Krizė Kuboje: URM skubiai įspėja planuojančius keliones lietuvius

Krizė Kuboje: URM skubiai įspėja planuojančius keliones lietuvius

Atostogos pavojaus zonoje: kodėl Kuba šiuo metu nėra saugi kryptis?

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) išplatino skubų įspėjimą piliečiams, planuojantiems vykti į Kubą arba jau esantiems šioje Karibų jūros valstybėje. Situacija saloje apibūdinama kaip dramatiška: šalį paralyžiavo gili energetinė krizė, sukėlusi grandininę reakciją visose gyvenimo srityse. Turistų pamėgtas „laiko sustojimo“ įvaizdis virto skaudžia realybe, kai dėl infrastruktūros nusidėvėjimo ir kuro stygiaus valstybė nebepajėgia užtikrinti bazinių paslaugų net ir aukščiausios klasės kurortuose.

Energetinis kolapsas ir ryšio blokada

Pagrindinė perspėjimo priežastis – nuolatiniai ir neprognozuojami elektros energijos tiekimo sutrikimai, apimantys ištisus regionus. Tai reiškia ne tik tamsias gatves, bet ir neveikiančius kondicionierius, šaldytuvus bei stringantį vandens tiekimą. Keliautojams itin aktualu tai, kad dingus elektrai dažnai nutrūksta ir interneto ryšys bei mobilusis ryšys, todėl susisiekti su artimaisiais ar pagalbos tarnybomis tampa neįmanoma. URM pabrėžia, kad net ir didieji viešbučiai, turintys generatorius, susiduria su sunkumais dėl dyzelino trūkumo.

Logistikos chaosas ir kuro trūkumas

Kuba šiuo metu išgyvena didžiausią kuro deficitą per kelis dešimtmečius. Degalinėse driekiasi kilometrinės eilės, o viešasis transportas bei taksi paslaugos veikia su dideliais trikdžiais. Planuojantiems savarankiškas keliones nuomotu automobiliu tai tampa neįmanoma užduotimi, nes galimybė įsipilti kuro yra minimali. Be to, stringa ir maisto produktų tiekimas į parduotuves bei restoranus, todėl net ir turistiniai meniu tampa labai riboti, o kainos auga žaibiškai.

Socialinė įtampa ir saugumo rizika

Blogėjanti humanitarinė situacija neizoliuota nuo socialinio nepasitenkinimo. Perspėjime minima, kad didėja masinių protestų ir neramumų tikimybė. Vietos gyventojų neviltis gali išprovokuoti nusikalstamumo augimą, o turistai tokiose situacijose tampa lengvu taikiniu.

URM rekomenduoja vengti bet kokių žmonių susibūrimo vietų, demonstracijų ir politinių diskusijų. Taip pat pabrėžiama, kad dėl politinės sistemos ypatumų konsulinė pagalba Kuboje yra labai ribota, todėl patekę į bėdą lietuviai gali likti be reikiamos paramos.

Rekomendacijos jau esantiems saloje

Lietuviams, kurie šiuo metu yra Kuboje, rekomenduojama užsiregistruoti URM kelionių registracijos sistemoje, nuolat stebėti vietos naujienas ir turėti grynųjų pinigų (eurų ar dolerių), nes bankomatai ir atsiskaitymas kortelėmis dėl elektros sutrikimų dažnai neveikia. Svarbu turėti pakankamas vaistų ir higienos priemonių atsargas, nes jų įsigyti saloje šiuo metu beveik neįmanoma.

Galiausiai, ministerija ragina visus, planuojančius atostogas Kuboje artimiausiu metu, rimtai apsvarstyti galimybę atidėti kelionę arba rinktis kitą kryptį. Nors salos egzotika vilioja, dabartinė krizė gali paversti poilsį pavojingu išgyvenimo iššūkiu. Saugumas turėtų būti prioritetas, o Kuba, deja, šiuo metu negali garantuoti net bazinio komforto ir stabilumo savo svečiams.

Patiko straipsnis? Pasidalink!
👁️ 12 peržiūrų


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *