Prieskoniai buvo naudojami tūkstančius metų ir vaidino reikšmingą vaidmenį pasaulio kulinarinėje, ekonomikos ir net kultūros istorijoje. Nuo prekybos prieskoniais ir jos įtakos pasauliniam tyrinėjimui iki tam tikrų prieskonių gydomųjų savybių, negalima paneigti, kad prieskoniai padarė ilgalaikį poveikį žmonių visuomenei. Šiandien prieskoniai naudojami viso pasaulio virtuvėse ir vertinami ne tik dėl skonio, bet ir dėl galimos naudos sveikatai. Nepaisant jų populiarumo, kai kurie žmonės gali patirti alergines reakcijas į tam tikrus prieskonius, todėl svarbu žinoti apie galimą riziką. Šiame straipsnyje apžvelgsime prieskonių istoriją, populiariausius prieskonius ir jų naudą sveikatai, kiek jų suvartoja paprastas žmogus, galimas alergines reakcijas ir keletą įdomių faktų apie prieskonius.
Spices

Prieskonių stebuklai: istorija, nauda sveikatai ir įdomūs faktai

Prieskoniai buvo naudojami šimtmečius, siekiant pagerinti maisto skonį ir aromatą. Kadaise jie buvo laikomi prabangos daiktais ir buvo naudojami daugiausia turtingųjų. Šiandien prieskoniai yra lengvai prieinami ir įperkami bei naudojami viso pasaulio virtuvėse. Šiame straipsnyje apžvelgsime prieskonių istoriją, populiariausius prieskonius ir jų naudą sveikatai, kiek jų suvartoja paprastas žmogus, galimas alergines reakcijas ir keletą įdomių faktų apie prieskonius.

Prieskonių istorija

Prieskoniais prekiaujama tūkstančius metų, o jų naudojimo įrodymai siekia senovės civilizacijas, tokias kaip egiptiečiai, graikai ir romėnai. Jie buvo labai vertinami dėl gydomųjų savybių, taip pat dėl gebėjimo išsaugoti maistą ir suteikti skonio. Viduramžiais prekyba prieskoniais buvo pagrindinė ekonominė jėga ir buvo atsakinga už naujų prekybos kelių atradimą, imperijų iškilimą ir Naujojo pasaulio kolonizaciją.

Populiariausi prieskoniai

Pasaulyje naudojama daug įvairių prieskonių, tačiau kai kurie iš populiariausių yra:

  1. Juodasis pipiras:Daugumoje virtuvių juodieji pipirai naudojami patiekalams suteikti skonio ir prieskonių.

  2. Kmynai:Paprastai Indijos, Artimųjų Rytų ir Meksikos virtuvėje naudojami kmynai yra šilto, žemiško skonio.

  3. Cinamonas: Naudojamas tiek saldžiuose, tiek pikantiškuose patiekaluose, cinamonas yra šilto, saldaus skonio ir dažnai naudojamas kepiniams.

  4. Ciberžolė:Žinoma dėl ryškiai geltonos spalvos, ciberžolė yra šiek tiek kartaus, šilto skonio ir dažnai naudojama Indijos ir Pietryčių Azijos virtuvėje.

  5. paprika:Paprika, pagaminta iš maltų pipirų, dažnai naudojama vengrų ir ispanų patiekaluose ir gali suteikti švelnų, saldų ar aštrų skonį.

  6. Imbieras:Azijos virtuvėje pagrindinis imbieras yra šilto, šiek tiek saldaus skonio ir dažnai naudojamas tiek saldžiuose, tiek pikantiškuose patiekaluose.

tbps spices
Spices

Prieskonių vartojimas

Per dieną suvartojamų prieskonių skaičius gali skirtis priklausomai nuo asmeninio skonio ir kultūrinių tradicijų. Apskritai prieskonių suvartojama palyginti nedaug, palyginti su kitomis maisto grupėmis.Remiantis JAV žemės ūkio departamento atliktu tyrimu, vidutinis amerikietis per dieną suvartoja maždaug 1,5 arbatinio šaukštelio prieskonių, o juodieji pipirai yra dažniausiai naudojamas prieskonis.

Priešingai, Indijos žmonės savo kasdienėje mityboje suvartoja daug daugiau prieskonių – vidutiniškai apie 1 valgomąjį šaukštą prieskonių per dieną, teigiama žurnale „Journal of Ethnic Foods“ paskelbtame tyrime. Taip yra iš dalies dėl turtingos Indijos kulinarinės istorijos, kuri turi senas prieskonių naudojimo savo virtuvėje tradicijas.

