Visavertis maistas – tai neperdirbtas arba minimaliai apdorotas maistas, kuo artimesnis natūraliai savo būsenai. Šiuose maisto produktuose gausu pagrindinių maistinių medžiagų ir jie turi daug naudos sveikatai, įskaitant geresnį virškinimą, širdies sveikatą ir svorio valdymą. Vienas iš pagrindinių visaverčio maisto komponentų yra maistinės skaidulos, kurios atlieka lemiamą vaidmenį palaikant sveiką virškinimo sistemą ir užkertant kelią įvairioms ligoms. Šiame straipsnyje išnagrinėsime įvairius sveiko maisto produktus, kuriuose yra daug skaidulų, ir pateiksime išsamų variantų sąrašą, padėsiantį į savo mitybą įtraukti daugiau skaidulų turinčio sveiko maisto.
Viso pluošto maistas
Pilno grūdo
Nesmulkinti grūdai yra puikus maistinių skaidulų šaltinis, nes juose išlieka visos grūdo branduolio dalys – sėlenos, gemalai ir endospermas. Dėl to jie turi daugiau maistinių medžiagų nei rafinuoti grūdai, iš kurių buvo pašalintos sėlenos ir gemalų sluoksniai. Štai apytikslis skaidulų kiekis 100 gramų kiekvieno iš minėtų nesmulkintų grūdų porcijoje:
- Miežiai: 17,3 g skaidulų
- Rudieji ryžiai:3,5 g skaidulų
- Grikiai: 10 g skaidulų
- Bulguras:18,3 g skaidulų
- Farro: 5,8 g skaidulų
- Soros: 8,5 g skaidulų
- Avižos:10,6 g skaidulų
- Kvinoja: 5,9 g skaidulų
- Rugiai: 15,1 g skaidulų
- Spelta: 10,7 g skaidulų
- Tefas:8 g skaidulų
- Nesmulkinti kviečiai: 12,2 g skaidulų
Atkreipkite dėmesį, kad šios vertės yra apytikslės ir gali skirtis priklausomai nuo konkrečios veislės ir paruošimo būdo. Visada pravartu patikrinti maistingumo etiketę ant pakuotės arba ieškoti tikslesnių verčių patikimoje maisto duomenų bazėje.
Ankštiniai augalai
Ankštiniai augalai yra augalų kategorija, kuriai priklauso pupelės, lęšiai ir žirniai. Juose yra daug skaidulų, baltymų, vitaminų ir mineralų, todėl jie yra svarbi sveikos mitybos dalis. Štai apytikslis skaidulų kiekis 100 gramų kiekvienos iš minėtų ankštinių augalų porcijoje:
- Juodos pupelės: 15,2 g skaidulų
- Avinžirniai (garbanzo pupelės):7,6 g skaidulų
- Pupelės:15,2 g skaidulų
- Lęšiai:7,9 g skaidulų
- Lima pupelės:7 g skaidulų
- Navy pupelės:10,5 g skaidulų
- Pinto pupelės:15,4 g skaidulų
- Skaldyti žirniai:8,3 g skaidulų
- Baltosios pupelės:11,0 g skaidulų
Riešutai ir sėklos
Riešutai ir sėklos yra daug maistinių medžiagų turintis maistas, kuriame yra sveikų riebalų, baltymų ir skaidulų. Į savo racioną įtraukę įvairių riešutų ir sėklų, galite gauti daug maistinių skaidulų. Štai apytikslis skaidulų kiekis 100 gramų kiekvieno iš paminėtų riešutų ir sėklų:
- Migdolai:12,5 g skaidulų
- Chia sėklos:34 g skaidulų
- Linų sėmenys:27,3 g skaidulų
- Lazdyno riešutai: 9,7 g skaidulų
- Pistacijos: 10,3 g skaidulų
- Pekano riešutai: 9,6 g skaidulų
- Moliūgų sėklos:18,4 g skaidulų
- Sezamo sėklos:11,8 g skaidulų
- Saulėgrąžų sėklos:8,6 g skaidulų
- Graikiniai riešutai:6,7 g skaidulų
Vaisiai ir daržovės
Vaisiai ir daržovės yra svarbi sveikos mitybos dalis, juose gausu vitaminų, mineralų, antioksidantų ir maistinių skaidulų. Štai apytikslis skaidulų kiekis 100 gramų kiekvieno iš paminėtų vaisių ir daržovių porcijoje:
- Obuoliai:2,4 g skaidulų
- Artišokai: 5,4 g skaidulų
- Avokadai: 6,7 g skaidulų
- Bananai:2,6 g skaidulų
- Burokėliai:2,8 g skaidulų
- Gervuogės: 5,3 g skaidulų
- Brokoliai: 2,6 g skaidulų
- Briuselio kopūstai: 3,8 g skaidulų
- Morkos: 2,8 g skaidulų
- Žiediniai kopūstai:2 g skaidulų
- Apykaklės žalumynai:4 g skaidulų
- Figos:2,9 g skaidulų
- Žalieji žirneliai:5,1 g skaidulų
- Kopūstai: 3,6 g skaidulų
- Kivi vaisius:3 g skaidulų
- Okra: 3,2 g skaidulų
- Apelsinai: 2,4 g skaidulų
- Kriaušės:3,1 g skaidulų
- Avietės: 6,5 g skaidulų
- Špinatai:2,2 g skaidulų
- Braškės: 2 g skaidulų
- Saldžiosios bulvės: 3 g skaidulų
- Šveicarijos mangoldas:1,6 g skaidulų
- Ropės:1,8 g skaidulų0
Apibendrinant, ląstelienos turinčio maisto įtraukimas į savo mitybą yra esminis žingsnis link sveiko gyvenimo būdo. Pasirinkę maistinių medžiagų turinčius maisto produktus iš įvairių maisto grupių, tokių kaip nesmulkinti grūdai, ankštiniai augalai, riešutai ir sėklos, vaisiai ir daržovės, galite užtikrinti, kad suvartojate pakankamai maistinių skaidulų, kad palaikytumėte savo bendrą sveikatą. Nepamirškite visada pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu arba registruotu dietologu, kai atliekate reikšmingus dietos pakeitimus, kad įsitikintumėte, jog patenkinate savo specifinius mitybos poreikius.