Kas sieja smulkius grynuosius, feisbuką ir skaičių 9 ? Visi jie gali išsunkti tavo piniginę.Pasaulio psichologai ir ekonomistai atskleidė kai kurias ekscen
Kur dingsta pinigai: 8 gudrybės, kurias turi žinoti, jei nori išleisti mažiau

Kur dingsta pinigai: 8 gudrybės, kurias turi žinoti, jei nori išleisti mažiau

Kas sieja smulkius grynuosius, feisbuką ir skaičių 9 ? Visi jie gali išsunkti tavo piniginę.

Pasaulio psichologai ir ekonomistai atskleidė kai kurias ekscentriškas žmonių išlaidavimo priežastis. Nuolat išleidi daugiau, nei planuoji? Gali persiauklėti. Štai taip.

Per smulku, kad skaičiuotum

Ekonomistai tai vadina denominacijos efektu: kai piniginėje turi nemažai smulkiųjų, esi linkusi juos išleisti nedideliems ir iš pirmo žvilgsnio nedaug kainuojantiems pirkiniams. Turbūt save laikai taupiu žmogumi ir neketini mokėti 50 eurų už kramtomąją gumą ar 100 eurų – už vienkartines nosinaites? Tačiau sudėjusi visus smulkiuosius pirkinius suvoktum: per akimirką išleidai 50 ar 100 eurų daiktams, kuriais naudojiesi retai arba mažais kiekiais. Laikyk monetas ir smulkias kupiūras atokiau nuo piniginės. Geriau joje tegul guli viena šimtinė ir banko kortelė. Patikėk, abi saugos tave nuo impulso prisipirkti menkniekių.

Kaina baigiasi devynetu

Pardavėjai mėgsta kainą baigti skaičiumi 9. Kodėl? Devynetas visada atrodo mažiau nei nulis. JAV mokslininkai atliko eksperimentą: tris moteriškas palaidines įvertino 34, 39 ir 44 doleriais. Išaiškėjo, kad 40 procentų moterų norėjo įsigyti 39 dolerius kainuojančią palaidinę, kiti du pasiūlymai viliojo mažiau. Prieš įsigydama prekę suapvalink kainos devynetus, ir aiškiau suprasi, kiek atsieis daiktas.

Dar nepusryčiavau

Alkis skatina išsiskirti hormonus greliną ir leptiną. Jie siunčia signalus į smegenų centrus, susijusius su sprendimų priėmimu. Štai toks kūno chemijos pasikeitimas lemia polinkį rizikuoti. Trumpai tariant, būdama alkana visada nusipirksi daugiau maisto ir įsigysi nereikalingų drabužių. Alkis trukdo ramiai įvertinti kiekvieną būsimą pirkinį.

Nuostatas išbaido nuolaidos

Pardavėjai žino: kaina prekės etiketėje – pirmaskabliukas pirkėjui. Ypač kai buvusioji užbraukta ir pažymėta 50 procentų nuolaida. Tarkim, marškinėliai kainavo 100 eurų, o pritaikius nuolaidą – jau 50 eurų. Iškart užkimbi: juk tai – pusė buvusios kainos! Ir tuoj pamiršti sau duotą pažadą nepirkti daugiau kaip 40 eurų kainuojančių marškinėlių. Prieš žengdama į parduotuvę pasvarstyk, kiek iš tikrųjų esi pasirengusi mokėti už reikalingą daiktą: turėk galvoje konkrečią sumą ir nenukrypk nuo kurso.

Tik draugių pietūs

Šaunu pasėdėti su draugėmis kavinėje, tačiau tokie pasisėdėjimai dažniausia baigiasi didesnėmis išlaidomis, nei planavai. Kiekviena užsisako skirtingą patiekalą ir truputį daugiau, nei pati suvalgytų, nes puoselėja slaptų ketinimų paskanauti iš svetimos lėkštės (ir pavaišinti drauges). Ekonomistai tai vadina svetimaduoniavimo efektu. Kai kitą kartą sėdėsi kavinėje su draugėmis, užsisakyk tik tiek, kiek pati suvalgytum, bet nepersivalgytum.

Užsukau į feisbuką

Naujausių tyrimų duomenimis, net penkios minutės, praleistos socialiniuose tinkluose, sumažina budrumą ir savikontrolę. Kaip tai gali nutikti? Psichologų tikinimu, virtualiai pabendravusi su draugais, sužinojusi apie kitų žmonių nuostabius gyvenimo įvykius, užsimanai neatsilikti. Kad geriau jaustumeisi ir įtvirtintum savo statusą, neri į virtualias parduotuves įsigyti ko nors miela .

Tik skaičiai

Ar vartydama valgiaraščius esi pastebėjusi, kad kai kuriose kavinėse prie patiekalų kainų – vien skaičiai, nėra jokių valiutos ženklų? Taip elgiasi ne vien Lietuvos verslininkai, pasiskaitę psichologijos vadybos gudrybių. Visame pasaulyje žinomas triukas: prie kainos nerašyti valiutos simbolio, nes, pasak Kornelio (JAV) universiteto psichologų, klientas tokiu atveju kainą suvokia kaip skaičių – abstrakčiai. Jis nesijaučia rizikuojantis, t. y. nebijo leisti pinigų, nesvarsto, ar patiekalas vertas užrašytos kainos.

Buvo vienos dienos išpardavimas

Labai dažnai prie prekių rėkia užrašai: “Išpardavimas. Liko tik 3 dienos. Liko tik 2 poros”. Stanfordo (JAV) universiteto mokslininkų teigimu, matydamos, kad prekės beveik išparduotos arba ypatingo pasiūlymo laikas senka, esame labiau linkusios praverti piniginę, skubame ir mažiau galvojame. Tai pačiai prekybos gudrybių grupei priskiriamos dabar madingos pop-up, arba momentinės, parduotuvės. Patarimas: giliai pakvėpuok ir leisk sau 24 valandas pagalvoti, ar tikrai verta įsigyti tą daiktą.

236
372 Pasidalino
avatar
Cezarija Leskauskienė
Labai įdomu, kaip skaitmeninė ekonomika veikia mūsų išlaidų įpročius, kartais net neįvertiname, kiek išleidžiame.
Naujausias
app-banner
Website logo
Sveikauk
  • Be reklamų
  • Pritaikyta tau
  • Visiškai nemokama
sveikauk ios aplikacijasveikauk android aplikacija