Kaip vystosi 2 tipo cukrinis diabetas: išsamus gydytojos paaiškinimas apie kepenų vaidmenį

2 tipo cukrinis diabetas tampa vis didesne XXI amžiaus visuomenės problema. Lietuvoje šia liga serga daugiau nei 100 tūkstančių žmonių, o specialistai teigia, kad daug pacientų lieka nediagnozuoti ir neinformuoti apie ligos vystymosi pavojus. Gyvensenos medicinos specialistė Eglė Minevičienė savo interviu apžvelgia, kaip 2 tipo cukrinis diabetas susijęs su maisto pertekliaus problema ir kaip jis išsivysto organizme, ypač kepenų ląstelėse.

Maisto perteklius ir organizmo reakcija

Pasak gydytojos, žmonija kenčia tiek nuo maisto stygiaus, tiek nuo pertekliaus. Ypatingai pavojingas yra per didelis kalorijų suvartojimas, kai valgoma žymiai daugiau nei sudeginama. Per evoliuciją mūsų organizmas buvo pritaikytas taupyti energiją ir kaupti ją riebalų pavidalu. Tokia adaptacija šiandien, esant gausiam maisto pasirinkimui ir mažam fiziniam aktyvumui, lemia lėtinių ligų išsivystymą.

Riebalų kaupimasis ir jo pasekmės

Riebalai kaupiasi pirminėje talpykloje – riebaliniame audinyje, kur jų įsisavinimas iš pradžių atrodo nekaltas: didėja kūno apimtys, bet žmogus jaučiasi sveikas. Tačiau viršijus ribas, riebalai pradeda kaupsis gyvybiškai svarbiuose organuose, pirmiausia – kepenyse. Tai sukelia tiek kepenų suriebėjimą, tiek sutrikdo jų funkcijas, kurios yra gyvybiškai svarbios virškinant maistą ir tvarkant cukraus apykaitą organizme.

Kepenų vaidmuo cukrinio diabeto atsiradime

Kai kepenų ląstelės persisunkia riebalais, jos nebegali tinkamai priimti gliukozės, todėl kepenys pradeda patys gaminti gliukozę. Šis dvigubas efektas – gliukozės perteklius organizme – kelia rimtą pavojų sveikatai. Po to suriebėja raumenų ląstelės, kurios yra pagrindinis gliukozės vartotojas, ir tai yra vienas iš momentų, kai diagnozuojamas 2 tipo cukrinis diabetas.

Gyvensenos pokyčiai ir prevencija

„Nustatytu momentu žmogus simptomų dažnai nejaučia, tačiau padidėjus gliukozės kiekiui kraujyje, jau reikėtų imtis aktyvių veiksmų“, – teigia Eglė Minevičienė. Viena iš didžiausių problemų yra pokyčių įpročiuose diegimas, nes net suvokiant ligos grėsmę, žmonėms sunku keisti mitybą ir gyvenimo būdą.

Oskaro Minkovskio sveikatos centre sukurta cukrinio diabeto valdymo programa, paremta moksliniais tyrimais, skirta ne tik prevencijai, bet ir sergančiųjų ligos gerinimui. Programos dalyviams suteikiami mitybos mokymai, apimantys tiek teorinius mechanizmus, tiek praktinius įgūdžius, pavyzdžiui, kasdienis maisto gaminimas kartu su specialistais.

Sveika alternatyva – maisto gaminimas

Programoje dalyvaujanti televizijos laidos „Virtuvės istorijos“ vedėja Irono Juciūtė atskleidžia, kaip svarbu keisti įpročius ir tvirtai siekti geresnės sveikatos. Pavyzdžiui, vienas iš patiekalų, rekomenduojamų cukrinio diabeto prevencijai, yra „kiaušinienė be kiaušinių“ su tofu, daržovėmis ir prieskoniais, kuri yra ne tik naudinga sveikatai, bet ir skani alternatyva tradiciniams patiekalams.

Todėl svarbu ne tik medicininis stebėjimas, bet ir kasdienės sveikos mitybos praktikos, kurios gali iš esmės pagerinti gyvenimo kokybę ir sulėtinti arba visiškai užkirsti kelią diabeto vystymuisi.

Patiko straipsnis? Pasidalink!
👁️ 1 peržiūrų


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *