Sprendimas pasirinkti tam tikrą dietinį gyvenimo būdą yra asmeninis pasirinkimas, kuriam įtakos gali turėti įvairūs veiksniai, įskaitant sveikatą, etiką ir aplinkosaugos problemas. Dvi populiarios dietos, kurios pastaraisiais metais sulaukė dėmesio, yra vegetarizmas ir pesetarizmas. Nors abu yra susiję su augalinio maisto vartojimu, tarp jų yra esminių skirtumų. Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime vegetarizmo ir pesetarizmo skirtumus, populiarumą ir naudą sveikatai.
Raw Fish And Meat

Vegetaras VS Pescatarian: skirtumų, populiarumo ir naudos sveikatai tyrinėjimas

Vegetarizmas ir pesetarizmas yra dvi populiarios dietos, kurių metu vartojami įvairūs augaliniai maisto produktai. Nors vegetarizmas apima mėsos ir mėsos produktų vengimą, žuvis ir kitas jūros gėrybes valgo kaip savo mitybos dalį. Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime šių dviejų dietų skirtumus, jų populiarumą ir su kiekviena susijusią naudą sveikatai.

Kas yra vegetariškas gyvenimo būdas?

Vegetariškas gyvenimo būdas apima susilaikymą nuo mėsos, paukštienos, žuvies ir kitų gyvūninės kilmės produktų. Vegetarai savo mitybos poreikiams patenkinti naudoja augalinį maistą, pavyzdžiui, vaisius, daržoves, grūdus, ankštinius augalus ir riešutus. Yra keletas skirtingų vegetarų tipų, įskaitant lakto-ovo vegetarus, kurie vartoja pieno produktus ir kiaušinius, lakto-vegetarus, kurie vartoja pieną, bet ne kiaušinius, ir veganus, kurie vengia visų gyvūninės kilmės produktų.

Vegetarizmas buvo praktikuojamas šimtmečius, o senovės graikų filosofas Pitagoras buvo vienas pirmųjų dietos be mėsos šalininkų. 19 ir 20 amžiais vegetarizmas išpopuliarėjo Vakarų pasaulyje kaip atsakas į industrializaciją, aplinkosaugos ir gyvūnų gerovės problemas. Šiandien visame pasaulyje yra apie 375 milijonai vegetarų, o Indija turi daugiausiai vegetarų.

Kas yra Peskataras?

Pescatarian yra žmogus, kuris valgo žuvį ir kitas jūros gėrybes, bet vengia mėsos ir mėsos produktų. Pescatarians savo mitybos poreikiams patenkinti naudoja augalinį maistą, taip pat žuvį ir vėžiagyvius. Kai kurie gyvūnai taip pat gali valgyti pieno produktus ir kiaušinius.

Sąvoka „pescatarian“ yra palyginti nauja, o pirmą kartą šis terminas buvo pavartotas praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje. Pescetarizmo populiarumas pastaraisiais metais išaugo, daugelis žmonių pasirinko dietą kaip būdą sumažinti mėsos suvartojimą, o žuvies vartojimas vis dar gauna naudos sveikatai.

Vegetaras VS Pescatarian: kokie yra skirtumai?

Pagrindinis skirtumas tarp vegetarizmo ir pesetarizmo yra žuvies ir jūros gėrybių vartojimas. Vegetarai vengia visų gyvūninės kilmės produktų, o žuvies ir kitų jūros gėrybių valgiaraščiai įtraukia į savo racioną. Tai reiškia, kad pescatarians gali gauti daugiau omega-3 riebalų rūgščių, kurios yra būtinos širdies sveikatai ir smegenų veiklai.

Tačiau yra tam tikrų susirūpinimą keliančių žuvų vartojimo tvarumo, nes pernelyg intensyvi žvejyba ir žala aplinkai gali turėti didelį poveikį jūrų ekosistemoms. Pescatarians taip pat turi turėti omenyje gyvsidabrio kiekį kai kuriose žuvyse ir jūros gėrybėse, kurie gali būti kenksmingi, jei vartojami dideliais kiekiais.

