Citrusiniai vaisiai yra vaisių grupė, kuri yra žinoma dėl savo išskirtinio aštraus ir rūgštaus skonio, ryškių spalvų ir daugybės naudos sveikatai. Šie vaisiai yra kilę iš atogrąžų ir subtropikų regionų ir auginami daugelyje pasaulio šalių. Citrusiniai vaisiai yra kupini maistinių medžiagų ir puikiai papildo bet kokią sveiką mitybą. Šiame straipsnyje apžvelgsime įvairias citrusinių vaisių rūšis, jų maistines savybes ir geriausius būdus įtraukti juos į savo mitybą.
Citrusinių vaisių rūšys
Citrusiniai vaisiai būna įvairių dydžių, spalvų ir skonių. Kai kurie iš populiariausių citrusinių vaisių yra:
-
Apelsinai:Apelsinai yra sultingi ir saldūs vaisiai, kurių yra kelių rūšių, įskaitant Valensijos, bambos ir kraujo apelsinus.
-
Citrinos:Citrinos yra rūgštūs vaisiai, dažniausiai naudojami virimui ir kepimui. Jie taip pat yra turtingas vitamino C šaltinis.
-
Laimai:Laimai yra nedideli ir aštrūs vaisiai, naudojami įvairiose virtuvėse, ypač Lotynų Amerikos ir Pietryčių Azijos patiekaluose.
-
Greipfrutai:Greipfrutai yra dideli, aštrūs vaisiai, kurių spalva gali būti nuo rožinės iki raudonos.
-
Mandarinai:Mandarinai yra nedideli, saldūs vaisiai, kuriuos lengva nulupti ir kurie panašūs į apelsinus.
-
Mandarinai:Mandarinai yra nedideli, lengvai nulupti vaisiai, skoniu panašūs į mandarinus.
Citrusinių vaisių maistinė nauda
Citrusiniai vaisiai yra kupini maistinių medžiagų, būtinų gerai sveikatai palaikyti. Štai keletas svarbiausių citrusinių vaisių maistinių savybių:
-
Vitamino C:Citrusiniai vaisiai yra vienas geriausių vitamino C šaltinių – galingo antioksidanto, padedančio apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų daromos žalos.
-
Pluoštas: Citrusiniuose vaisiuose yra daug maistinių skaidulų, kurios gali padėti pagerinti virškinimą ir užkirsti kelią vidurių užkietėjimui.
-
Kalis:Citrusiniai vaisiai yra geras kalio šaltinis – mineralas, svarbus kraujospūdžiui reguliuoti ir širdies sveikatai palaikyti.
-
Folio rūgštis:Citrusiniai vaisiai yra geras folatų šaltinis, B grupės vitaminas, svarbus sveikam vaisiaus vystymuisi ir gali padėti sumažinti tam tikrų vėžio formų riziką.
Citrusinių vaisių įtraukimo į savo racioną būdai
Yra daug būdų, kaip įtraukti citrusinius vaisius į savo mitybą. Štai keletas idėjų, kaip pradėti:
-
Valgykite juos šviežius:Paprasčiausias citrusinių vaisių lupimas ir valgymas kaip užkandis yra puikus būdas mėgautis saldžiu ir aštriu skoniu.
-
Pridėti juos į salotas: Citrusiniai vaisiai gali suteikti bet kokioms salotoms skonio. Pabandykite į špinatų salotas pridėti apelsinų ar greipfrutų skilčių arba apšlakstykite laimo sultimis juodųjų pupelių ir kukurūzų salotas.
-
Gerkite juos:Citrusiniai vaisiai yra skanus kokteilių ir sulčių priedas. Pabandykite sumaišyti apelsinus, ananasus ir bananus, kad gautumėte gaivų tropinį kokteilį, arba į vandenį įspauskite citrinos ar laimo sulčių, kad gautumėte drėkinančio ir kvapnaus gėrimo.
-
Virkite su jais:Citrusiniai vaisiai daugeliui patiekalų gali suteikti ryškaus ir aštraus skonio. Pabandykite į marinatus ar salotų padažus įpilti citrinos arba laimo sulčių arba naudokite apelsinų ar citrinų žievelę, kad kepiniams suteiktų skonį.
Apibendrinant, citrusiniai vaisiai yra skanus ir maistingas bet kokios dietos priedas. Juose gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų, kurie gali padėti apsaugoti organizmą nuo ligų ir skatinti gerą sveikatą. Nesvarbu, ar citrusiniai vaisiai valgomi švieži, dedami į salotas ar kokteilius, ar naudojami virimui ir kepimui, citrusiniai vaisiai yra universalus ir kvapnus būdas padidinti jūsų patiekalų maistinę vertę.
Nuorodos:
- EJ Virtanen ir kt. "Įvairių maistinių skaidulų suvartojimas ir koronarinės širdies ligos rizika vyrams". The American Journal of Clinical Nutrition, t. 72, Nr. 1, 2000, 142–146 p.
- Nacionaliniai sveikatos institutai. Vitamino C informacinis lapelis sveikatos specialistams. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
- A. Basu ir kt. „Braškės kaip funkcinis maistas: įrodymais pagrįsta apžvalga“. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, vol. 54, Nr. 6, 2014, 790-806 p.
- J. González-Molina ir kt. "Greipfrutas: vaisius, galintis turėti naudos sveikatai." Maisto ir žemės ūkio mokslo žurnalas, t. 94, Nr. 10, 2014, 2282-2295 p.
- T. Nurmi ir kt. "Sveikų vyrų dieta ir serumo lytiniai hormonai". Steroidų biochemijos ir molekulinės biologijos žurnalas, t. 92, Nr. 1-2, 2004, 97-101 p.