Gelinio lakavimo paslaptys atskleistos: ar jūsų nagai slepia pavojų sveikatai? Profesorės verdiktas

Europos Sąjungoje uždraudus nagų lakui sukietinti naudojamą TPO medžiagą, viešojoje erdvėje kilo diskusijų apie tai, ar toks lakavimas apskritai yra saugus. Specialistė teigia, kad TPO medžiaga uždrausta dėl kancerogeno ir neigiamo poveikio reprodukcinei sveikatai, tačiau pažymi, jog gelinis lakavimas gali būti saugus, jei lako sukietinimui naudojamos sveikatai nekenksmingos medžiagos.

Kas yra uždrausta TPO medžiaga ir kodėl?

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakulteto Aplinkos ir darbo medicinos katedros vedėja profesorė Rūta Ustinavičienė paaiškina, kad ES uždrausta TPO medžiaga yra naudojama nagų lakui sukietinti.

„Tai yra medžiaga, kuri, reaguojant su ultravioletiniais spinduliais, užtikrina lako kietėjimą. Tai yra labai laki medžiaga. Ji labai trumpalaikė, bet poveikis [sveikatai] yra“, – sako R. Ustinavičienė.

Ar gelinis lakavimas visuomet kelia grėsmę?

Anot jos, gelinis nagų lakavimas nekenkia sveikatai, jei naudojamos kitos laką sukietinančios medžiagos.

„Jis [gelinis lakavimas] gali būti saugus, nes yra daugybė kitų medžiagų, kurios suteikia tą kietėjimą. Problema galbūt ta, kad nagų lakai su TPO medžiaga yra pigesni, o kitos alternatyvos brangesnės“, – aiškina LSMU profesorė.

Kas rizikuoja labiau: klientai ar nagų priežiūros specialistai?

R. Ustinavičienė pabrėžia, jog TPO medžiaga daugiau kenkia su ja dirbantiems asmenims nei klientams.

„Pagrindinis [kenksmingos medžiagos] patekimas į organizmą yra per kvėpavimo takus, kai vyksta garavimas, bet tai yra trumpalaikis dalykas. Tai klientui gal nėra tiek kenksminga, kiek dirbantiems žmonėms. Galbūt jie labai protestuoja, bet iš principo tai jų pačių sveikatos labui, nes jie kvėpuoja [ta medžiaga] kasdien – tikrai ne tiek, kiek kvėpuoja klientai“, – teigia specialistė.

Reprodukcinė sveikata ir kancerogeno rizika

Pasak jos, pirmiausiai buvo nustatyta, kad TPO kenkia reprodukcinei sveikatai, o tik tada pradėta kalbėti, jog tai – kancerogenas.

„Tai yra medžiaga, imituojanti moteriškų ir vyriškų hormonų veiklą. Vyrai nelakuoja nagų, bet jeigu moteris, pavyzdžiui, yra nėščia ir vaisius – vyriškos lyties, tai ta įtaka gali būti. Taip pat, savaime aišku, yra įtarimas, kad tai yra kancerogeniška medžiaga. O kancerogenas yra faktiškai universalus daugelio organų sistemoms“, – pasakoja LSMU profesorė.

Patiko straipsnis? Pasidalink!
👁️ 2 peržiūrų


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *