Cukrus yra plačiai naudojamas saldiklis, kuris tūkstančius metų buvo žmonijos istorijos dalis. Nepaisant populiarumo, cukrus turi reputaciją kaip nesveikas ir sukelia daugybę sveikatos problemų, įskaitant nutukimą, 2 tipo diabetą ir širdies ligas. Šiame straipsnyje mes atidžiau pažvelgsime į cukrų ir jo poveikį žmogaus organizmui.
Cukraus istorija
Cukrus turi ilgą ir sudėtingą istoriją, apimančią tūkstančius metų ir kelis žemynus. ašts istorija prasideda senovės Indijoje, kur cukranendrės pirmą kartą buvo auginamos maždaug prieš 8000 metų. Tuo metu cukranendrių augalo sultys buvo išgaunamos ir vartojamos kaip gėrimas arba naudojamos kaip saldiklis maistui.
Laikui bėgant cukranendrių auginimas išplito visoje Pietryčių Azijoje ir Artimuosiuose Rytuose, kur jos tapo vertinama preke ir buvo prekiaujama prieskonių keliais. Iki VII mūsų eros amžiaus cukranendrių auginimas pasiekė Persiją, kur buvo įkurta pirmoji cukraus perdirbimo gamykla.
Iš ten cukrus paplito po visą islamo pasaulį ir buvo įvežtas į Europą per kryžiaus žygius XI amžiuje. Tuo metu cukrus vis dar buvo reta ir brangi prabangos prekė, skirta turtingiesiems ir elitui. Jis dažnai buvo naudojamas nedideliais kiekiais kaip vaistas ar prieskonis, o ne kaip saldiklis.
Tačiau XVI amžiuje prasidėjus Europos kolonizacijai Amerikoje, cukraus paklausa išaugo. Šiltas, drėgnas Karibų jūros ir Pietų Amerikos klimatas pasirodė esąs idealus cukranendrių auginimui, todėl buvo įkurtos didžiulės plantacijos, kad patenkintų augančią paklausą.
Prekyba cukrumi buvo glaudžiai susijusi su vergų prekyba – milijonai pavergtų afrikiečių buvo priversti dirbti cukraus plantacijose žiauriomis sąlygomis. Ši tamsi cukraus pramonės istorija liudija didelę cukraus paklausą ir vertę tuo metu.
Efektyvėjant ir plintant cukraus gamybai, sumažėjo jo savikaina ir jis tapo plačiau prieinamas plačiajai visuomenei. Iki XIX amžiaus cukrus tapo pagrindine žmonių mityba visame pasaulyje, o jo gamyba ir vartojimas auga iki šiol.
Šiandien cukrus vis dar yra vertinama prekė, o maisto pramonėje jis naudojamas visur. Tačiau vis daugiau sužinome apie neigiamą per didelio cukraus vartojimo poveikį sveikatai, daugelis žmonių pradeda abejoti jo vaidmeniu mūsų mityboje ir ieško sveikesnių alternatyvų. Cukraus istorija liudija apie jo ilgalaikį populiarumą, bet taip pat primena apie sudėtingą ir dažnai nerimą keliančią istoriją, kuri supa šią saldžią medžiagą.
Kodėl cukrus toks populiarus?
Cukrus yra populiarus saldiklis, nes jis greitai suteikia energijos ir pagerina maisto skonį. Cukrus skatina neurotransmiterio dopamino išsiskyrimą smegenyse, o tai sukuria malonumo ir atlygio jausmą. Tai gali paskatinti norą vartoti daugiau cukraus ir gali sukelti priklausomybę.
Vienas didžiausių cukraus vartotojų pasaulyje yra „Coca-Cola“, o bendrovė naudoja apytiksliaiKasmet gaiviuosiuose gėrimuose yra 294 milijonai svarų cukraus. Kitos pagrindinės maisto ir gėrimų įmonės, tokios kaip PepsiCo, Nestle ir Mars, taip pat naudoja didelius kiekius cukraus savo gaminiuose.
Štai 5 populiariausi pasaulyje cukraus maisto produktai ir gaivieji gėrimai:
-
Coca-Cola – „Coca-Cola“ yra populiariausias gaivusis gėrimas pasaulyje, kurio kasdien parduodama per 1,9 mlrd. Jame yra daug cukraus, o tai kelia susirūpinimą sveikatos ekspertams.
-
Nutella– Nutella – šokolado-lazdyno riešutų užtepėlė, pamėgta visame pasaulyje. Jame taip pat daug cukraus, o dviejuose šaukštuose yra apie 21 gramą cukraus.
-
raudonas bulius- Red Bull yra populiarus energetinis gėrimas, žinomas dėl didelio kofeino ir cukraus kiekio. Vienoje 8,4 uncijos gali būti apie 27 gramus cukraus.
