Braškės yra vienas populiariausių ir mylimiausių vaisių pasaulyje. Jie yra sultingi, saldūs, pasižymi išskirtiniu aromatu, kuriam sunku atsispirti. Be puikaus skonio, braškėse taip pat gausu maistinių medžiagų, kurios yra naudingos mūsų sveikatai. Šiame straipsnyje išnagrinėsime viską, ką reikia žinoti apie braškes, įskaitant jų auginimo vietą, maistinę vertę, naudą sveikatai ir tai, kaip jos gali tilpti į įvairias dietas.
Kur auga braškės?
Braškės yra rožių šeimos narys ir auginamos visame pasaulyje. Jie klesti vidutinio klimato sąlygomis ir paprastai nuimami pavasario ir vasaros mėnesiais. Vieni didžiausių braškių gamintojų yra JAV, Meksika, Ispanija, Turkija ir Egiptas. Jungtinėse Amerikos Valstijose Kalifornija yra didžiausia braškių gamintoja, kuriai tenka daugiau nei 80 % šalies pasiūlos.
Ar braškės yra sveikos?
Braškėse gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų, kurie yra būtini gerai sveikatai. Juose mažai kalorijų ir daug skaidulų, todėl jie puikiai papildo bet kokią sveiką mitybą. Štai 100 gramų braškių maistinių medžiagų suskirstymas:
- Kalorijos: 32
- Angliavandeniai: 7,7 gramo
- Pluoštas: 2 gramai
- Baltymas: 0,7 g riebalų: 0,3 g
- Vitamino C: 59% rekomenduojamos paros normos
- Vitaminas K: 5% rekomenduojamos paros normos
- Folio rūgštis: 4% rekomenduojamos paros normos
- Kalis: 3% rekomenduojamos paros normos
- Manganas: 7% rekomenduojamos paros normos
Be šių būtinų vitaminų ir mineralų, braškėse taip pat yra flavonoidų ir kitų antioksidantų, kurie gali padėti apsaugoti organizmą nuo ligų ir uždegimų.
Kokios yra populiariausios braškių rūšys?
Yra keletas skirtingų braškių rūšių, kurių kiekviena turi savo unikalų skonį ir tekstūrą. Kai kurie iš populiariausių tipų yra:
-
Birželio mėn. braškės:Tai yra labiausiai paplitusi braškių rūšis ir paprastai nuimamas birželio mėnesį. Jie yra dideli, sultingi ir saldaus skonio.
-
Amžinai augančios braškės:Šios braškės duoda vaisius per visą auginimo sezoną ir dažnai būna mažesnės ir aštresnės nei birželio mėnesį augančios braškės.
-
Laukinės braškės:Šios mažos braškės yra gimtosios daugelyje pasaulio šalių ir turi subtilų skonį, kurį daugelis vertina.
-
Alpių braškės:Tai mažos, subtilios braškės, auginamos dėl intensyvaus skonio, o ne dėl dydžio.
Ar skirtingų rūšių braškės turi skirtingas maistines medžiagas?
Nors skirtingų rūšių braškių maistinės medžiagos gali šiek tiek skirtis, skirtumai paprastai yra nedideli. Pavyzdžiui, birželio mėnesį augančios braškės paprastai būna šiek tiek didesnės ir saldesnės nei vis dar augančios braškės, tačiau abiejose rūšyse vis tiek gausu būtinų vitaminų ir mineralų.
Ar braškės yra Keto-draugiškos?
Braškės gali būti puikus keto dietos priedas, nes jose mažai angliavandenių ir daug skaidulų. Viename puodelyje supjaustytų braškių yra tik 12 gramų angliavandenių ir 3 gramai skaidulų. Tai reiškia, kad neto angliavandenių kiekis braškėse yra tik 9 gramai viename puodelyje, todėl tai puikus pasirinkimas tiems, kurie laikosi mažai angliavandenių turinčios arba keto dietos.
Ar braškės naudingos diabetikams?
Braškės gali būti sveikas pasirinkimas diabetu sergantiems žmonėms, nes jose mažai cukraus ir daug skaidulų. Braškėse esančios skaidulos gali padėti sulėtinti cukraus įsisavinimą į kraują, o tai gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tačiau diabetu sergantiems žmonėms vis dar svarbu stebėti angliavandenių suvartojimą ir saikingai vartoti braškes.
