Želatina yra įprastas maisto ingredientas, kuris šimtmečius buvo naudojamas kaip stingimo priemonė įvairiuose maisto produktuose. Tai baltymas, gaunamas iš gyvulinio kolageno ir tiekiamas miltelių ir lakštų pavidalu. Želatina yra universali ir gali būti naudojama įvairiuose receptuose. Tai geras baltymų šaltinis ir jame yra nepakeičiamų aminorūgščių, svarbių organizmo audinių statybai ir taisymui. Želatina turi keletą naudos sveikatai, pavyzdžiui, gerina odos sveikatą, mažina sąnarių skausmą ir padeda virškinti. Nors netinka vegetarams ar veganams, vietoj želatinos galima naudoti augalinės kilmės alternatyvas, tokias kaip agaras, karageninas ir pektinas.
Blue Gelatine

Želatina: jos panaudojimo, maistinės vertės ir veganams tinkamų alternatyvų tyrinėjimas

Želatina yra įprastas maisto ingredientas, kuris šimtmečius buvo naudojamas kaip želintojas įvairiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, desertuose, saldainiuose ir drebučiuose. Tai baltymas, gaunamas iš kolageno – medžiagos, esančios gyvūnų, tokių kaip karvės, kiaulės ir žuvys, jungiamajame audinyje. Želatina yra tiek miltelių, tiek lakštų pavidalu ir yra universalus ingredientas, kurį galima naudoti įvairiuose receptuose. Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime, kas yra želatina, kaip ji gaminama, jos maistinė vertė ir naudojimas maisto produktuose.

Kas yra Želatina?

Želatina yra baltymas, gaunamas iš kolageno, kuris randamas gyvūnų jungiamuosiuose audiniuose. Kolagenas yra skaidulinis baltymas, suteikiantis tvirtumo ir elastingumo tokiems audiniams kaip oda, sausgyslės ir kremzlės. Želatina gaminama verdant kolageno turinčias gyvūnų dalis, tokias kaip kaulus, odą ir jungiamuosius audinius, kol jie suyra į skaidrius, bespalvius ir bekvapius miltelius.

Želatinos gamybos procesas susideda iš kelių etapų. Pirmiausia gyvūnų dalys nuplaunamos ir kruopščiai išvalomos, kad pašalintų bet kokius nešvarumus. Tada jie supjaustomi mažais gabalėliais ir mirkomi vandenyje, kad pašalintų likusį nešvarumą ar šiukšles. Po to jie verdami kelias valandas, kol kolagenas suirs į želatiną. Tada gautas mišinys filtruojamas, kad būtų pašalintos likusios priemaišos, ir galiausiai išdžiovinamas į miltelius arba formuojamas lakštus.

Ar želatina sveika?

Želatina yra geras baltymų šaltinis, joje yra nepakeičiamų amino rūgščių, kurios yra svarbios kūno audinių statybai ir taisymui. Jame taip pat mažai kalorijų ir riebalų, jį lengva virškinti. Be to, įrodyta, kad želatina turi keletą naudos sveikatai, pavyzdžiui, gerina odos sveikatą, mažina sąnarių skausmą ir padeda virškinti.

Vienas iš svarbiausių želatinos privalumų yra jos gebėjimas pagerinti odos būklę. Kolagenas yra gyvybiškai svarbus odos komponentas, o želatinos vartojimas padidina kolageno gamybą organizme, todėl pagerėja odos elastingumas ir sumažėja raukšlių.

Kitas želatinos privalumas yra jos gebėjimas sumažinti sąnarių skausmą. Kolagenas yra būtinas sąnarių komponentas, o želatinos vartojimas pagerina sąnarių sveikatą ir mažina skausmą bei standumą.

Galiausiai buvo įrodyta, kad želatina padeda virškinti gerindama žarnyno sveikatą. Želatinoje yra daug glicino, aminorūgšties, kuri atlieka lemiamą vaidmenį virškinimo procese, palaikydama skrandžio rūgšties gamybą ir skatindama sveikų žarnyno bakterijų augimą.

Kokios maistinės medžiagos ir kiek jų turi želatina?

