Ketogeninė dieta yra mažai angliavandenių turinti, daug riebalų turinti dieta, kuri pastaraisiais metais išpopuliarėjo dėl galimos naudos mažinant svorį, kontroliuojant cukraus kiekį kraujyje ir kitokias sveikatos sąlygas. Tačiau, nors ketogeninėje dietoje pagrindinis dėmesys skiriamas dideliam riebalų ir baltymų kiekiui, taip pat svarbu užtikrinti, kad dietoje būtų pakankamai skaidulų.
Kas yra ketogeninė dieta?
Ketogeninė dieta yra dietinis požiūris, kurio metu sumažinamas angliavandenių kiekis ir padidinamas riebalų suvartojimas, kad organizme atsirastų ketozė. Ketozė yra medžiagų apykaitos būsena, kai organizmas pereina nuo gliukozės deginimo energijai gaminti prie riebalų, įskaitant sukauptus kūno riebalus ir maistinius riebalus, deginimo. Šis procesas gali numesti svorio, pagerinti cukraus kiekio kraujyje kontrolę ir kitą galimą naudą sveikatai.
Maisto produktai, kuriuos reikia vartoti laikantis ketogeninės dietos
Pagrindiniai maisto produktai, kuriuos reikia vartoti ketogeninės dietos metu, yra daug sveikų riebalų ir baltymų bei mažai angliavandenių. Kai kurie paprastai vartojami maisto produktai yra šie:
- Mėsa ir paukštiena
- Žuvis ir jūros gėrybės
- Kiaušiniai
- Riešutai ir sėklos
- Avokadas
- Sūris ir kiti pieno produktai
- Sveiki aliejai, tokie kaip alyvuogių aliejus, kokosų aliejus ir avokadų aliejus
Kodėl pluoštas yra svarbus žmonėms
Pluoštas yra svarbi maistinė medžiaga žmonių sveikatai ir yra susijusi su keliais galimais naudos sveikatai. Kai kurie iš daug skaidulų turinčios dietos pranašumų yra šie:
- Geresnė virškinimo sistema: Skaidulos gali padėti skatinti reguliarų tuštinimąsi ir užkirsti kelią vidurių užkietėjimui.
- Sumažėjęs cholesterolio kiekis: tirpios skaidulos gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį ir sumažinti širdies ligų riziką.
- Cukraus kiekio kraujyje kontrolė:Skaidulos gali padėti sulėtinti cukraus įsisavinimą į kraują, o tai gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.
- Sumažėjusi tam tikrų ligų rizika:Daug skaidulų turinti dieta buvo susijusi su sumažinta tam tikrų ligų, įskaitant gaubtinės žarnos vėžį, krūties vėžį ir širdies ligas, rizika.
Kokie maisto produktai tinka keto dietai ir skaiduloms kartu?
Skaidulų galima rasti įvairiuose augalinės kilmės maisto produktuose, įskaitant vaisius, daržoves, riešutus ir sėklas. Kai kurie iš geriausių daug skaidulų turinčių maisto produktų, kurie taip pat tinka ketogeninei dietai, yra šie:
- Avokadas: Viename vidutinio dydžio avokade yra apie 12 gramų skaidulų ir daug sveikųjų riebalų.
- Riešutai ir sėklos:Riešutuose ir sėklose, pavyzdžiui, migdoluose, chia sėklose ir linų sėmenyse, yra daug skaidulų ir sveikųjų riebalų, todėl jie yra puikus užkandis laikantis ketogeninės dietos.
- Mažai angliavandenių turinčios daržovės:Nekrakmolingose daržovėse, tokiose kaip brokoliai, žiediniai kopūstai ir špinatai, yra mažai angliavandenių ir daug skaidulų, todėl jos yra puikus pasirinkimas ketogeninei dietai.
- Uogos: Uogose, tokiose kaip avietės, gervuogės ir braškės, yra palyginti mažai angliavandenių ir daug skaidulų, todėl jos yra puikus vaisių pasirinkimas laikantis ketogeninės dietos.
Ar pluoštas yra tinkamas keto?
Taip, skaidulos yra laikomos keto-draugiškomis, nes jos nėra metabolizuojamos taip, kaip angliavandeniai. Nors ląsteliena techniškai yra angliavandeniai, ji nėra suskaidoma į gliukozę ir absorbuojama į kraują, kaip ir kiti angliavandeniai. Vietoj to, skaidulos praeina per virškinimo sistemą palyginti nepažeistos, suteikdamos masę ir skatindamos žarnyno reguliarumą.
Ar pluoštas gali paveikti ketozę?
Nors pati ląsteliena neturi įtakos ketozei, svarbu atsižvelgti į bendrą angliavandenių suvartojimą laikantis ketogeninės dietos. Ketogeninės dietos tikslas yra išlaikyti pakankamai mažą angliavandenių suvartojimą, kad sukeltų ketozės būseną, o tai gali būti sunku, jei vartojamas daug angliavandenių turintis ir mažai skaidulų turintis maistas. Svarbu rinktis daug skaidulų turintį, mažai angliavandenių turintį maistą, kad skaidulų vartojimas netrukdytų ketozei.
Per daug skaidulų suvartojimas
Vartojant per daug skaidulų, gali atsirasti keletas nemalonių simptomų. Dažniausi per didelio skaidulų vartojimo simptomai yra pilvo pūtimas, dujų kaupimasis, diskomfortas pilve, vidurių užkietėjimas, viduriavimas ir mėšlungis. Šie simptomai gali atsirasti dėl to, kad skaidulos sugeria vandenį virškinamajame trakte, todėl išmatos gali tapti per didelės ir sunkiai pasišalina. Kai kuriais atvejais per didelis skaidulų suvartojimas taip pat gali sutrikdyti maistinių medžiagų įsisavinimą ir sukelti tam tikrų vitaminų ir mineralų trūkumą.
Svarbu atsiminti, kad kiekvieno žmogaus skaidulų tolerancija yra skirtinga, todėl būtina klausytis savo kūno ir atitinkamai reguliuoti skaidulų suvartojimą. Jei padidinę skaidulų suvartojimą patiriate nemalonių simptomų, gali būti naudinga palaipsniui didinti suvartojamą kiekį per kelias savaites arba laikinai sumažinti suvartojimą, kol jūsų virškinimo sistema prisitaikys. Be to, hidratacija ir reguliari mankšta taip pat gali padėti palaikyti sveiką virškinimą ir sumažinti nemalonius simptomus, susijusius su per dideliu skaidulų vartojimu.
Apibendrinant, skaidulos yra esminė maistinė medžiaga, kuri atlieka lemiamą vaidmenį bendrai sveikatai ir gerovei. Nors ketogeninė dieta yra mažai angliavandenių turinti ir daug riebalų turinti dieta, kurioje paprastai nėra daug skaidulų, vis tiek svarbu vartoti skaidulų turintį maistą, kad būtų palaikoma virškinimo sistema ir išvengta lėtinių ligų.
Valgydami mažai angliavandenių turinčio, daug skaidulų turinčio maisto, pavyzdžiui, riešutų, sėklų ir nekrakmolingų daržovių, galite padidinti skaidulų suvartojimą, tuo pačiu išlaikant ketozę. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į suvartojamo skaidulų turinčio maisto kokybę ir įvairovę, kad būtų užtikrinta visavertė mityba.
Kaip ir bet kurios dietos atveju, prieš keisdami savo mitybos įpročius, svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu. Jie gali padėti teikti asmenines rekomendacijas ir paramą, kad padėtų jums pasiekti optimalią sveikatą ir gerovę.