LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė griežtai sureagavo į „Nemuno aušros“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio elgesį LRT žurnalisto atžvilgiu. Ji pabrėžė, kad toks politikų spaudimas žurnalistams yra netoleruotinas ir rodo aiškų nusistatymą prieš visuomeninį transliuotoją.
Pasak vadovės, tai nėra vien pavienis epizodas – tai precedentas, kuris kelia grėsmę žurnalistų nepriklausomumui. „Joks politikas negali daryti spaudimo, ką savo žiniose turi transliuoti žiniasklaida, nes žurnalistų nepriklausomumas yra labai svarbus demokratijos užtikrinimo garantas“, – nurodė M. Garbačiauskaitė-Budrienė.
Viskas prasidėjo nuo vienos replikos
Ketvirtadienį LRT žurnalistas Žygintas Abromaitis kalbino Remigijų Žemaitaitį apie sankcijų Rusijai ir Baltarusijai projektą. Tuo metu pro šalį praėjęs konservatorių partijos lyderis Laurynas Kasčiūnas mestelėjo repliką: „nesąmonė čia“. Tai sukėlė politikui nepasitenkinimą.
R. Žemaitaitis iškart pareiškė žurnalistui, kad tikisi, jog šis kadras nebus iškirptas ir būtinai pateks į eterį. Esą tai parodo konservatorių lyderio nekultūringumą, ir jei šio epizodo „Panoramoje“ nebus, jis daugiau niekada neduos interviu LRT.
„Tu ko gero supranti, kas bus?“
Ši frazė, ištarta R. Žemaitaičio žurnalistui, skamba kaip netiesioginis spaudimas ar net grasinimas. Pasak jo, jei replikos nebus, jis paviešins visą įrašą pats. Paklaustas, kas bus, R. Žemaitaitis pridūrė: „Paprašysiu įrašo ir pats jį paviešinsiu socialiniuose tinkluose“.
Žurnalistas Ž. Abromaitis sureagavo viešai – pasidalijo kolegų iš TV3 užfiksuota situacija savo „Facebook“ paskyroje. Tai iškart sulaukė viešos reakcijos ir iš pačios LRT vadovybės.
Ne pirmas kartas, kai kyla konfliktas
M. Garbačiauskaitė-Budrienė savo komentare pabrėžė, kad tai nėra pirmas atvejis, kai politikas peržengia ribą. Ji ragina gerbti žurnalistų nepriklausomumą ir primena, kad tai yra būtinas elementas laisvoje demokratinėje visuomenėje.
LRT išplatintame komentare akcentuojama, kad tokie incidentai kelia rimtų klausimų dėl politikų požiūrio į visuomeninės žiniasklaidos laisvę ir spaudos nepriklausomumą. Visuomenės interesas yra gauti nešališką informaciją, o ne politikų išankstiniais nusistatymais suformuotas žinutes.