Želatina yra geras baltymų šaltinis,kurių viename valgomajame šaukšte yra maždaug 6 gramai baltymų želatinos miltelių. Jame taip pat yra nedidelis kiekis mineralų, tokių kaip kalcis, magnis ir fosforas.

Kur naudojama želatina?

Želatina yra universalus ingredientas, naudojamas įvairiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, desertuose, saldainiuose ir drebučiuose. Jis taip pat naudojamas kaip stingimo priemonė kai kuriuose pikantiškuose patiekaluose, tokiuose kaip aspicai ir terinai. Želatina taip pat naudojama farmacijos ir kosmetikos pramonėje kaip tirštiklis ir vaistams bei papildams kapsuliuoti.

gummies
Gummies

Ar želatina tinka veganams?

Želatina netinka vegetarams ar veganams, nes ji gaunama iš gyvulinio kolageno. Tačiau yra vegetariškų ir veganiškų želatinos alternatyvų, kurias galima naudoti vietoje jos. Šios alternatyvos yra agaras, karageninas ir pektinas. Agaras yra gaunamas iš jūros dumblių ir turi panašų želatinimo poveikį kaip želatina, todėl tai puiki alternatyva vegetarams ir veganams.

Veganams tinkama želatina

Želatina netinka veganams, tačiau yra veganiškų želatinos alternatyvų, kurias galima naudoti vietoje jos. Veganams palankios alternatyvos yra agaras, karageninas ir pektinas, kurie visi yra gaunami iš augalinių šaltinių. Šios alternatyvos puikiai veikia kaip stingdančios medžiagos ir dažniausiai naudojamos veganams palankiuose maisto produktuose, tokiuose kaip veganiški guminukai, veganiški zefyrai ir veganiški drebučiai.

Veganams tinkama želatina namuose

Taip, vegetarišką želatiną galima pasigaminti namuose naudojant augalines alternatyvas, tokias kaip agaras-agaras. Agaro agaro galima įsigyti sveiko maisto parduotuvėse ir internetinėse mažmeninėse parduotuvėse ir jis yra puiki alternatyva gyvulinės kilmės želatinai. Norėdami pagaminti vegetarišką želatiną naudojant agarą, atlikite šiuos paprastus veiksmus:

  1. Puode sumaišykite 1 šaukštą agaro miltelių su 1 puodeliu šalto vandens ir palikite 5 minutes, kad suminkštėtų.

  2. Kaitinkite mišinį ant vidutinės ugnies, nuolat maišydami, kol agaras-agaras ištirps.

  3. Į mišinį įpilkite cukraus, kvapiųjų medžiagų ir dažiklių ir maišykite, kol gerai susimaišys.

  4. Supilkite mišinį į formą ir šaldykite, kol sustings į gelio pavidalo medžiagą.

Apibendrinant, želatina yra universalus ingredientas, kuris šimtmečius naudojamas įvairiuose maisto produktuose. Jis gaunamas iš gyvulinio kolageno ir yra geras baltymų šaltinis, turintis nepakeičiamų aminorūgščių, kurios yra svarbios organizmo audinių statybai ir taisymui. Želatina turi keletą naudos sveikatai, įskaitant odos sveikatos gerinimą, sąnarių skausmo mažinimą ir virškinimą. Nors jis netinka vegetarams ar veganams, yra augalinės kilmės želatinos alternatyvų, kurias galima naudoti vietoje jos. Šios alternatyvos, tokios kaip agaras, karageninas ir pektinas, dažniausiai naudojamos veganams palankiuose maisto produktuose ir jas lengva naudoti namuose.

607
620 Pasidalino
avatar
Aušrė Ambrasienė
Manau, želatina yra ypač vertinga dėl savo universalumo maisto gamyboje, bet svarbu neužmiršti vegetarų ir veganų, kuriems reikalingi alternatyvūs variantai.
Naujausias
app-banner
Website logo
Sveikauk
  • Be reklamų
  • Pritaikyta tau
  • Visiškai nemokama
sveikauk ios aplikacijasveikauk android aplikacija