Jei esate perdirbtos mėsos gerbėjas, gali būti laikas persvarstyti savo maisto pasirinkimą. Nors jie gali būti patogūs ir skanūs, šie maisto produktai yra susiję su keliais neigiamais padariniais sveikatai. Nuo širdies ligų iki vėžio, reguliarus perdirbtos mėsos vartojimas gali turėti didelės įtakos jūsų bendrai sveikatai. Perdirbtoje mėsoje dažnai yra daug sočiųjų riebalų, natrio ir kalorijų, todėl gali kilti keletas sveikatos problemų. Sotieji riebalai gali padidinti cholesterolio kiekį ir padidinti širdies ligų bei insulto riziką, o didelis natrio kiekis gali padidinti kraujospūdį ir širdies ligų bei osteoporozės riziką. Perdirbta mėsa taip pat siejama su padidėjusia vėžio, ypač storosios žarnos vėžio, rizika dėl kenksmingų priedų, tokių kaip nitratai ir nitritai.
Processed Meats

Perdirbta mėsa: ką reikia žinoti

Perdirbta mėsa tapo populiariu maisto pasirinkimu daugeliui žmonių visame pasaulyje. Jie yra patogūs, skanūs ir lengvai prieinami bakalėjos parduotuvėse ir greito maisto tinkluose. Tačiau perdirbtos mėsos vartojimo pasekmės sveikatai kelia vis didesnį visuomenės sveikatos pareigūnų ir mitybos ekspertų susirūpinimą.

Šiame straipsnyje mes pasinersime į perdirbtos mėsos pasaulį ir išsiaiškinsime, kodėl turėtumėte apriboti savo suvartojimą.

Kas yra perdirbta mėsa?

Perdirbta mėsa yra mėsa, kuri buvo modifikuota įvairiais būdais, siekiant pailginti galiojimo laiką, pagerinti skonį ar pakeisti tekstūrą. Procesas paprastai apima konservantų, kvapiųjų medžiagų ir cheminių medžiagų pridėjimą į mėsą, o tai gali turėti teigiamą ir neigiamą poveikį mūsų sveikatai.

Perdirbtos mėsos gaminimo procesas susideda iš kelių etapų. Pirmiausia mėsa išvaloma ir apipjaustoma, kad pašalintų nereikalingus riebalus, kaulus ar jungiamąjį audinį. Tada jis sumalamas arba supjaustomas mažais gabalėliais, kurie vėliau sumaišomi su įvairiais ingredientais, tokiais kaip druska, cukrus, prieskoniai ir kietikliai.

Kietikliai naudojami mėsai konservuoti ir užkirsti kelią bakterijų dauginimuisi. Juose gali būti natrio nitrito, natrio nitrato ar kitų cheminių medžiagų. Tada mėsa formuojama norima forma, pavyzdžiui, dešrelės ar delikatesai, ir kepama arba rūkoma, kad būtų suteiktas unikalus skonis.

sausages
Sausages

Kai kurie perdirbtos mėsos pavyzdžiai:

  • Šoninė
  • Dešrelės
  • Dešrainiai
  • Delikatesų mėsa (pvz., kumpis, kalakutiena ir jautienos kepsnys)
  • Pepperoni
  • Saliamis
  • trūkčiojantis
  • Sūdyta jautiena

Ar perdirbta mėsa bloga?

Nors perdirbta mėsa gali būti patogi ir skani, ji buvo susijusi su keliais neigiamais padariniais sveikatai. Tyrimais nustatyta, kad reguliariai vartojantPerdirbta mėsa yra susijusi su padidėjusia širdies ligų, 2 tipo diabeto ir kai kurių vėžio rūšių, ypač storosios žarnos vėžio, rizika.

Viena to priežasčių yra daugybėperdirbtų rūšių mėsoje yra daug sočiųjų riebalų ir natrio, o tai gali prisidėti prie aukšto kraujospūdžio ir kitų širdies ir kraujagyslių problemų. Be to, šios mėsos perdirbimui naudojamos cheminės medžiagos, tokios kaip nitratai ir nitritai, gali sudaryti kenksmingus junginius, vadinamus nitrozaminais, kurie yra kancerogeniniai.

Kodėl perdirbta mėsa turėtų būti ribojama?

Perdirbta mėsa turėtų būti ribojama, nes joje dažnai yra daug sočiųjų riebalų, natrio ir kalorijų, todėl gali padidėti kelių sveikatos problemų rizika.