-
Snickers – „Snickers“ yra populiarus saldainių baras, kuriuo mėgaujamasi visame pasaulyje. Jame yra karamelės, žemės riešutų ir nugos, kurios visos yra padengtos šokoladu. Viename Snickers batonėlyje yra apie 20 gramų cukraus.
-
Šalti dribsniai- „Frosted Flakes“ yra populiarūs pusryčių dribsniai, žinomi dėl saldaus ir traškaus skonio. Vienoje „Frosted Flakes“ porcijoje yra apie 10 gramų cukraus.
Tačiau nepaisant populiarumo, cukrus nėra būtina sveikos mitybos dalis. Tiesą sakant, daugelis sveikatos ekspertų rekomenduoja sumažinti arba visiškai atsisakyti cukraus suvartojimo.
Kiek cukraus suvalgome per gyvenimą?
Vidutinis žmogus per metus suvartoja apie 150 svarų cukraus. Tai reiškia, kad per visą gyvenimą žmogus gali suvartoti daugiau nei 7500 svarų cukraus. Šis didelis cukraus kiekis siejamas su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant nutukimą, 2 tipo diabetą, širdies ligas ir net kai kurias vėžio rūšis.
Kas atsitinka, kai suvalgote per daug cukraus?
Kai valgote per daug cukraus, tai gali turėti daug neigiamų pasekmių jūsų organizmui. Trumpuoju laikotarpiutai gali sukelti cukraus kiekio kraujyje šuolį, o tai gali sukelti energijos trūkumą ir nuotaikų kaitą.Laikui bėgant, vartojantper didelis cukraus kiekis gali sukelti svorio padidėjimą, atsparumą insulinui ir lėtinį uždegimą.
Pertekliniscukraus vartojimas taip pat buvo susijęs su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant 2 tipo diabetą, širdies ligas ir tam tikras vėžio rūšis.. Be to,cukrus gali neigiamai paveikti imuninę sistemą, todėl organizmas gali būti pažeidžiamas infekcijų ir kitų ligų.
Ar galime tapti priklausomi nuo cukraus?
Yra įrodymų, kad cukrus gali sukelti priklausomybę. Tyrimai parodė, kadcukrus gali stimuliuoti tas pačias smegenų sritis kaip ir narkotikai, tokie kaip kokainas ir heroinas ir kad pakartotinis cukraus poveikis gali sukelti toleranciją ir priklausomybę.
Svarbu pažymėti, kad ne visi, kurie valgo cukrų, taps priklausomi, o priklausomybės lygis gali skirtis kiekvienam asmeniui. Tačiau verta atkreipti dėmesį į suvartojamo cukraus kiekį ir stengtis kiek įmanoma sumažinti suvartojamo cukraus kiekį.
Kaip sumažinti cukraus vartojimą
Yra keletas strategijų, kurias galite naudoti norėdami sumažinti suvartojamo cukraus kiekį. Pirma, svarbu atkreipti dėmesį į cukraus kiekį maiste, kurį valgote. Daugelyje perdirbtų maisto produktų, tokių kaip soda, saldainiai ir kepiniai, yra daug cukraus. Pasirinkus visą, neperdirbtą maistą, pvz., vaisius, daržoves ir liesus baltymus, galite sumažinti suvartojamo cukraus kiekį.
Be to, vietoj cukraus galite pabandyti naudoti natūralius saldiklius, pvz., medų, klevų sirupą ar steviją. Šios alternatyvos dažnai turi mažiau kalorijų ir turi mažesnį glikemijos indeksą nei cukrus.
Galiausiai svarbu nepamiršti savo porcijų dydžio. Netgi natūralūs saldikliai gali būti kaloringi, todėl svarbu juos vartoti saikingai.
Apibendrinant, Nors cukrus gali būti skanus skanėstas, svarbu nepamiršti, kiek jo suvartojame reguliariai. Cukrus turi ilgą ir sudėtingą istoriją, tačiau mūsų šiuolaikinės dietos dažnai yra pripildytos daug daugiau cukraus, nei mūsų organizmas kada nors buvo skirtas. Per didelis cukraus vartojimas gali turėti daug neigiamų pasekmių mūsų imuninei sistemai, kūnui, organams ir odos sveikatai – nuo svorio padidėjimo ir dantų ėduonies iki padidėjusios lėtinių ligų, tokių kaip diabetas ir širdies ligos, rizikos.
Nors tiesa, kad mūsų organizmui reikia šiek tiek cukraus, kad jis tinkamai veiktų, svarbu jį vartoti saikingai ir rinktis sveikesnius cukraus šaltinius, pavyzdžiui, šviežius vaisius ar medų. Sumažindami suvartojamo cukraus kiekį ir dėmesingi maisto produktams, kuriuos valgome, galime apsaugoti savo sveikatą ir gerovę bei skatinti sveikesnę odą ir bendrą gyvybingumą. Taigi, kai kitą kartą pasieksite saldų užkandį, apsvarstykite galimybę pasirinkti sveikesnį variantą – jūsų kūnas ir oda jums už tai padėkos.