Stiprūs nugaros skausmai, lydimi kūno bėrimų, kurie vis labiau intensyvėjo ir įprasti vaistai nuo skausmo nepadėjo, privertė Endželą kreiptis pagalbos. Moteris atsidūrė Skubios pagalbos skyriuje Kauno ligoninėje, o vėliau buvo perkelta į Kauno klinikas. Čia jai buvo pranešta bauginanti diagnozė: ūminė mieloleukemija. Taip prasidėjo Endželos kova už gyvybę.
Kova prasideda: diagnozė ir pirmieji žingsniai
Gavus onkologinės ligos diagnozę, Endželai nedelsiant buvo pradėtas taikyti chemoterapinis gydymas. Tuo pačiu metu medikai ėmėsi ieškoti tinkamo donoro kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijai. Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytoja hematologė Miglė Kulbokė paaiškino gydymo eigą: „Pacientei pradėtas taikyti chemoterapinis gydymas tam, kad būtų pasiekta ligos remisija, nes tik tada moteris gali būti pasiruošusi transplantacijai. Laukėme ir tikėjomės kuo greičiau pasiekti ligos remisiją ir Endželai surasti tinkamą donorą.“
Gydytojas Domas Vaitiekus džiaugiasi, kad tinkamą donorą alogeninei kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijai pacientei pavyko surasti greitai. „Donoras surastas negiminingų donorų registre“, – sako gydytojas.
Viltis atgyja: sėkminga transplantacija
„Aš labai pasitikėjau Kauno klinikų komanda ir savo jėgomis pasveikti. Laukiau transplantacijos ir tikėjausi tik geriausios baigties savo ligos istorijoje“, – pozityviomis mintimis dalijasi Endžela.
Prieš atliekant alogeninę kamieninių kraujodaros ląstelių transplantaciją, pacientei buvo atlikti reikalingi tyrimai ir patvirtinta, kad pasiekta ligos remisija. „Endželai buvo taikoma viso kūno apšvita ir didelių dozių chemoterapija. Tokiu būdu sunaikinti pažeisti pacientės kaulų čiulpai, o organizmas paruoštas priimti sveikas donoro ląsteles“, – apie pasiruošimą procedūrai pasakoja pacientę gydęs D. Vaitiekus.
„Ši istorija yra nuostabi tuo, kad pacientė pasveiko labai greitai, – teigia dr. Domas Vaitiekus. – Potransplantacinis laikotarpis yra pats sudėtingiausias, nes galimos pavojingos komplikacijos, tačiau Endželos gydymo eiga buvo ypač sklandi ir nekomplikuota.
Pacientės pozityvumas, Kauno klinikų specialistų žinios ir patirtis atnešė puikius rezultatus.“Naujas gyvenimas ir dėkingumas
Endžela yra be galo dėkinga Kauno klinikų specialistams už palaikymą, padrąsinimą ir už dovanotą gyvenimą. „Aš pasitikiu gydytojais ir toliau klausysiu jų rekomendacijų. Šiuo metu gyvenu šia diena ir labai džiaugiuosi, kad vis dar esu čia“, – šypsosi moteris, džiaugdamasi galimybe gyventi visavertį gyvenimą.
Kauno klinikų indėlis į hematologijos pažangą
Kauno klinikose autologinės kaulų čiulpų transplantacijos, kai kamieninės ląstelės surenkamos iš paties paciento, užšaldomos ir po stiprios chemoterapijos vėl suląšinamos pacientui, pradėtos atlikti 2015 metais. Nuo 2020 metų Kauno klinikose sėkmingai atliekamos ir alogeninės kaulų čiulpų transplantacijos. Tokios transplantacijos metu kamieninės kraujodaros ląstelės gaunamos iš donoro, o pacientui skiriama chemoterapija ir (arba) viso kūno spindulinė terapija. Prigijus donoro kamieninėms ląstelėms, atsinaujina įprasta kraujo gamyba be piktybinių ląstelių, o sveikos imuninės ląstelės atpažįsta likusias navikines ląsteles ir jas sunaikina. Iš viso Kauno klinikose atlikta daugiau nei 200 kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijų (KKLT), iš jų – 23 alogeninės transplantacijos.
Tarptautinė konferencija: dalijimasis žiniomis ir ateities perspektyvos
Siekiant gilinti žinias sudėtingų hematologinių ir onkologinių ligų, tokių kaip ūminė mieloleukemija, gydyme, Kauno klinikų specialistai surengė jau 7-tąją Tarptautinę hematologijos ir onkologijos konferenciją. Šis hibridiniu būdu vykęs susitikimas sukvietė dalyvius iš skirtingų pasaulio šalių ir sėkmingai paskatino bendradarbiavimą tarp įvairių disciplinų specialistų.
Konferencijos mokslo komiteto pirmininkas, profesorius Dietger Niederwieser iš Vokietijos, išreiškė pasididžiavimą Lietuvos pažanga hematologijos ir onkologijos srityse: „Šiuo metu jūsų šalis yra dėmesio centre Europoje, kai kalbame apie šias sritis. Kolegos iš Lietuvos kuria reikalingus pokyčius.“
Konferencijos metu buvo pristatytos naujos rekomendacijos tokioms ligoms kaip ūminė mieloleukemija, lėtinė mielogeninė leukemija, daugybinė mieloma. Taip pat atkreiptas dėmesys į svarbią ir sunkiai diagnozuojamą ligą – mastocitozę, pristatyti naujausi pokyčiai neseniai diagnozuotai ir atspariai M. Hodžkino ligos stadijai. Dalyviai gilino žinias kamieninių ląstelių transplantacijose, genų terapijoje ir iRNR technologijose, atverdami naujas galimybes gydant sudėtingas kraujo ligas.

Martyna Baranauskaitė – autorė, rengianti skaitytojams aktualų ir įdomų turinį įvairiomis temomis. Jos straipsniuose daug dėmesio skiriama aiškumui, informatyvumui ir sklandžiam pateikimui, kad skaitytojai greitai rastų naudingą ir suprantamai pateiktą informaciją.