Kiek laiko išsilaiko braškės? Ar juos galima laikyti šaldytuve?
Šviežios braškės šaldytuve gali būti laikomos keletą dienų, tačiau jas geriausia suvartoti per dvi ar tris dienas nuo įsigijimo, kad būtų optimalus skonis ir tekstūra. Norint laikyti braškes, svarbu pašalinti pažeistas ar supelijusias uogas, o likusias sudėti į indą, išklotą popieriniais rankšluosčiais arba švariu virtuviniu rankšluosčiu. Tai padės sugerti drėgmės perteklių ir neleis braškėms tapti puriomis ar pelėsinėmis.
Taip pat galite pratęsti braškių galiojimo laiką, prieš laikant jas šaldytuve, nuplaudami jas acto ir vandens mišinyje. Tai gali padėti sunaikinti visas uogose esančias bakterijas ir ilgiau išlaikyti jas šviežias. Norėdami tai padaryti, tiesiog sumaišykite vieną dalį acto su trimis dalimis vandens ir penkias minutes pamirkykite braškes mišinyje, prieš nusausinkite ir laikykite šaldytuve.
Jei turite braškių likučių, kurių, jūsų manymu, negalėsite suvartoti, kol jos pradės gesti, apsvarstykite galimybę jas užšaldyti vėlesniam naudojimui. Norėdami užšaldyti braškes, nuimkite stiebus ir nuplaukite uogas, prieš išdėliodami jas ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Užšaldykite uogas kelioms valandoms, tada perkelkite į šaldiklyje tinkamą indą ar maišelį ir laikykite šaldiklyje iki šešių mėnesių.
Ar braškės yra Keto-draugiškos?
Tiems, kurie laikosi ketogeninės (keto) dietos, braškės gali būti geras pasirinkimas, nes jose santykinai mažai angliavandenių. Viename puodelyje supjaustytų braškių yra tik 12 gramų angliavandenių, įskaitant 3 gramus skaidulų, todėl jos yra geras pasirinkimas tiems, kurie nori apriboti angliavandenių suvartojimą.
Tačiau svarbu nepamiršti, kad braškėse yra natūralių cukrų, todėl geriausia jas vartoti saikingai laikantis subalansuotos keto dietos.
Ar braškės naudingos diabetikams?
Nepaisant saldumo, braškės gali būti geras pasirinkimas diabetu sergantiems žmonėms, nes jose yra palyginti mažai angliavandenių ir žemas glikemijos indeksas (GI). Tai reiškia, kad jie mažiau gali sukelti cukraus kiekio kraujyje šuolį nei kiti daug angliavandenių turintys maisto produktai.
Be to, braškės yra geras skaidulų šaltinis, kuris gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir pagerinti jautrumą insulinui. Viename puodelyje supjaustytų braškių yra 3 gramai skaidulų arba 12% rekomenduojamos paros normos.
Norint įtraukti braškes į diabetui palankią dietą, svarbu stebėti porcijų dydį ir jas vartoti saikingai. Taip pat gera idėja juos derinti su kitu mažai angliavandenių turinčiu maistu, pavyzdžiui, riešutais ar sūriu, kad būtų galima subalansuoti cukraus kiekį kraujyje.
Apibendrinant,braškės yra skanus ir maistingas vaisius, kuriuo galima mėgautis įvairiais būdais. Jie yra geras vitamino C, skaidulų ir antioksidantų šaltinis ir gali turėti daug naudos sveikatai, įskaitant geresnę širdies sveikatą, mažesnį kraujospūdį ir geresnę cukraus kiekio kraujyje kontrolę.
Perkant braškes, svarbu ieškoti tvirtų, ryškiai raudonų uogų, kuriose nėra pelėsių ar pažeidimų. Šviežias braškes keletą dienų galima laikyti šaldytuve, o likučius galima užšaldyti vėlesniam naudojimui.
Braškėmis galima mėgautis šviežiomis arba naudoti įvairiems receptams – nuo kokteilių ir salotų iki uogienių ir desertų. Nesvarbu, ar norite padidinti maistinių medžiagų suvartojimą, ar patenkinti smaližius, braškės yra skanus ir sveikas pasirinkimas.