FIFA sprendimas atidėti ir iš esmės panaikinti JAV puolėjo Folarino Baloguno raudonos kortelės pasekmes sukėlė stiprias reakcijas visuose futbolo sluoksniuose ir versijų apie politinį kišimąsi. Šaltiniai praneša, kad D. Trumpas asmeniškai susisiekė su FIFA prezidentu, o sprendimas leido Balogunui dalyvauti aštuntfinalio rungtynėse su Belgija, nors taisyklės numato automatinę vienų rungtynių diskvalifikaciją po raudonos kortelės.
Kas nutiko ir kokia byla?
Prieš komandinių varžybų etapą Balogunas buvo nubaustas po raudonos kortelės mače su Bosnija ir Hercegovina. Federacijos sprendimas laikinai sustabdyti drausminės priemonės vykdymą leido žaidėjui žaisti aštuntfinalyje. Pagal žiniasklaidą, D. Trumpas esą paskambino FIFA prezidentui Gianni Infantino ir paprašė sprendimo peržiūros. Toks telefono skambutis, jeigu jis iš tiesų turėjo įtakos, labiau primena diplomatinius veiksmus nei įprastą sporto organizacijų procedūrų tvarką.
Stiprios reakcijos iš futbolo bendruomenės
Atsiliepimų sulaukė tiek treneriai, tiek tarptautinės organizacijos. Buvęs „Liverpool“ strategas Jurgenas Kloppas kritikavo sprendimą: „Tai yra raudona kortelė, net jei ir gaila, kad Balogunas negali žaisti, tačiau tokios yra taisyklės“, – sakė J. Kloppas. Jis pridūrė dar aštresnį vertinimą: „Tai mūsų žaidimas, o ne jų (…). Jei Trumpas ir Infantino tikrai viską išsprendė tarpusavyje, tai yra beprotybė. Tai verčia viskuo abejoti (…). Šie du asmenys, iš kurių nė vienas nieko neišmano apie futbolą, neturėtų turėti su tuo nieko bendra“, – pridūrė 59 metų specialistas.
UEFA pareiškė, kad sprendimas „peržengė raudoną liniją“, o Europos Komisijos atstovas Glennas Micallefas pabrėžė, kad sprendimai sporto klausimais „priklauso sporto organizacijoms, o ne politikams“. Jis taip pat pažymėjo: „Įtaka sportiniams sprendimams pakenktų sporto autonomijai. Vietoj to turėtume sutelkti dėmesį į tikruosius valdymo iššūkius, su kuriais susiduria sportas, įskaitant sporto panaudojimą politiniais tikslais“.
Politikos ir taisyklių sankryža
Belgijos užsienio reikalų ministras pavadino sprendimą „nesuvokiamu“ ir perspėjo, kad vieno skambučio įtaka būtų aiškus futbolo taisyklių pažeidimas: „Jei šis nesuvokiamas sprendimas tikrai buvo priimtas dėl vieno telefono skambučio, tai būtų akivaizdus pačių pagrindinių futbolo ir sporto taisyklių pažeidimas“, – savo pareiškime pabrėžė ministras.
FIFA taisyklėse iš tiesų yra punktas, leidžiantis drausminės priemonės vykdymą laikinai sustabdyti, tačiau tokie precedentai kelia klausimų dėl skaidrumo ir lygiateisiškumo. Vokietijos futbolo sąjungos prezidentas Berndas Neuendorfas reikalauja aiškumo: „Įspūdis, kad šiame sporte buvo aktyvus politinis kišimasis, turi būti greitai ir galutinai išsklaidytas. Tai susiję su varžybų sąžiningumu ir FIFA patikimumu“, – sakė B. Neuendorfas.
Norvegijos treneris Stale Solbakkenas atkreipė dėmesį į ilgalaikes pasekmes: „O kaip dėl kitos raudonos kortelės? Kas bus tada? Ar atsiras koks nors komitetas, kuris tą kortelę panaikins?“ – klausė S. Solbakkenas. Tuo tarpu D. Trumpas savo socialiniame tinkle gyrė sprendimą: „Ačiū FIFA už tai, kad pasielgė teisingai ir ištaisė didžiulę neteisybę!“ – rašė D. Trumpas.
Įvykis atveria platesnę diskusiją apie sporto autonomiją, politikos ir sporto santykį bei tai, kaip organizacijos turėtų užtikrinti skaidrias ir teisingas procedūras, ypač tarptautiniuose turnyruose, kuriuose rezultatų neįtakoja jokios išorinės įtakos.

Martyna Baranauskaitė – autorė, rengianti skaitytojams aktualų ir įdomų turinį įvairiomis temomis. Jos straipsniuose daug dėmesio skiriama aiškumui, informatyvumui ir sklandžiam pateikimui, kad skaitytojai greitai rastų naudingą ir suprantamai pateiktą informaciją.