Kita vertus, vegetarams gali tekti būti atsargesniems, kad jie gautų pakankamai tam tikrų maistinių medžiagų, kurios paprastai randamos gyvūniniuose produktuose, pavyzdžiui, geležies, vitamino B12 ir kalcio. Tačiau gerai suplanuota vegetariška mityba gali būti tinkama mitybai ir suteikti daug naudos sveikatai, įskaitant mažesnę lėtinių ligų, tokių kaip širdies ligos, diabetas ir tam tikrų rūšių vėžys, riziką.

Vegetarizmo ir peskatarizmo nauda sveikatai

Tiek vegetarizmas, tiek pesetarizmas buvo susiję su daugybe naudos sveikatai. Įrodyta, kad augalinė dieta sumažina lėtinių ligų, tokių kaip širdies ligos, diabetas ir tam tikrų rūšių vėžys, riziką. Taip yra todėl, kad augaliniame maiste paprastai yra mažiau sočiųjų riebalų ir cholesterolio bei daugiau skaidulų, vitaminų ir mineralų.

Žuvies ir jūros gėrybių vartojimas buvo susijęs su sumažėjusia širdies ligų ir insulto rizika, taip pat pagerėjusia smegenų veikla ir psichine sveikata. Žuvis yra puikus omega-3 riebalų rūgščių, kurios turi priešuždegiminių savybių ir gali padėti sumažinti uždegimą organizme, šaltinis.

Abi dietos taip pat gali būti nekenksmingos aplinkai, nes paprastai jos turi mažesnį anglies pėdsaką nei dieta, kurioje yra mėsos.

Kalbant apie populiarumą, pastaraisiais metais auga ir vegetarizmas, ir pesetarizmas. 2020 m. Vegetarian Resource Group atlikto tyrimo duomenimis, maždaug 9,7 milijono žmonių Jungtinėse Valstijose laikosi vegetariškos dietos, iš kurių 2,5 milijono yra veganai. Ta pati apklausa atskleidė, kad 14% amerikiečių laikosi „flexitariais“, o tai reiškia, kad jie daugiausia valgo vegetarišką maistą, bet kartais vartoja mėsą.

Pescatarianizmas taip pat populiarėja, nes žmonės tampa labiau sąmoningi savo sveikatai ir aplinkai. 2019 m. „OnePoll“ atliktame tyrime buvo nustatyta, kad 44% amerikiečių svarstė galimybę pereiti prie labiau augalinės dietos, o 23% svarsto galimybę rinktis peties dietą.

Kalbant apie tai, kada šios dietos išpopuliarėjo, vegetarizmas gyvuoja šimtmečius, o vegetariškos dietos atsirado senovės civilizacijose, pavyzdžiui, graikų ir romėnų. Šiuolaikinis vegetarų judėjimas prasidėjo XIX amžiuje, kai Europoje ir Šiaurės Amerikoje susikūrė vegetarų draugijos.

Kita vertus, peskatarizmas yra gana nauja sąvoka, o terminas „pescatarian“ buvo vartojamas tik 1990 m. Tačiau idėja vartoti žuvį kaip pagrindinį baltymų šaltinį sklando šimtmečius, ypač tose kultūrose, kur jūros gėrybės yra pagrindinė dietos dalis.

Apibendrinant, Tiek vegetarizmas, tiek pesetarizmas yra populiarios dietos, kurios teikia daug naudos sveikatai ir aplinkai. Nors vegetarizmas apima visų mėsos ir gyvūninės kilmės produktų pašalinimą, pescetarizmas leidžia vartoti žuvį ir jūros gėrybes. Renkantis dietą svarbu atsižvelgti į individualius sveikatos poreikius ir mitybos nuostatas bei įsitikinti, kad mitybos poreikiai tenkinami naudojant įvairius sveikus maisto produktus.

633
481 Pasidalino
avatar
Kantautas Anušauskas
Vegetarizmas ir pesetarizmas tikrai gali būti sveikas pasirinkimas, svarbu tik įsitikinti, kad gauname visus reikalingus maistinius komponentus.
Naujausias
mitybos planas
mitybos planas