Štai keletas neigiamų padarinių, susijusių su perdirbtos mėsos vartojimu:

  • Daug sočiųjų riebalų:Perdirbtoje mėsoje dažnai yra daug sočiųjų riebalų, todėl gali padidėti cholesterolio kiekis kraujyje ir padidėti širdies ligų rizika.
  • Daug natrio:Perdirbtoje mėsoje taip pat yra daug natrio, kuris gali padidinti kraujospūdį ir širdies ligų riziką. Daug natrio turinti dieta taip pat siejama su padidėjusia insulto, osteoporozės ir kitų sveikatos problemų rizika.

  • Daug kalorijų: Perdirbta mėsa dažnai turi daug kalorijų, o tai gali prisidėti prie svorio padidėjimo ir nutukimo. Nutukimas yra susijęs su padidėjusia kelių sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas, diabetą ir tam tikrų rūšių vėžį, rizika.

  • Padidėjusi širdies ligų rizika: Didelis sočiųjų riebalų ir natrio kiekis perdirbtoje mėsoje gali padidinti širdies ligų riziką, kuri yra pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje.

  • Padidėjusi 2 tipo diabeto rizika: Dieta, kurioje yra daug sočiųjų riebalų, taip pat buvo susijusi su padidėjusia 2 tipo diabeto rizika.

  • Padidėjusi vėžio rizika:Reguliarus perdirbtos mėsos vartojimas buvo susijęs su padidėjusia tam tikrų vėžio rūšių, ypač gaubtinės žarnos vėžio, rizika. Šios mėsos perdirbimui naudojamos cheminės medžiagos, tokios kaip nitratai ir nitritai, gali sudaryti kenksmingus junginius, vadinamus nitrozaminais, kurie yra kancerogeniniai.

  • Padidėjusi skrandžio problemų rizika:Vartojant daug perdirbtos mėsos, gali padidėti skrandžio problemų, tokių kaip pepsinė opa, gastroezofaginio refliukso liga (GERL), ir pablogėti dirgliosios žarnos sindromo (IBS) simptomai.

Apskritai, reguliarus perdirbtos mėsos vartojimas gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Rekomenduojama apriboti suvartojimą ir rinktis sveikesnius baltymų šaltinius, tokius kaip liesa mėsa, paukštiena, žuvis, pupelės, lęšiai.

bacon
Bacon

Kuri perdirbta mėsa jums bloga?

Nors visa perdirbta mėsa gali būti nesveika, kai kurios yra blogesnės nei kitos. Štai keli perdirbtos mėsos, kuri ypač kenkia jūsų sveikatai, pavyzdžiai:

  • Šoninė:Šiame populiariame pusryčių maiste yra daug sočiųjų riebalų, natrio ir nitritų, todėl jis yra ypač nesveikas pasirinkimas.
  • Dešrainiai:Šie amerikietiški mėgstamiausi produktai dažnai gaminami iš mėsos likučių ir užpildų mišinio, kartu su dideliu kiekiu druskos ir konservantų.
  • Deli mėsa: Daugelyje delikatesų mėsos rūšių, tokių kaip kumpis ir saliamis, yra daug natrio, konservantų ir sočiųjų riebalų.
  • Pepperoni:Šis populiarus picos užpilas turi daug natrio, sočiųjų riebalų ir kalorijų.

Sotieji riebalai perdirbtoje mėsoje

Sotieji riebalai paprastai būna kieti kambario temperatūroje ir dažnai randami gyvulinės kilmės maiste, pavyzdžiui, riebioje mėsoje, svieste, sūryje ir grietinėlėje. Kai kuriuose augalinės kilmės maisto produktuose taip pat yra sočiųjų riebalų, tokių kaip kokosų aliejus ir palmių aliejus.

Kai vartojame daug sočiųjų riebalų turintį maistą, mūsų organizmas juos skaido ir panaudoja energijai arba kaupia riebalinėse ląstelėse. Tačiau per daug sočiųjų riebalų vartojimas gali sukelti keletą sveikatos problemų.

Vienas iš pagrindinių problemų dėl sočiųjų riebalų yra jų poveikis širdies sveikatai. Tyrimai parodė, kad dietos, kuriose yra daug sočiųjų riebalų, gali padidinti MTL cholesterolio kiekį kraujyje, kuris yra žinomas kaip „blogasis“ cholesterolis. MTL cholesterolis gali kauptis arterijose ir susidaryti apnašas, o tai gali padidinti širdies ligų, širdies priepuolių ir insulto riziką.

Sotieji riebalai taip pat siejami su padidėjusia 2 tipo diabeto rizika. Tyrimai parodė, kad dietos, kuriose yra daug sočiųjų riebalų, gali sumažinti jautrumą insulinui ir padidinti atsparumo insulinui riziką, o tai gali sukelti padidėjusį cukraus kiekį kraujyje ir 2 tipo diabetą.

