 gramų maistinių skaidulų, tai yra apie 3 kartus daugiau skaidulų nei avižose.
Miežiai taip pat yra geras kelių būtinų vitaminų ir mineralų šaltinis. Jame yra ypač daug B grupės vitaminų, tokių kaip tiaminas, niacinas ir folio rūgštis. Be to, miežiuose yra mineralų, tokių kaip magnis, fosforas, cinkas ir selenas. 100 gramų perlinių miežių porcijoje yra apie:
RDA – rekomenduojamos dietos normos
- 1,8 mg tiamino (120 % RDA)
- 6,6 mg niacino (41 % RPN)
- 0,2 mg vitamino B6 (13 % RPN)
- 93 mcg folio rūgšties (23 % RPN)
- 107 mg magnio (27 % RDA)
- 187 mg fosforo (27 % RPN)
- 2,5 mg cinko (23 % RPN)
- 16,5 mcg seleno (30 % RPN)
Miežiai taip pat naudojami kaip pašariniai grūdai gyvuliams, ypač galvijams, avims ir kiaulėms.Miežiai yra geras energijos šaltinis gyvūnams ir dažnai naudojami kaip kitų pašarinių grūdų priedas. Be to, miežių šiaudai dažnai naudojami kaip gyvulių pakratai, nes jie yra pigūs ir lengvai prieinami.
Vienas iš perspektyviausių miežių panaudojimo būdų yra bioenergijos srityje
Iš miežių galima gaminti etanolį – biokurą, kuris gali būti naudojamas kaip benzino alternatyva. Etanolio gamybos iš miežių procesas apima grūdų krakmolo skaidymą į cukrų, kuris vėliau fermentuojamas ir gaunamas etanolis.
Taip pat tiriamas miežių, kaip celiuliozės etanolio gamybos žaliavos, potencialas. Celiuliozės etanolis gaunamas skaidant augalinėje medžiagoje, pvz., šiauduose, stiebuose ir miežių lapuose, esančią celiuliozę į cukrų, kuris vėliau fermentuojamas, kad susidarytų etanolis. Šis procesas gali labai padidinti etanolio kiekį, kuris gali būti pagamintas iš tam tikro žemės ploto.
Apibendrinant, miežiai yra svarbi javų kultūra, auginama tūkstančius metų. Tai universalus grūdas, naudojamas maistui, alaus gamybai, gyvulių pašarams ir bioenergetikai. Vykstant moksliniams tyrimams bioenergijos srityje, miežiai gali atlikti dar didesnį vaidmenį tenkinant pasaulio energijos poreikius ateityje.