Verta paminėti, kad nors prieskonių vartojimas maiste gali turėti įvairios naudos sveikatai, svarbu nepersistengti. Per didelis tam tikrų prieskonių kiekis, ypač papildų pavidalu, gali sukelti neigiamą poveikį sveikatai. Todėl prieskonius rekomenduojama vartoti saikingai ir kaip dalį subalansuotos mitybos.

Prieskonių nauda sveikatai

Prieskoniai ne tik suteikia maistui skonį, bet ir gali turėti naudos sveikatai. Daugelis prieskonių pasižymi antioksidacinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, o kai kurie buvo ištirti dėl jų galimo sumažinti tam tikrų ligų riziką.

Pavyzdžiui, buvo ištirta, kad ciberžolė gali sumažinti uždegimą ir pagerinti smegenų veiklą, o cinamonas gali pagerinti cukraus kiekio kraujyje kontrolę ir sumažinti širdies ligų riziką.

Buvo ištirtas kitų prieskonių, tokių kaip imbieras ir juodieji pipirai, galimybė sumažinti pykinimą ir pagerinti virškinimą.

Alerginės reakcijos prieskoniams

Nors prieskonius paprastai vartoti saugu, kai kurie žmonės gali būti jiems alergiški. Dažni alergijos prieskoniams simptomai yra niežulys, dilgėlinė ir veido bei gerklės patinimas. Sunkiais atvejais alergija prieskoniams gali sukelti anafilaksiją – gyvybei pavojingą būklę, dėl kurios reikia skubios medicinos pagalbos.

Dažniausi prieskoniai sukelia alergines reakcijas:

Kmynai:Kmynai yra prieskonis, dažniausiai naudojamas Vidurio Rytų ir Indijos virtuvėse.

Kalendra:Kalendra yra prieskonis, dažniausiai naudojamas Lotynų Amerikos, Indijos ir Artimųjų Rytų virtuvėse.

Juodasis pipiras:Juodieji pipirai yra dažnas prieskonis, naudojamas daugelyje skirtingų pasaulio virtuvių.

Įdomūs faktai apie prieskonius

  • Senovės egiptiečiai balzamavimo praktikoje naudojo cinamoną, kuris buvo laikomas vertingesniu už auksą.

  • Juodieji pipirai kadaise buvo tokie vertingi, kad viduramžiais buvo naudojami kaip valiuta.

  • Senovės graikai ir romėnai šafraną naudojo kaip kvepalus ir savo vonios vandeniui kvėpinti.

  • Senovės Kinijoje gvazdikėliai buvo naudojami kaip natūralus kvapo gaiviklis.

  • Viduramžių Europoje buvo manoma, kad muskato riešutas turi apsauginių savybių nuo maro.

  • Manoma, kad kai kuriose kultūrose, pavyzdžiui, Indijoje ir Artimuosiuose Rytuose, prieskoniai turi gydomųjų savybių ir yra naudojami tradicinėje gydymo praktikoje.

Apibendrinant, prieskoniai yra daugiau nei tik mūsų patiekalų sudedamoji dalis – jie turi turtingą ir žavią istoriją ir, kaip manoma, turi daug naudos sveikatai. Nesvarbu, ar esate juodųjų pipirų, cinamono, ciberžolės ar imbiero gerbėjas, negalima paneigti, kad šie prieskoniai gali turėti įtakos mūsų skonio receptoriams ir mūsų sveikatai. Tačiau svarbu nepamiršti galimų pavojų, pvz., alerginių reakcijų, ir vartoti prieskonius saikingai laikantis gerai subalansuotos mitybos. Taigi, kai kitą kartą pabarstysite cinamono ant avižinių dribsnių arba į sriubą įbersite juodųjų pipirų, skirkite šiek tiek laiko ir įvertinkite prieskonių stebuklus ir jų neįtikėtiną kelionę per istoriją.

987
428 Pasidalino
avatar
Vyginta Pliaterytė
Visada įdomu sužinoti apie prieskonių kelionę per istoriją - juk kiekvienas prieskonis turėjo savo kelionę iki mūsų pietų stalo.
Naujausias
app-banner
Website logo
Sveikauk
  • Be reklamų
  • Pritaikyta tau
  • Visiškai nemokama
sveikauk ios aplikacijasveikauk android aplikacija