Seimo valdyba trečiadienį pritarė „Nemuno aušros“ parlamentarų Dainoro Bradausko ir Karolio Neimanto dalyvavimui Konservatyviojoje politinio veiksmo konferencijoje (CPAC) Vengrijoje.
Už leidimą vykti balsavo Seimo pirmininkas Juozas Olekas, socialdemokratų frakcijos seniūnė Orinta Leiputė ir „aušrietis“ Raimondas Šukys, prieš buvo konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir liberalų lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen, o Europos reikalų komiteto pirmininkė Rasa Budbergytė susilaikė.
CPAC yra pagrindinis konservatorių susirinkimas JAV, tačiau jis yra vykęs ir Lenkijoje, Japonijoje, Pietų Korėjoje, Meksikoje bei Izraelyje. Oficialiame renginio puslapyje teigiama, jog CPAC Vengrijoje vyks penktą kartą.
Jame taip pat nurodoma, kad tai „vienintelis pasaulinis renginys, kuris pasisako prieš globalizmą“.
„Vengrijos CPAC konferencijoje pirmą kartą nuskambėjo šūkis: „Ne migracijai! Ne socialinei lyčiai! Ne karui!“. Tai tapo JAV politika, tačiau Briuselis ir jo pakalikai toliau rezga sąmokslus, siekdami sutrukdyti grįžti prie sveiko proto ir moralinio aiškumo. Jie turi didesnį nei bet kada motyvą kovoti su Vengrijos konservatoriais – jie nori mus sunaikinti kartą ir visiems laikams“, – rašoma renginio puslapyje.
Susirinkimas Budapešte vyks likus maždaug keturioms savaitėms iki rinkimų, kuriuose konferenciją atidarysiantis Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas susiduria su beprecedenčiu iššūkiu iš varžovo Peterio Magyaro.
R. Žemaitaitis apie V. Orbaną: jis žiūri savo valstybės interesus
Tuo tarpu su Vengrijos valdančiaisiais politikais bendradarbiaujantis „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis aiškina, kad kritikos Vakaruose ir Lietuvoje sulaukiantis šios šalies premjeras Viktoras Orbanas daug daro savo šalies labui.
Paklaustas apie tai, kaip vertina V. Orbaną, „aušriečių“ lyderis aiškino, kad atsiribos nuo Vengrijos užsienio politikos ir kalbės apie šios šalies vidaus politiką.
„Kas susiję su vidaus politika, tai jis žiūri savo valstybės interesus. Nes problema realiai šiandien yra – deda visas pastangas, kad jo valstybė nepatirtų kracho, kad ekonomika ir pramonė pas jį važiuotų, kad būtų procesas.
Tai reikia žiūrėti į V. Orbaną, kaip į valstybės vadovą – jis yra premjeras, jis žiūri savo valstybės naudą“, – antradienį kalbėjo R. Žemaitaitis.Jis kritikavo, esą Lietuvoje formuojamas siauras naratyvas, mąstymas, pagal kurį neturime su kuo bendrauti.
„Nereikia formuoti klišės“, – kalbėjo „aušriečių“ lyderis.
Valdančiosios koalicijos atstovas pridūrė, kad V. Orbanas Lietuvoje matomas per Ukrainos prizmę.
„Nes mums Lietuvoje Ukraina yra labai svarbi, labai artima ir mes V. Orbaną matome per užsienio politikos prizmę. Gi apie V. Orbaną jūs nerasite straipsnių, publikuojamų“, – komentavo R. Žemaitaitis.
V. Čmilytė-Nielsen: valdančioji koalicija angažuojasi vienoje pusėje
Anot liberalų pirmininkės V. Čmilytės-Nielsen, balandžio 12-osios rinkimai Vengrijoje bus bene svarbiausi Europos Sąjungoje šiais metais, o pagal parlamentinės diplomatijos tradiciją, rinkimų kampanijos metu Lietuva stengiasi nedalyvauti vienoje ar kitoje pusėje.
„Akivaizdu, kad D. Bradausko ir K. Neimanto komandiruotė visiškai laužo šį principą, kadangi kolegos važiuotų į V. Orbano organizuojamą renginį, kuris tiesiogiai yra vienas rinkimų kampanijos elementų. Lietuva santykius puoselėja su valstybe, o ne su viena ar kita politine jėga, tačiau šiuo atveju visa valdančioji koalicija angažuojasi vienoje pusėje“, – teigia liberalė.
Susitikimai su Vengrijos ministru
Pernai lapkritį daug kritikos sulaukė R. Žemaitaičio susitikimas su Lietuvoje viešėjusiu Vengrijos užsienio reikalų ministru Peteriu Szijjartu. Tuomet parlamentaras teigė, kad Vengrijos diplomatijos vadovui padėkojo už jo šalies indėlį vykdant NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse bei aptarė kitus aktualius klausimus.
Sausio pradžioje R. Žemaitaitis vyko į Vengriją, kur susitiko su P. Szijjartu. Kaip aiškino „Nemuno aušros“ lyderis, buvo aptartos įvairios temos.
P. Szijjarto ministro pareigas eina nuo 2014 m. ir yra vienas iš artimiausių V. Orbano komandos žmonių.

Sveikauk.lt portalo redaktorė.