Be to, sotieji riebalai dažnai turi daug kalorijų, o tai gali prisidėti prie svorio padidėjimo ir nutukimo. Nutukimas yra daugelio sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas, diabetą ir tam tikrų rūšių vėžį, rizikos veiksnys.

Svarbu pažymėti, kad ne visi sotieji riebalai yra vienodi. Kai kurie tyrimai parodė, kad tam tikros rūšies sotieji riebalai, pavyzdžiui, esantys pieno produktuose ir kai kuriuose augalinės kilmės maisto produktuose, gali būti ne tokie kenksmingi sveikatai, kaip tie, kurie yra riebioje mėsoje ir perdirbtuose maisto produktuose.

ham
Ham

Ar perdirbta mėsa kenkia diabetikams?

Taip, perdirbta mėsa gali pakenkti diabetu sergantiems žmonėms. Perdirbtoje mėsoje dažnai yra daug natrio ir sočiųjų riebalų, kurie abu gali būti kenksmingi diabetu sergantiems žmonėms. Vartojant per daug natrio, gali padidėti kraujospūdis, todėl diabetu sergantiems žmonėms gali kilti didesnė širdies ligų ir insulto rizika. Be to, dietos, kuriose yra daug sočiųjų riebalų, buvo siejamos su atsparumu insulinui ir padidėjusia rizika susirgti 2 tipo diabetu.

Be to, kai kurioje perdirbtoje mėsoje gali būti pridėto cukraus arba daug fruktozės turinčio kukurūzų sirupo, o tai taip pat gali prisidėti prie cukraus kiekio kraujyje šuolių ir atsparumo insulinui diabetu sergantiems žmonėms.

Diabetu sergantiems žmonėms svarbu apriboti perdirbtos mėsos suvartojimą ir vietoj to rinktis liesesnius baltymų šaltinius, tokius kaip vištiena, kalakutiena, žuvis, tofu ir pupelės. Šiose parinktyse yra mažiau natrio ir sočiųjų riebalų, todėl jos gali padėti pagerinti cukraus kiekio kraujyje kontrolę ir bendrą sveikatą.

Ar perdirbta mėsa gali sukelti vėžį?

Taip, Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) perdirbtą mėsą priskyrė 1 grupės kancerogenams, o tai yra didžiausias vėžio rizikos lygis. Tai reiškia, kad yra pakankamai įrodymų, kad perdirbtos mėsos vartojimas gali padidinti riziką susirgti tam tikromis vėžio rūšimis, ypač gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiu.

Mėsos konservavimo ir perdirbimo procese dažnai pridedama nitritų ir nitratų, kurie naudojami siekiant suteikti mėsai ilgesnį galiojimo laiką ir pagerinti jos spalvą bei skonį. Kai šie priedai yra verdami aukštoje temperatūroje, jie gali sudaryti nitrozaminus, kurie yra žinomi kancerogenai.

Be to, perdirbtoje mėsoje dažnai yra daug sočiųjų riebalų ir druskos, kurie abu yra vėžio rizikos veiksniai. Didelis perdirbtos mėsos kiekis taip pat gali sukelti nutukimą ir kitas sveikatos problemas, kurios gali padidinti vėžio išsivystymo riziką.

Svarbu pažymėti, kad rizika susirgti vėžiu vartojant perdirbtą mėsą yra palyginti su suvartojamu kiekiu. Tikėtina, kad retkarčiais valgant nedidelius perdirbtos mėsos kiekius vėžio rizika žymiai padidės, tačiau reguliariai vartojant didelius kiekius rizika gali padidėti.

Siekiant sumažinti vėžio riziką, rekomenduojama apriboti perdirbtos mėsos vartojimą ir rinktis sveikesnius baltymų šaltinius, tokius kaip liesa mėsa, žuvis, pupelės ir ankštiniai augalai.

Kokios perdirbtos mėsos turėtumėte vengti?

Jei norite apriboti perdirbtos mėsos vartojimą, turėtumėte vengti kelių rūšių:

Kalbant apie perdirbtą mėsą, geriausia ją apriboti arba visiškai vengti. Tačiau kai kuriose perdirbtose mėsose yra ypač daug natrio, sočiųjų riebalų ir kenksmingų priedų, todėl jie ypač kenkia mūsų sveikatai. Štai keletas perdirbtos mėsos pavyzdžių, kurių reikia vengti:

  • Šoninė: Šoninė yra populiarus pusryčių maistas, kuriame dažnai yra daug natrio ir sočiųjų riebalų. Jis taip pat paprastai išgydomas nitratais ir nitritais, kurie gali sudaryti kancerogeninius junginius, vadinamus nitrozaminais.

  • Dešrainiai:Dešrainiai gaminami iš perdirbtos mėsos ir gali turėti daug natrio, sočiųjų riebalų ir priedų. Jie dažnai kietinami nitritais ir gali turėti kitų abejotinų ingredientų, tokių kaip užpildai ir konservantai.

  • Dešrelės:Kaip ir dešrelės, dešrelės dažnai turi daug natrio ir sočiųjų riebalų. Juose taip pat gali būti priedų ir užpildų, tokių kaip džiūvėsėliai ir sojos baltymai.

  • Deli mėsa: Delikatesai, tokie kaip kumpis, kalakutiena ir jautienos kepsnys, dažnai apdorojami nitritais ir kitais priedais. Juose gali būti daug natrio ir sočiųjų riebalų, taip pat gali būti konservantų ir užpildų.

  • Pepperoni:Pepperoni yra populiarus picos užpilas, kuriame yra daug natrio, sočiųjų riebalų ir priedų. Jis dažnai išgydomas nitritais ir gali turėti užpildų, tokių kaip sojos baltymai.

    grilled sausages
    Sausages

Ar mėsos perdirbimas gali sukelti skrandžio problemų?

Yra įrodymų, kad perdirbtos mėsos vartojimas gali padidinti skrandžio problemų riziką. Remiantis tyrimu, paskelbtu žurnale Gut,žmonių, kurie valgė daugiausiai perdirbtos mėsos, rizika susirgti skrandžio vėžiu buvo 15% didesnė, palyginti su tais, kurie valgė mažiausiai.

Be to, „American Journal of Clinical Nutrition“ paskelbtame tyrime nustatyta, kadPerdirbtos mėsos vartojimas buvo susijęs su didesne rizika susirgti gastroezofaginio refliukso liga (GERL).), būklė, kai skrandžio rūgštis grįžta atgal į stemplę, sukeldama rėmenį ir kitus simptomus.

Perdirbta mėsa taip pat siejama su padidėjusia pepsinių opų atsiradimo rizika, kurios yra opos, atsirandančios skrandžio arba plonosios žarnos gleivinėje. Amerikos gastroenterologų asociacijos teigimu, vartojant daug perdirbtos mėsos, gali padidėti skrandžio opų atsiradimo rizika, ypač žmonėms, užsikrėtusiems H. pylori bakterijomis.

Be to,Perdirbta mėsa taip pat gali pabloginti simptomus žmonėms, sergantiems dirgliosios žarnos sindromu (IBS), dažnas virškinimo sutrikimas, kuriam būdingas pilvo skausmas, pilvo pūtimas ir tuštinimosi pokyčiai. Pasaulio gastroenterologijos žurnale paskelbtame tyrime nustatyta, kad perdirbta mėsa buvo vienas iš pagrindinių maisto produktų, sukeliančių simptomus žmonėms, sergantiems IBS.

Vartojant daug perdirbtos mėsos, gali padidėti skrandžio sutrikimų rizika ir pablogėti simptomai žmonėms, turintiems virškinimo sutrikimų. Svarbu apriboti perdirbtos mėsos vartojimą ir rinktis sveikesnius baltymų šaltinius, tokius kaip liesa mėsa, žuvis, pupelės ir riešutai.

Apibendrinant,perdirbta mėsa yra populiarus ir patogus maisto pasirinkimas, tačiau jie kelia pavojų sveikatai. Šioje mėsoje dažnai yra daug natrio, riebalų ir kalorijų, joje gali būti kenksmingų priedų ir konservantų. Reguliarus perdirbtos mėsos vartojimas siejamas su padidėjusia vėžio, širdies ligų ir kitų sveikatos problemų rizika.

Norint apriboti perdirbtos mėsos vartojimą, svarbu rinktis liesesnę, neperdirbtą mėsą, pavyzdžiui, vištieną, žuvį ir kalakutieną. Taip pat į savo racioną galite įtraukti daugiau augalinių baltymų šaltinių, tokių kaip pupelės, lęšiai ir tofu. Atlikę šiuos nedidelius pakeitimus galite pagerinti savo bendrą sveikatą ir sumažinti ligų riziką.

825
589 Pasidalino
avatar
Gajus Miliauskas
Vis didesnis dėmesys sveikatai tikrai paskatina susimąstyti apie perdirbto maisto vartojimą.
Naujausias
app-banner
Website logo
Sveikauk
  • Be reklamų
  • Pritaikyta tau
  • Visiškai nemokama
sveikauk ios aplikacijasveikauk android aplikacija